GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
13 Eylül 2021 Pazartesi 13:28

Vali Köşger’den korona raporu: İzmir’de kaç vaka var/kaç kişi vefat ediyor?

Normalleşmeyle birlikte yurt genelinde covid 19 pozitif vakalarında artış olduğunu, İzmir’de de bu artışın Kurban Bayramı öncesine göre 10 kat arttığını belirten Vali Yavuz Selim Köşger, “İzmir, bu artışa rağmen yine de en iyi iller arasında yer alıyor. Günlük 1200-1500 vaka ve 15-20 vefat, kentimiz için çok fazla. Herkes, her zamankinden daha fazla dikkat etmeli” dedi.

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – İzmir’de 1 Temmuz’da yüz binde 65.88 olan pozitif vaka oranı, geçen hafta yüz binde 43.30’a gerilemişti. Son açıklanan haritada İzmir’de pozitif vaka oranı, yüz binde 45.58 olarak karşımıza çıktı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, bu yükselişi değerlendirdi. İzmir’deki vakaların, Kurban Bayramı öncesine göre 10 kat artış gösterdiğine dikkat çeken Vali Köşger, yurt genelindeki artışla kıyaslandığında İzmir’in yine de en iyi iller arasında bulunduğunu söyledi.

GÜNDE 15-20 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBEDİYOR
İzmir’in, en iyi iller arasında üçüncü, dördüncü, bazen birinci sırayı aldığına işaret eden Vali Yavuz Selim Köşger, “Kısıtlamalar kalktıktan, yani hayat normalleşmeye  başladıktan sonra, ülke genelinde gözle görülür bir vaka artışı oldu. O artışa paralel olarak İzmir’de vakalar arttı. Ancak İzmir, vaka sayısı bakımından artışı en az olan illerden biri. Türkiye’de çok fazla artış olurken, İzmir’deki artış, en az artış olarak gerçekleşti” dedi.

İzmir’de günlük pozitif vakasının 1200 ile 1500 arasında, günlük vefat sayısının da 15 ile 20 arasında değiştiğini açıklayan Vali Köşger, şu değerlendirmelerde bulundu:

İZMİR’DE İLK AŞISINI YAPTIRANLARIN ORANLARI YÜZDE 88…
“Yüzde 88’lik ilk aşılama oranına sahibiz İzmir olarak. İkinci, üçüncü aşılama oranları, haliyle daha düşük. Günde 1200, 1500 vaka, 15-20 ölüm, İzmir için çok fazla. Buna dur dememiz lazım. Yüzde 88’lik ilk aşısını yaptırmış olmak, güzel bir şey fakat aşılanmayan vatandaşlarımız var. Bazı aşı türlerinden aşılamaya rağmen vakalar var. İki aşısını da yaptıranların oranını artırmamız lazım. Bazı varyantlarda aşının yetersiz kaldığı anlaşılıyor. Şu ana kadar bana, İzmir’de Mu varyantına rastlandığına dair bir bilgi ulaşmadı.”

ZİRVEYİ GÖRDÜĞÜMÜZDE BİLE YOĞUN BAKIM SIKINTIMIZ YOKTU
İzmir’de yoğun bakımlarla ilgili herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığının altını çizen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İhtiyaç olduğunda yeni servisler açılıyor. Alarm durumu yok. Zirveyi gördüğümüz zamanlarda bile İzmir’de yoğun bakım sıkıntısı olmadı. Şu anda, o en yoğun dönemin üçte biri, hatta dörtte biri kadar vaka söz konusu” diye konuştu. İzmir’deki vaka sayılarının, diğer illere görü düşük olmasında, havaların çok güzel olmasına bağladığını anlatan Vali Köşger, İzmirlilere şu mesajı gönderdi:

“Hemşehrilerimiz açık havada çok güzel vakit geçirdi. Ancak havalar kışa döndükçe, kapalı alanların kullanımı artacak. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uyulmasını rica ediyorum. Tabii ki en başta, aşılarını tamamlamalarını istiyorum. Kış aylarına daha sağlıklı, aşılı girelim.”