GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
7 Aralık 2021 Salı 13:13

Kabine toplanıyor! Gündem stokçuluk ve asgari ücret

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanacak. Erdoğan başkanlığındaki toplantıda güncel iç ve dış meseleler ele alınacak. Kabine gündeminde stokçulukla mücadele ve bu alandaki yaptırımlar olacak. Asgari ücret mesaisinde gelinen son aşama da o toplantıda ele alınacak.

Asgari ücret görüşmeleri, stokçuluk, yükselen döviz kurları ve dış ilişkiler... Kabine toplantısında bu kritik başlıklar ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyaretinin ardından kabine toplantısına başkanlık edecek. Toplantı gündeminde stokçulukla mücadele var. Erdoğan, Ticaret Bakanlığı'na stokçuluğa karşı talimat verdiğini duyurmuştu. Gıdadan, otomobile kadar birçok sektörde yapılan stokçuluğa karşı atılabilecek adımlar ve yaptırımların ne kadar ağırlaştırılacağı kabinede ele alınacak.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu mesaisini sürdürüyor. Hükümet, işçi ve işveren tarafı ikinci toplantıyı geride bıraktı. O toplantılarda kaydedilen aşama, kabinede toplantısında masaya yatırılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret araştırmasının sonuçlarını kabinenin bilgisine sunacak. 3 bin 500 liradan 4 bin 500 liraya kadar telaffuz edilen çeşitli rakamlar kabinede müzakere edilecek. Ayrıca asgari ücrette vergi indirimi, işçiye ücret desteği gibi seçenekler de kabinede değerlendirilecek.

KURUN İSTİKRARA KAVUŞMASI İÇİN HANGİ ADIM ATILACAK?
Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararının ardından yükselen döviz kurlarının ekonomiye etkisi de kabinenin bir diğer gündem başlığı. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta 2 kez yaptığı piyasa müdahalesi ve yaşanan dalgalanmanın istikrara kavuşması için atılabilecek ek adımlar kabinede görüşülecek.

BAE VE KATAR ZİYARETİNİN YANSIMALARI MASADA OLACAK
Türkiye bir süredir Körfez ülkeleri ile önemli temaslarda bulunuyor. Geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Veliaht Prensi El Nahyan'ın yaptığı Türkiye ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'a gitti. Birleşik Arap Emirlikleri hem de Katar temaslarının yansımaları kabinenin gündeminde olacak.

TURKOVAC ACİL KULLANIM ONAYINI NE ZAMAN ALACAK?
Koronavirüs salgını da ele alınacak bir başka başlık. Vaka sayıları, aşılama faaliyeti ve yerli aşı çalışmalarında gelinen son aşama kabinede görüşülecek. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında sürdürülen terörle mücadele operasyonlarına ilişkin bilgilendirme de kabine toplantısında gerçekleşecek. (CNN Türk)