GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
19 Ocak 2022 Çarşamba 15:34

Microsoft'un hamlesi sonrası Sony'ye 20 milyar dolarlık tokat

Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolara satın alması, firmanın oyun konsolu alanındaki en büyük rakibi Sony'nin hisselerinde düşüşe yol açtı. Sony hisseleri yüzde 12.8 gerilerken piyasa değeri de yaklaşık 20 milyar dolar eriyerek 136 milyar dolara geriledi.

Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolara satın alacağını duyurması Sony hisselerinde sert düşüşe yol açtı.

Söz konusu satın almanın ardından Microsoft, Tencent ve Sony'nin ardından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline gelecek.

Microsoft ile Japon Sony uzun yıllardır oyun konsolları Xbox ve PlayStation aracılığıyla sıkı bir rekabet içerisindeydi.

ABD'li şirket, Activision Blizzard'ı bünyesine katarak Call of Duty ve World of Warcraft gibi popüler oyunları portfolyosuna ekledi. Bu durumun konsol rekabetinde Microsoft'a Sony karşısında avantaj sağlaması bekleniyor.

13 YILIN EN SERT DÜŞÜŞÜ
Bu sebeple satın alma açıklamasından bu yana Sony hisselerinde sert düşüşler yaşanıyor. Sony hisselerinde günlük düşüş yüzde 12.8'i buldu. Bu Sony hisselerinde 2008'den bu yana gerçekleşen en sert günlük düşüş oldu.

Bu düşüşle beraber Sony'nin piyasa değeri yaklaşık 20 milyar dolar eriyerek 136 milyar dolara geriledi. (Habertürk)