GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’i ikisinden de daha iyi yönetirim!
Cüneyt Oğuz
2 Mart 2024 Cumartesi 00:00

İzmir’i ikisinden de daha iyi yönetirim!

Memleket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Oğuz, Yayın Koordinatörümüz Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı

31 Mart seçimlerinde 16 partinin 16 adayı yarışacak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için... Onlardan biri de Memleket Partisi’nin İl Başkanı, milletvekili adayı olarak da tanıdığımız, İzmir siyasetinin öne çıkan isimlerinden Cüneyt Oğuz…

İl binasındaki o küçücük ama Atatürk’ün birbirinden güzel 9 fotoğrafının bulunduğu huzur veren odasında, Cüneyt Bey’le Büyükşehir Belediye Başkanlığını ve İzmir siyasetini konuştuk.

Anketler, seçimin Cumhuriyet Halk Partisi adayı Cemil Tugay ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayı Hamza Dağ arasında geçeceğini gösteriyor olsa da, Cüneyt Oğuz, “31 Mart seçimlerinin kazananı, Memleket Partisi olacak” dedi ve iddiasını şu sözlerle ortaya koydu:

“Ben İzmir’i, o iki adaydan da daha iyi yönetirim.”

Partisinin bir dönem yüzde 16’lara kadar çıkan oy potansiyelinin, yerel seçim öncesi o seviyeye çıkmasa da yaklaşacağı inancında Cüneyt Oğuz...

“Seçimi mutlaka CHP’nin adayı veya AK Parti’nin adayı kazanacak diye bir şey yok” dedi ve ekledi: “Böyle düşünüldüğü için İzmirlinin iradesi aslında zincire vuruluyor.”

Ve daha neler neler söyledi!

Tugay ve Dağ’ın adaylıklarını değerlendiren Oğuz, Egedesonsöz Yayın Koordinatörü Muhittin Akbel’in sorularını yanıtlarken, projelerini de anlattı.

ATATÜRKÇÜ SEÇMENİN OY VERECEĞİ ADRES, MEMLEKET PARTİSİ’DİR

Memleket Partisi yerel seçimler öncesi, İzmir’de genel seçimlerine göre hangi noktada? Seçime hazır mısınız?

Aktif olarak 10 yıldır İzmir siyasetinin içindeyim. Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminde görevlerim oldu. Memleket Partisi’nin İl Başkanı olarak çok yoğun bir çalışmalarımız oldu. İzmir benim doğup büyüdüğüm bir şehir. Taş kaleler kurup top oynadığımız sokaklarında izim var. Gecekondu mahallesini de iyi bilirim İzmir’in, metropolünü de, çevre ilçelerini de… Spor kulüplerinden esnafa, emeklisinden iş dünyasına kadar tüm kesimlerle temasım oldu. İzmirli dostlarla her sohbetimizin önemli bölümü siyaset oluyor. İzmir’in her alandaki sorunlarını çok iyi biliyorum. Çözümün ne olması gerektiğini çok iyi biliyorum. İzmir, sorunlar yumağı haline geldi. Siyasi olarak ben Cüneyt Oğuz, 31 Mart seçimlerine hazır mıyım? Evet, hazırım! Geçtiğimiz yıl bir genel seçim yaşadık ve arzuladığımız sonucu elde edemedik. En acımasız, en antidemokratik saldırıya uğradık son seçimlerde. Sosyal medya üzerinden partimize ve bize korkunç saldırılar yapıldı. Bu dezenformasyon karşısında hukuk sistemi, bu çirkin saldırıya bir anlamda müsaade etti. Adalet sistemi, bu saldırıları engelleme konusunda sınıfta kaldı. 31 Mart seçimlerinde Cüneyt Oğuz olarak iddialıyım. Memleket Partisi olarak bu seçimlerde ciddi anlamda bir çıkış yakalayacağını düşünüyorum. Memleket Partisi, İzmir’de kilit parti olacaktır. Neden bunu söylüyorum? Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün kurduğu bir partidir. Atatürkçülerin şehri İzmirli, tüm o güzel duygularıyla gidip CHP’ye oy veriyor. CHP İzmir’in kalesi diyerek ceketimi koysam, seçimi alarak diyerek alınmış kararlarla, başarılı belediye başkanları yeniden aday gösterilmedi. Liyakat aranmadı, sadece adamcılık, kafakol ve arkadaş ilişkileriyle adaylar belirlendi. İzmir’in tüm Atatürkçü, Cumhuriyetçi, demokrat, laik seçmeninin oy verecekleri adresin Memleket Partisi olduğunu çok iyi biliyorum.

