GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
28 Ocak 2023 Cumartesi 07:38

RES'çiler istedi... SİT düştü!

Çandarlı RES Elektrik Üretim Şirketi’nin başvurusu sonucunda, üzerinde seramik buluntular yer alan Dikili Manastır Tepe’deki bölgenin arkeolojik SİT derecesi 1’den 3’e düşürüldü.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Kültür ve Turizm Bakanlığı,  İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyesi uzmanlarının hazırladığı rapor doğrultusunda üzerinde mimari ve seramik kalıntıların bulunduğu Dikili'nin Merdivenli Mahallesi sınırları içerisinde kalan bir bölgeyi 1’inci derece arkeolojik SİT ilan edilmişti. 12 Ekim 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte Dikili Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları kalan bölgeye çivi dahi çakılması yasaklanmıştı.

RES’E KOMŞU
Arkeolojik SİT ilan edilen bölgenin yanı başında Çandarlı RES Elektrik Şirketi'ne ait bir rüzgar türbini bulunuyor. Yine şirket bu parselin yakınlarına güneş enerji santrali dikmek için çevresel etki değerlendirme süreci başlatmıştı.ŞİRKETTEN BAŞVURU
Ancak, Çandarlı RES Elektrik Şirketi’nin başvurusu üzerine İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu bölgeye dair verdiği arkeolojik SİT kararını gözden geçirdi. Yeni kararla birlikte üzerinde arkeolojik SİT alanındaki üzerinde seramik parçaların bulunduğu bölgenin derecesi 1’den 3’e düşürüldü.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar şu şekilde:

İzmir İli, Dikili İlçesi, Merdivenli Mahallesi, Seyret Tepe Mevkiinde bir bölümü 164 ada, 4 parselde kayıtlı, bir bölümü Hasanlar Tepesi Devlet Ormanı sınırları içerisinde kalan İzmir 2 NUnaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27.09.2022 tarihli ve 16748 sayılı kararı ile 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescil edilen Manastırtepe (Seyrettepe) Arkeolojik Alanının sit statüsünün yeniden değerlendirilmesinin talep edildiği Çandarlı RES Elektrik Üretim AŞ nin 28.11.2022 tarihli başvurusunun iletilerek söz konusu başvurunun 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce ivedilikle incelenerek gerekli işlemlerin yapılmasının sağlanması, yapılan işlemler hakkında başvuru sahibine ve Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bilgi verilmesi talebine ilişkin Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 30.11.2022 tarihli ve 3200756 sayılı yazısı; Kurulumuzun başvurunun alanın yerinde incelenmesi sonrasında değerlendirilmesine ilişkin 13.12.2022 tarihli ve 17213 sayılı kararı; Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 12.12.2022 tarihli ve 1770548 sayı ve 26.12.2022 tarihli ve 1797513 sayı ile ile kayıtlı raporları okundu, ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonunda;

İzmir İli, Dikili İlçesi, Merdivenli Mahallesi, Seyret Tepe Mevkiinde bir bölümü 164 ada, 4 parselde kayıtlı, bir bölümü Hasanlar Tepesi Devlet Ormanı sınırları içerisinde kalan İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27.09.2022 tarihli ve 16748 sayılı kararı ile 1. (birinci) derece Arkeolojik Sit olarak tescilli alanın Kararımız eki 1/5000 ölçekli sit paftasında gösterildiği şekli ile Mimari kalıntıların bulunduğu bölümünün 1. Derece Arkeolojik sit ve yüzeyde mimari kalıntı bulunmayan seramik buluntuların yer aldığı bölümünün 3. Derece Arkeolojik sit olarak tesciline; Bundan böyle alanda yapılacak her türlü uygulamada kararımız eki sit paftasının geçerli olduğuna karar verildi.