GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İnşaat/Emlak
17 Ocak 2023 Salı 12:57

Sarnıç'a müjde!

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Sarnıç bölgesinde 6292 Sayılı Yasa kapsamında hak sahiplerine uygun koşullarda satışı yapılacak 2B arazileri için tebligat belgeleri verilmeye başlandı.

Atatürk Mahallesi'nde bir kahvehanede düzenlenen tebligat dağıtım törenine katılan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, 30 yıldır devam eden 2B vasfındaki arazi sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve ilgili kuruluşların yoğun çabasıyla çözüldüğünü anlattı.

Nasır, bu kapsamdaki 2 bin 347 hak sahibinden 2 bin 225'inin işlemlerinin tamamlandığını ve satış işlemlerinin başladığını belirtti.

Üzerinde evleri bulunan arsaları bedelinin yarı fiyatına, 10 taksit imkanıyla satın alma imkanı sunulduğunu aktaran Nasır, ödeme kolaylığının yanı sıra peşin ödemelerde de indirimler uygulanacağını ifade etti.

Tapuların hak sahiplerine ulaşması için yoğun çaba harcadıklarına dikkati çeken Nasır, "Bir süredir önemli bir mesafe kat ettiğimiz Hazine arazisi sorununda çok şükür olumlu netice aldık. Gerek yasal düzenlemelerin eksikliği gerekse yerel yönetimlerin ihmaliyle kalıcı bir sorun olan bu tapu sorununu çözdüğümüz için sevinçliyiz. Sarnıç bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız, üzerinde evlerinin bulunduğu arsaları uygun koşullarda satın alma hakkına sahip oldu. Biz de bugün ilk planda 160 hak sahibine tebligatlarını veriyoruz." dedi.

Yerel yönetime çağrı
İzmir'in bazı yerleşim bölgelerinin alt ve üst ölçekli planlarının birbiriyle uyumlu olmadığına işaret eden Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlara tapuları vereceğiz ama bundan sonraki süreçte buradaki yerel yönetimlere görev düşüyor. Buraya göç nedeniyle gelen bu vatandaşların evleri sağlıklı konutlar değil, çöküntü alanlar oluşmuş. Burada çok hızlı bir şekilde planların düzenlenerek günün koşullarına göre vatandaşların sağlıklı evlere ulaşması için yerel yönetimlerin hızlı hareket etmesi gerekiyor. Biz onların hayallerini gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonra da her türlü desteği vereceğiz. Ama dediğim gibi sağlıklı konutlarda yaşamaları için yerel yönetimlerin planları yaparak üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. "

Konuşmaların ardından 160 vatandaşa tebligatları teslim edildi.

Törene, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, ilçe teşkilatı ve hak sahipleri katıldı.