GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Altın günü parası botoksa!
Dr. Dağıstan Ayan
25 Eylül 2023 Pazartesi 00:00

Altın günü parası botoksa!

Medikal Estetik Doktoru Dağıstan Ayan, muhabirimiz Diren Çelik’in sorularını yanıtladı.

Son yılların yükselen değeri olan medikal estetik uygulamalarına yönelik talep artıyor. Hızla büyüyen sektörden İzmir de payını alıyor.

Gerek kadınların gerekse erkeklerin oldukça rağbet gösterdiği estetik operasyonlarında ise en büyük sorun merdivenaltı işletmeler…

Dr. Dağıstan Ayan ile ülkemizde son yıllarda hızla popülerlik kazanan medikal estetik uygulamalarını konuştuk.

Röportajımızın en çarpıcı yanı ise; dar gelirli kişilerin bile bu uygulamalar için bütçe ayırması oldu. Doktor Ayan, merdiven altı işletmeler gibi birçok konuda önemli uyarılarda bulunurken bazı hastaların altın günü paralarını estetik işlem yapmak için harcadıklarını aktardı.

-Botoks konusu özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği bir konu. En çok hangi konularda başvurular alıyorsunuz?

En çok kozmetik amaçlı botoks yapıyoruz.Migren botoksu, koltukaltı terleme botoksu, el ayak terleme botoksu ve diş sıkma problemi nedeniyle maseter botoksu gibi nörotoksin uygulamalarını sıkça yapıyoruz.

ERKEKLERİN MEDİKAL ESTETİĞE İLGİSİ ARTTI

-Hastalarınızın arasında erkekler de var mı? Erkeklerin tercihleri neler?

Son zamanlarda erkek hastaların sayısı da arttı. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi medikal estetik işlemlerine ilgi duymaya başladı. Erkek hastalar genellikle, burun dolgusu ve 'Jaw Line' dediğimiz çene hattında dermal dolguları tercih ediyor ve bu uygulamaları yaptırmak için geliyor.

GÜNÜBİRLİK TEMİZLİĞE GİDEN KADINLAR DA İŞLEM YAPTIRMAYA GELİYOR

-Ciddi bir ekonomik buhrandan geçiyoruz. Ekonomik sebeplerden dolayı işlerinizde bir düşüş var mı? Mesela kredi çekip işlem yapmaya gelen hastalarınız var mı?

Ülkede parasal sıkılaşma politikası mevcut. Nakit para akışının değerli olduğu bir döneme giriyoruz. İnsanlar harcamalarını kontrol etmeye başladı. Bu da bizim işlerimizi etkilese de medikal estetiğe olan talep azalmıyor.

Medikal estetik artık lüks olarak değil de temel ihtiyaç olarak görünüyor. Lüks olma algısı da kırıldı. Hatta çoğu insan bazı ihtiyaçlarından kısıp bu işlemleri yaptırmaya geliyor. Kredi kartından nakit avans ve taksitlendirme kullanan hastaların yanı sıra altın günü parasını botoks, gençlik aşıları gibi işlemler için ayıran hastalarımız var. Günü birlik ev temizliğine çalışmaya giden dar gelirli kadın çalışan kadın hastalarımız da var. Bu şekilde kendisine ufak bir bütçe ayırarak medikal estetik işlemleri yaptırıyor.

-Yurt dışından da botoks ve estetik konusunda İzmir’e yönelik bir ilginin olduğu söyleniyor. Bu tercihin sebebi sizce nedir?

Avrupa’dan, Amerika’dan hastalarımız var. Saç ekimi, medikal estetik gibi işlemleri İzmir'de yaptırmak ekonomik anlamda da yurt dışına göre bir tercih sebebi.

Geçen yıl, yaklaşık 2 milyon turistin Türkiye’de saç ektirmeye geldiğini biliyoruz.Bu da medikal estetik sektörüne 6 milyar dolar para getirmiş ve bu sene bu rakamın 10 milyar dolara çıkabileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın dört bir tarafından da sağlık turizmi adı altında İzmir'e geliyorlar. Çünkü bizim doktorlarımız çok daha tecrübeli. Çok daha yetenekli. Hastalar, yapılan işlemlerin kalitesinden memnunlar. Bu sektöre ilginin daha da artacağını düşünüyorum.