İZMİRLİLERİN İRADESİ ASLINDA ZİNCİRE VURULUYOR

İzmir’i 25 yıldır CHP yönetiyor. 20 yıldır da AK Parti İzmir’i almak için çabalıyor. Anketlere bakılırsa, yine iki partinin adayları öne çıkıyor. Memleket Partisi’nin adayı olarak seçimi kazanma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

31 Mart akşamı İzmir’de Cüneyt Oğuz kazanamasa da, bu seçimin kazanan parti, Memleket Partisi olacak! Ben de kazanabilirim pekala. Medya, başarılı olan partinin Memleket Partisi olacağını yazacak. Bundan emin olun. Memleket Partisi, bu seçimde kilit parti olur. Seçime kadar seçim atmosferinde çok şey değişir. 22 yıldır ülkeyi yöneten hükümetin yaptığı yanlışlar, ülkeye verdiği zararlar, cumhuriyet değerlerine yapılan tahribat, enflasyon, işsizlik, pahalılık, kent yoksulluğunun artması gibi çok önemli sorunlar yaşıyoruz. Adalet sistemi rafa kaldırılmış, eğitim kalitesizleştirilmiş. Tüm bu olumsuzlara rağmen bu hükümet, hala genel seçimlerde başarılı olabiliyorsa, burada ciddi anlamda sıkıntı var demektir. Ana muhalefet ve diğer muhalefet partilerinin, bu hükümeti alt etme konusunda başarısız olduklarını görüyorum. CHP kurultaya gitti, yenilikten, değişimden söz ettiler ancak hiçbir değişim yok. O günlerdeki durumun daha gerisine gittiler. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, benim bu şehre ihanet etmem söz konusu olamaz. İzmir seçmeni bunu pekala biliyor. Ben İzmir’e ihanet edemem, kendi çıkarlarım, bazı kişilerin çıkarları yönünde hareket edemem, etmem. Benim farkım bu. İzmir’i, bu kentin değerlerine sahip çıkarak yöneteceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Ranta geçit vermeyeceğim. İzmir, CHP ve AK Parti’den oluşan iki seçeneğin dışına çıkacak bu sefer. Seçimi mutlaka CHP’nin adayı veya AK Parti’nin adayı kazanacak diye bir şey yok. Böyle düşünüldüğü için İzmirlinin iradesi aslında zincire vuruluyor. Bu sefer o zincirler kırılacak. İzmirli, farklı bir yol, farklı bir arayış içerisinde. Yani aday belirlemede yaptıkları hatalar, ben Cüneyt Oğuz’un kazanma şansını daha da artırıyor.

İZMİR’DE KARŞILIĞIMIN OLDUĞUNDAN EMİNİM

İzmir’de seçmen bazında milletvekili seçimlerinden bu yana Memleket Partisi için ne değişti?

Genel seçim bize bir darbe vurdu ancak sonrasında yeniden toparlandık.  17 Mayıs 2021’de kurulmuş genç bir partiyiz. Kısa zamanda çok büyük yol kat ettik, yüzde 16’lara çıkardık oyumuzu. Daha sonra engellenemeyen saldırılar sonucu darbe yedik. Önümüzdeki yerel seçim çok farklı olacak. Yüzde 16’ları şu anda yeniden yakaladık diyemem ama pekala yakalayabileceğimize inanıyorum. Herhangi bir anket yaptırmadım ama hem partimin, hem de şahsımın bu kentte karşılığının olduğundan eminim.

İZMİR’İN, İZMİRLİLERİN HAKLARINI SONUNA KADAR SAVUNAN BİRİYİM

İzmirliler Cüneyt Oğuz’a neden oy vermeli?

 Çok güzel bir soru. İzmirliler Cüneyt Oğuz’a, bu memleketin cumhuriyet değerlerini koruyacak bir aday olduğu için oy verilmeli. İzmir’i seven insanların bana sahip çıkmasını istiyorum ve sahip çıkacağına inanıyorum. İzmir’de uzun yıllardır çözülemeyen sorunlar var. O sorunları çözecek kişi benim, o yüzden oyunu Cüneyt Oğuz’a vermeli. İzmir’in yeniden dünya kenti olması için, seçmen bana oy vermeli. İzmir’in makus talihini değiştirebilecek biri olduğum için bana oy vermeli. Cüneyt Oğuz, dürüsttür, çalışkandır, İzmir’in haklarını sonuna kadar savunur. Mücadeleci bir insandır, inandığı doğrulardan vazgeçmeyen, uluslar arası alanda söz sahibi biridir. İzmir’i üreten şehir yapacak projeleri olduğu için bana oy vermelidir.

YENİ BANLİYÖLER YARATMAK GEREKİYOR

Cüneyt Oğuz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse, hangi projelerini hayata geçirmek istiyor?

