GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İnşaat/Emlak
28 Ocak 2023 Cumartesi 09:06

İzmirli emlak kralına aitti... İcradan satışa çıkarıldı!

Yakın zamanda hayatını kaybeden İzmirli emlak kralı Kasım Pırlant’a ait Karşıyaka’daki Ege Park Mavişehir’den sonra Balçova’daki Ege Park AVM ve otel de satışa çıkarıldı. Satış için 300 milyon değer biçilmesi ise dikkat çekti.

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ – İzmir 3. İcra Dairesi, kentin en değerli noktalarından biri olan Balçova Bahçelerarası Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ege Park Balçova ve Encore Otel’i satışa çıkardı.

Basın İlan Kurumu’nda yer alan ilana göre Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan 5 yıldızlı otel, otopark, spor salonu, bowling salonu, mağazalar, sinema ve AVM'den oluşan kompleks yapı bir bütün halinde vitrine çıkarıldı.İlanda satışa çıkarılan taşınmazla ilgili “Davaya konu olan taşınmaz “EGE PARK BALÇOVA” olarak bilinen, înciraltı mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:44 Balçova İzmir posta adresinde yer almakta olup, 24.887,00 m2 alana sahip arsa üzerinde 5 yıldızlı Encore Otel ve AVM yer almaktadır. AVM olarak Kasım 2009 yılında faaliyete geçmiştir. Taşınmaz, bodrum katta kapalı otoparkın, zemin ve 1.katta mağazaların yer aldığı, ayrıca iç kısımda sinema, spor salonu, 5 yıldızlı Ramada Encore Otel yer almaktadır. Taşınmazın 2 bodrum kat, zemin kat ve 21 normal kattan, toplamda 24 kattan oluşmaktadır.” İfadeleri yer aldı.

İlk açık arttırma 21 Mart tarihinde gerçekleştirilecekken taşınmazın tamamı için 305 milyon bedel biçilmesi ise dikkat çekti.EMLAK KRALI PIRLANT'A AİTTİ
Satışa çıkarılan taşınmazlar uzun yıllarda ABD'de yaşayan ve geçtiğimiz haftalarda İzmir'de vefat eden iş insanı Kasım Pırlant’a ait. İzmir'den garson olarak gittiği ABD'de gayrimenkul zengini olan Kasım Pırlant TMSF tarafından el konulan EGS GYO’nun yatırımı olan ve İş Bankası’na olan borçları yüzünden zor günler geçiren EGS Park Mavişehir Alışveriş Merkezi 2005 yılında satın almıştı. Bir süre sonra da Balçova'daki yüksek bir yapıda faaliyet gösteren diğer AVM'yi almış ve onun da adını Ege Park yapmıştı. Mavişehir Alışveriş Merkezi de yakın zamanda açık arttırma ile satışa çıkarmıştı.

Ancak Pırlant da mali krize girdi. Bu iki AVM'deki hisselerini geçtiğimiz yıllarda devretti. Yeni sahiplerinin de Pırlant'ın damadı ve yakınları idi. Ancak bu iki AVM'yi işleten şirketler de borçlarını ödeyemez hale geldi. Şimdi ise, 2005'te olanın tam tersi oldu. Ege Sanayici ve İşadamları Derneği eski Başkanı Mustafa Karabağlı ile 335 ortaklı İzmir Girişim Grubu (İGG) A.Ş'nin başkanlığını yapan Cenk Karece önderliğinde kurulan ve İGG'yle birlikte toplamda 400'e yakın İzmirli ortağı bulunan Park Gayrimenkul A.Ş, bu iki AVM'nin bankalara olan borçlarını satın aldı. Bu girişim icradan satışa her iki AVM’yi de satın almayı planlıyor.