GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
21 Ocak 2022 Cuma 08:45

Ormanlık alanda perlit çıkarıyorlardı... Kapasite artışına ön onay!

Bergama ile Kınık arasındaki ormanlık alanda perlit madeni çıkaran şirketin kapasite artırımı başvurusuna bakanlık ön onay verdi. Ocak alanı böylelikle civardaki bir köyün sınırlarına dayanacak.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ - İzmir’in Bergama’daki Kocaköy, Bekirler ve Rahmanlar köyleri ile Kınık’taki Örtülü ve Bademalanı köyleri arasında kalan alanda ormanlık alanda 2008 yılında aldığı ‘ÇED kapsamdışı’ kararı ile perlit madeni çıkarmaya başlayan İPM İperlit Madencilik Şirketi kapasitesini artırmak için harekete geçti.

Şirketin yapmış olduğu proje tanıtım dosyasını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çevresel etki değerlendirme (ÇED) sürecinin başlattığını duyurdu. ÇED başvurusunun onaylanması halinde şirketin 216 bin 600 tonluk olan yıllık üretim kapasitesi 558 bin 400 tona çıkarılacak. Şirket kapasite artışı için 3 milyon 100 bin TL’lik bir yatırım yapacak. Ocak alanı 529 hektara çıkacak.KÖYE 300  METRE UZAKLIKTA
Perlit çıkarılacak alan İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı “Orman Alanı ve Tarım Arazisi” içerisinde kalıyor. Projenin hayata geçmesi durumunda binlerce kızılçam ağacı kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Proje alanı Kocaköy’e 300 metre uzaklıkta kalıyor. Proje ömrünün ise 521 yıl olarak hesap edilmesi dikkat çeken ayrıntılar arasında.