GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Cumhur BULUT
YAZARLAR
27 Aralık 2022 Salı

Başarının adı: Dirinler Döküm

Türkiye büyüyüp gelişmek isteyen bir ülke…

İnsanımızın bu arzusu, gayret ve iştiyakı her alanda olduğu gibi üretimde de kendini gösteriyor.

Milli karakterimizden olsa gerek, her zorluğu kendi mücadelemizle aşıyor, imkânsızı mümkün kılıyor ve yokluğu varlığa çevirebiliyoruz.

Tabii ki bu noktada idealist insanlarımızın ortaya koyduğu azim ve kararlılık daçok önemli…

Kurtuluş Savaşımızı kazandıktan sonra Ulu Ceddimiz Mustafa Kemal Atatürk ve kadrosunun aklında Milli Egemenliğimizle bütünleşen bir kalkınma modelivardı.

Cumhuriyetimizin ilanından bile önce gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi’nde de akılda olanın gerçeğe dönüşmesi için atılacak adımların yol haritasını çizdi. (17 Şubat-04 Mart 1923).

Devlet ve millet dayanışmasına bağlı bu ilk üretim girişimlerinden sonra ülkemizde çıplak gözle bile çok rahat görebileceğiniz bir üretim tipi ortaya çıkarıldı.

Yüzde yüz yerli olan bu üretim faaliyeti tamamen insanımızın fikir ve gönül gücü; el emeği ve sorumluluklarıyla yükselen örneklerle doludur…

Bu örneklerden biri de hiç şüphesiz İzmir’de faaliyet gösteren “Dirinler Grubu” …

Rahmetli Cemal Dirin’in küçük bir atölyede başladığı üretim faaliyeti bugün, oğullarının omuzlarında ve torunlarının gayretiyle İzmir’in ve Türkiye’nin devleri arasında yer alıyor.

Bugün Dirinler, idealist bir babanın idealist evlatlarının zorluğu kolaylığa; imkânsızlığı mümküne ve yokluğu azim ve kararlıkla üretime çeviren çalışmaları İzmir ve Türkiye’nin gurur tablolarından biri oldu…

Evet, Dirinler Grubu artık rahmetli Cemal Usta’dan devralındığından çok daha büyük bir aile. Her geçen gün de büyümeye devam ediyor.

Dirinler Döküm Zirvede  

Dirinler Grubunun en ağır iş faaliyetinin gerçekleştirildiği fabrikalardan biri de hiç şüphesiz Dirinler Döküm A.Ş.

Melih Dirin’in yönetimindeki Dirinler Döküm A.Ş. geçtiğimiz günlerdeEBSO tarafından ödüllendirildi. Bu ödül “Üretim ve Yatırım Alanında” atılan başarılı adımlar dolayısıyla verildi.

Pandemi sebebiyle mecburen ertelenerek gerçekleştirilen törende alınan ödül aslında çok başka manalar taşıyor.

İzmir’in ve Türkiye’nin ağır sanayide ihracat yıldızlarından biri olan Dirinler Döküm, bu başarısını bütün dünyanın ekonomik kriz yaşadığı pandemi ve sonrasında da sürdürüyor.

Durmuyor Dirinler! Tüm çalışanlarıyla birlikte Türkiye için, İzmir için ve insanımız için üretmeye devam ediyor.

Başarı kolay gelen bir hediye değil elbette. Disiplin, bilgi-birikim, irade, inanç ve gayret gerektiriyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla çalışanlarıyla birlikte fabrikaya giren Melih Dirin’i gün içerisinde modelhanede, döküm ocaklarının başında, taşlama bölümünde ya da boyahanede işinin başında görüyorsunuz…

Bir odası, bir makamı yok mu Melih Dirin’in? Var lakin oturduğu çok az Melih Ağabey’in… “Gel çay içelim” diyor, gidiyorsunuz “şimdi buradaydı, modelhaneye gitmiştir”diyorlar. Oraya gidiyorsunuz “şimdi çıktı, taşlamaya geçti” diyorlar… Hızına yetişemiyorsunuz. O’nu bulup çay içmek zor oluyor ama bu gurur da size yetiyor…

Kader gayrete âşık…Cenab-ı Allah bazı şeyleri herkese nasip etmiyor.

Başarı kolay gelmiyor. Ama Dirinler Ailesine ve Melih Dirin’e çok yakışıyor…

Kırk bir kere maşallah.

Dip Not:

-Daha fazla bilgi için daha önce yazdığımız yazımıza bakabilirsiniz. https://www.egedesonsoz.com/yazar/Dirin-diye-bir-aile-Dirinler-diye-bir-deger-var-Izmir-de/9472/