AYNI ENJEKTÖRÜ BİRDEN FAZLA KİŞİYE KULLANANLAR VAR

-Botoks konusunda merdivenaltı işletmeler yaygın mı? Merdivenaltı işletmelerde ne tip işlemler yapılıyor, ne tür malzemeler kullanılıyor, ne tip vakalar gördünüz?

Sektörde en büyük sıkıntı ise merdiven altı işlem yapan yerlerin yaygın olması. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde, işin ehli olmayan ve hekim olmayan kişiler tarafından işlemler yapılıyor. Bu bizim kanayan yaramız.

Özellikle Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan gibi ülkelerden gelen ve kesinlikle Türkiye’de tıp denkliği olmayan kozmetolog adı altındaki kişilerin yaptığı işlemler nedeniyle oldukça sıkıntılı süreçler yaşayan hastalarımız oluyor. Bu kişiler büyük oranda sahte ve kalitesiz ürünler kullanıyor. Hastalarımızı bu konuda sürekli uyarıyoruz.

Kullandığımız herhangi bir dermal dolgunun FDA Amerikan İlaç Dairesi onaylı olmasına özen göstermeliyiz.Bu işlemlerin mutlaka hekimlerce yapılması gerekir.

Sağlık Bakanlığı onayı ve UTS kaydının olup olmadığını sorgulamalıyız. Hastalar, ilaçların orijinal olup olmadığını doktorlarına muhakkak danışsınlar.  Ürünün kalitesini bir yana bırakın aynı enjektörü birden fazla kişiye kullanan var. Hekim olmadıkları için oluşacak komplikasyonları da bilmiyorlar. Sinir, damar geçen bir kas grubundan bahsediyoruz.Bu tarz durumlarda körlük, burun kaybı, dudak kaybı yaşanabilir. Bu işlemlerin ameliyat ile eş değer olduğu düşünülmeli. Apandisit ameliyatı nasıl ki yoldan geçen birine yaptırılmıyorsa, medikal estetik işlemleri de doktor olmayan kişilere yaptırılmamalı.

UCUZ BOTOKS MERDİVEN ALTI BOTOKS DEMEKTİR
Hastalarımız mutlaka klinikler, hastane gibi şartlar altında işlem yaptırmalı. Kuaför ve güzellik salonu gibi yerlerde işlem yapılmamalı.

Yanlış uygulamalar sonucu, dermal dolguların eritilmesini isteyen hastalarımız oluyor. Sahte ürünlerden dolayı botoksta komplikasyon gelişip yüzünde asimetri oluşan hastalar oluyor. Göz kapağı düşen, nekroza kadar ilerleyen hastalar başvurduğunda müdahalemizi hemen yapıyoruz.  Hastalarımızı her zaman ucuz botoks merdiven altı botoks demektir inanmayın ve buralara işlem yaptırmayın' diye uyarıyoruz.

-Son olarak, vatandaşlar botoks yaptırmak isterken tercihi nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli?

İşlem yaptırmak isteyen hasta, ilk olarak güvenilir bir hekime gitmeli. Hastaların işlem yapılan yerde hekimlerine kullanacakları ilaçları sormaları gerekir. İlacın FDA onayının ve Sağlık Bakanlığı olup olmadığını UTS kaydı olması gerekir.

Biz hekimler de bilinçli tüketici istiyoruz çünkü sonradan kan yoluyla bulaşan hastalıklar dolayısıyla yönetilmesi güç bir sürece neden olabiliyor.

DR. DAĞISTAN AYAN KİMDİR?
Dağıstan Ayan Bolu Fen Lisesi'ni ardından Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla bitirmiş, 2015 yılında mezun olmuştur. 2017 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık ihtisasına başlayan Ayan, 2022 yılında uzman doktor  ünvanını kazanmıştır. Medikal Estetik, mezoterapi ve Ozon Terapisi alanlarında uyguladığı başarılı işlemlerle adından sıkca söz ettirmektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Diğer Röportajlar