GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
8 Şubat 2024 Perşembe 14:22

O firmadan haberlere yanıt: Borsa’da bizden nefret ediyorlar!

Özsu Balık Üretim firması, Sığacık’taki balık çiftliği haberlerinin şirketlerini olumsuz etkilediğini açıkladı. Açıklamada haberlerin Borsa İstanbul’da bulunan yatırımcılar arasında kin ve nefret duymaya yönelttiğini ifade etti.

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – İzmir’in Seferihisar ilçesi Sığacık Körfezi’nde balık çiftlikleri bulunan Özsu Balık Üretim firması bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

İş insanı Şemsettin Kavalar’a ait şirketten yapılan açıklamada Dönemin Seferihisar Belediye Başkanı ve şimdiki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in karşı çıktığı, çevre dernekleri ve hukukçular tarafından ‘talan’, ‘işgal’ ve ‘kuşatma’ gibi tanımlamalar kullandığı balık çiftliklerinin ekosistemi kirletmediği, şirket hakkında çıkan haberlerin de Borsa İstanbul’da bulunan yatırımcılar arasında kin ve nefrete sebep olduğu da belirtildi.

Şirketin Sığacık Körfezi’nde en az 4 tane balık çiftliği bulunuyor. Bu çiftliklerde çipura, levrek, sinarit, karagöz, lahoz, granyöz, mercan balıkları yetiştiriliyor.

Açıklamada şunlara yer verildi:

URL adresli yayımlarda, Müvekkil şirketin çevreyi, ekosistemi ve denizi kirlettiği, Fok balıkları ile yaşam alanlarına zarar verdiği, mahkeme kararlarına uymadığı, mahkeme kararlarını yok saydığı, sit alanına hukuk aykırı yapı inşa edildiği, belediyenin kararlarına ve mühürlerine uymadığı, Sığacık'ı yok etme niyetinde olduğu, Halkın isyan ettiği, Seferihisar'ın istila altında olduğu, Sığacık'ın kuşatma altında olduğu, Bölgenin talan edildiği, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in de balık çiftliklerine karşı olduğu ifadelerine yer verilmiş, birtakım haberler ise çeşitli zaman aralıkları ile tekrarlanarak yeniden haberleştirilmeye çalışılmıştır.

Yukarıda yer alan ifadelere karşı, ÇED Raporları ile Mevzuat gereği yapılan laboratuvar incelemelerinin aksine bir kaynak sunulmamış, ekosistemin ne şekilde kirletildiği açıklanmamış, fok balıklarına balık çiftliklerine ne gibi bir zararı bulunduğu belirtilmemiş, kaynak gösterilmemiş, müvekkil şirketin hangi mahkeme kararlarına uymadığı ve yine mahkeme kararlarının kesinleşip kesinleşmediği belirtilmemiş, "Talan", "İşgal", "Kuşatma" gibi ibareler ile basın ve ifade özgürlüğüne, objektif haberciliğe aykırı hareket edildiği gibi gerek bölge halkı gerekse de duymaya yöneltilmiştir. Borsa İstanbul'da bulunan yatırımcıların kin ve nefret duymaya yönetilmiştir.

Bunların yanı sıra haberler gerçeğe aykırı olduğu gibi güncelliğini kaybetmiş, haberin sunulmasında kamu yararı ortadan kalkmış, yargılamalar müvekkil lehine sonuçlanmıştır.

Hal böyle olunca URL adresleri belirtilen haberlerin SPK mevzuatına, kişisel haklara ve en nihayetinde hukuka aykırı olarak yayımlanması sebepleriyle müvekkil şirketin ticari itibarını, tüzel kişiliğinin haklarını zedeleyen, toplumda yanlış kanaat uyandırmaya meyil veren, müşteri ile yatırımcı kaybına yol açan ve yıllardır edindiği isim ve marka değerini düşüren bu saldırıdan derhal vazgeçilmesini, söz konusu haberlerin internet sitenizden kaldırılmasını, Basın Kanunu'nun 14. ve devamı maddeleri gereğince müvekkil şirket ile ilgili kaynağı belirtilmeyen ve gerçekle bağdaşmayan haberler için tekzip ile duyurulmasını, tekzip metninin iş bu ihtarnamenin tebliğden en geç iki gün içinde haberin yayınlanmış olduğu sayfada aynı karakter ve büyüklükte ve aynı renk ve puntolarla yayınlanmasını aksi takdirde ilgili merciinden bahse konu haberlerin kaldırılması için başvuruda bulunulacağını, müvekkil şirketin müşterileri ve yatırımcıları nazarında uğramış olduğu itibar kaybı sebebiyle maddi ve manevi tazminat talepli olarak dava ikame edileceğini, cezai sorumluluğu bulunan içerik ve yer sağlayıcıları hakkında SPK mevzuatı ve TCK kapsamında suç duyurusunda bulunulacağını, tüm haklarımız saklı kalmak kaydıyla yasal yolların tüketileceğini, vekalet ücreti ile yargılama giderlerinden tarafınızın sorumlu tutulacağını tarafınıza ihtaren bildiririz.

SÖZ KONUSU HABERLERİN LİSTESİ

- BÖLGE HALKINDAN ÇARPICI İDDİA... BALIK ÇİFTLİĞİ KUŞATMASINDA TOPLANTI KRİZİ!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Bolge-halkindan-carpici-iddia-Balik-ciftligi-kusatmasinda-toplanti-krizi/1096068

- BAŞKAN YETİŞKİN İSYAN ETTİ: SIĞACIK İZMİR’İN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİL!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Baskan-Yetiskin-isyan-etti-Sigacik-Izmir-in-coplugu-degil/1094201

- O PROJE HALKIN KANTARINDA!
https://www.egedesonsoz.com/haber/O-proje-halkin-kantarinda/1095014

VALİLİKTEN BİR BALIK ÇİFTLİĞİ VİZESİ DE SEFERİHİSAR’A!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Valilikten-bir-balik-ciftligi-vizesi-de-Seferihisar-a/906813

SOYER DE KARŞI ÇIKMIŞTI... KAPASİTE ARTIŞINA ÖN ONAY!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Soyer-de-karsi-cikmisti-Kapasite-artisina-on-onay/1091269

SEFERİHİSAR’DAKİ BALIK ÇİFTLİĞİNE KAPASİTE ARTIŞI
https://www.egedesonsoz.com/haber/Seferihisar-daki-balik-ciftligine-kapasite-artisi/913511

SEFERİHİSARLILARI İSYAN ETTİREN TESİS KAPASİTE ARTIRACAK!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Seferihisarlilari-isyan-ettiren-tesis-kapasite-artiracak/1100415

SİT’E BETON BORU DÖŞEMİŞLERDİ… KULUÇKAHANEYE KAPASİTE ARTIŞI İZNİ!
https://www.egedesonsoz.com/haber/SIT-e-beton-boru-dosemislerdi-Kuluckahaneye-kapasite-artisi-izni/1119796

MAHKEME KARARI YOK SAYILDI... SIĞACIK'A BİR HANÇER DAHA!
https://www.egedesonsoz.com/haber/Mahkeme-karari-yok-sayildi-Sigacik-a-bir-hancer-daha/1096559