GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
28 Haziran 2022 Salı 09:44

Son karar bakanlıkta... 7 ilin çöpü İzmir'e!

Aliağalıların ‘halkın katılımı’ toplantısını yaptırmayarak karşı çıktığı Ekovar şirketlerinin cüruf depolama tesisi projesi ile ilgili son kararı bakanlık verecek. Bakanlığın kararı bölgenin geleceğini belirleyecek. Proje hayata geçerse 7 ildeki metal fabrikalarından çıkan cüruflar bu tesiste toplanacak.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ - Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm A.Ş. tarafından, İzmir'in Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan Şehitkemal Mahallesi'nde kurulması planlanan “Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi” yapımı için çevresel etki değerlendirme sürecinde yeni bir gelişme yaşandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı duyuru ile projenin ÇED raporunun 26 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşecek İnceleme-Değerlendirme Komisyonu toplantısında ele alınacağını açıkladı. Bakanlığın vereceği karar, bölgenin geleceğini şekillendirecek.

7 İLİN CÜRUF ATIKLARI TOPLANACAK
Projenin hayata geçmesi durumunda; İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa illerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı bulunan çelikhane tesislerinde çelik üretimi faaliyeti sonucunda oluşan cüruf atıkları bu alanda toplanacak. 50 milyon liraya mal olacak projenin ömrünün en az 21 yıl olması hedefleniyor. Proje kapsamında biri 138 bin metreküp diğeri 3 milyon metreküp olmak üzere iki depolama alanı kurulacak. Tesisin yapılmak istendiği parsellerin önemli bir kısmı tarım alanı statüsüne sahip.

HALK ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hızlandırılmasını istediği cüruf depolama tesisinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında “Halkın Katılım Toplantısı” bölge halkının tepkilerinden dolayı yapılamamıştı. Cüruf depolama tesisleri; tarım arazilerine ve yaşam alanlarına verilecek zarardan dolayı bölge halkı tarafından istenmiyor. Bakanlıktan gelen yetkililer halkın katılım toplantısında, toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu.

BÜYÜKŞEHİR HIZLANDIRILMASINI İSTEMİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça’nın Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy mahalleleri arasındaki cüruf depolama tesisini geçtiğimiz günlerde kapatmıştı. Kapatma gerekçeleri arasında cüruf depolama tesisinin, sunduğu bilgi ve belgelerin aksine geri dönüşüm değil bertaraf amaçlı depolama yaptığı, işyeri açma ve çalışma ruhsatının olmadığı, çevre ve insan sağlığı açısından sakıncalı olması yer aldı. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi yapım süreci devam eden cüruf tesisleri ile ilgili şirketlere yazı yollayarak sürecin hızlandırılmasını istemişti.