 Metropolde trafik sorunu artık insanlarımızı çok yoruyor. Kısa, orta ve uzun vadede yapmak istediğimiz şeyler var. İzmir metropolünün daha da genişlemesinin, yaşam kalitesini daha da düşüreceğini düşünüyorum. Bu nedenle yeni yerleşim alanlarının yaratılması lazım. Bazı noktalara yeni banliyöler kurmak istiyorum, Ayrancılar gibi… Şehre ulaşımı hızlı, yaşam standartları yüksek, Avrupa standartlarında bir İzmir hayal ediyorum. Raylı sistemini geliştireceğim. Akıllı trafik sistemindeki sıkıntıların aşılarak trafiğin hızlanmasını sağlayacağım. Mavi Yeşil belediyeciliği savunuyorum. Mavi denizlerimiz, yeşil parklarımız olsun istiyoruz. İzmir körfezindeki sirkülasyonu sağlayıp koku sorununu kökten çözmeyi hedefliyorum. Üretici bir İzmir hayal ediyorum. İlaç, gıda ve suda yakın bir gelecekte çok büyük kriz yaşanacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde hem ekonomik hem de sağlık anlamında bir hazırlıklar yapmak zorundayız. Verimli topraklara sahibiz. Bu topraklarda betona asla ve asla izin vermeyeceğim. Yapılaşma, tarım arazilerinde değil, farklı alanlarda olacak.

BEN ADAYIM VE ÇOK DA İDDİALIYIM VE İZMİR’İ O İKİ ADAYDAN DAHA İYİ YÖNETİRİM

CHP ve Cumhur İttifakı’nın adaylarını nasıl buldunuz?

Ben adayım ve çok da iddialıyım. Her zaman da iddialı oldum. Ben İzmir’i yönetmek, İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyorum. Ben o iki adaydan çok daha iyi yöneteceğimi iddia ediyorum. Bir yanda iktidar partisinin adayı Hamza Dağ, diğer yanda ana muhalefet partisinin adayı Cemil Tugay.  CHP adayı arkadaş, beş yıldır Karşıyaka’da belediye başkanlığı yaptı. Yaptığı söyleniyor! Kendileri, bir yıldan beri kurultay yapılacak diye partinin önde gelen isimlerinin peşinde koştu. Başarılı belediye başkanlarının çoğu tekrar aday gösterilmedi. Bu noktada hem onlara, hem de sıkça eleştirdiğim Tunç Soyer’e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bu arkadaş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman yine 4,5 milyonluk şehirde yine aynı sorunları mı yaşayacağız? Belediyecilikte her şeyden önce bütçe yönetmesini bileceksin. İki; proje yönetmesini bileceksiniz. Bir de günlük sorunlar var. Bunları halledememiş bir belediye başkanı, 4,5 milyonluk İzmir’i yönetme anlamında çok da başarılı olacağını düşünmüyorum. Hamza Dağ’ın da bu işi yapabileceğini hiç düşünmüyorum. Hamza Dağ, siyasetçi, hukukçu, devlette bazı görevlerde bulunmuş biri; belediyeciliği bilmez. Elinde yetki olduğu halde İzmir’e bir katkı koyduğunu görmedim. Hamza Dağ’ın da İzmir Büyükşehir’de, arkasında iktidar da olsa muvaffak olabileceğini düşünmüyorum. Hamza Bey’in arkasında hükümet var, deniyor. Böyle bir yaklaşımı doğru bulmuyorum. İktidar, bir taraftan biz herkese eşit davranıyoruz diyor, diğer taraftardan da benim gösterdiğim adaya oy vermezsen, hizmet yok, diyor. Bu ötekileştirmek değil de nedir Allahaşkına? Peki sen babanın parasıyla mı belediye hizmetlerini yapacaksın? Ülkenin kaynakları, hepimizin kaynağıdır. Akıllı belediyecilik yapmalıyız, ahlaklı belediyecilik, adaletli belediyecilik yapmalıyız. Yönetim felsefemizi bu temel üzerine kurmamız lazım. Cüneyt Oğuz, bu iki adaydan da farklıdır. İzmir’in yapısını çok iyi bilirim.

Seçimi kaybederseniz, projelerini kazanan başkana verir misiniz?

Kesinlikle veririm. Benim koltuk derdim yok. Benim derdim İzmir, bizim derdimiz Türkiye. İzmir’de yaşayan hemşehrilerimizin yaşam standartlarını yükseltmek için projelerimi vermekte hiç tereddüt etmem.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Celal Kiter
 2 Mart 2024 Cumartesi 15:03
Yolun açık olsun Cüneyt''cim
 İz
 2 Mart 2024 Cumartesi 12:25
Mesleği İnşaat Müteahiti bir İzmir büyük şehir başkanı hayal etmek bile istemez İzmir li, hele birde Muharrem ince partisi hiç! İzmirli zaten emekli öğretmen Muharrem hangi kaynaklardam bir parti kuracak para desteği aldığını merak ediyor.
Diğer Röportajlar