GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
28 Haziran 2022 Salı 10:32

İndirim de fayda etmedi… Yıkımın taliplisi yok!

İzmir’de, yıkım süreci yılan hikayesine dönen ve bugün 2’nci kez yıkım ihalesine çıkılan İzmir Valiliği Yerleşkesi'nin ihale sonucu belli oldu. Saat 10:00’da İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Yatırım İzleme Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ihaleye teklif veren firma olmaması nedeniyle bir kez daha iptal edildi.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - İzmir’de 30 Ekim 2020 yılında yaşanan deprem sonrası boşaltılan ve yıkımına karar verilen İzmir Valiliği Yerleşkesi'nde yer alan binalar için geçtiğimiz aylarda İzmir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Yatırım İzleme Müdürlüğü, yerleşke içerisinde yer alan 5 adet blok ile bodrum kattaki otoparkın hurda karşılığı yıkım ve molozlarının atılması için ihaleye çıkılacağını açıklamıştı.

Toplamda 27 bin 970 metrekarelik yıkım için Valiliğin ilk olarak belirlediği 17 milyon 244 bin 547,38 TL muhammen bedellik ihaleye hiçbir firma katılmazken, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger fiyat nedeniyle ihaleye katılım olmadığını ve yeni ihale sürecinde fiyat güncellemesi yapacaklarını açıklamıştı.

İHALEYE KATILAN YOK
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Yatırım İzleme Müdürlüğü tarafından yeniden ihaleye çıkılan süreç için bu kez 12 milyon 299 bin 422,11 TL muhammen beden belirlenirken, bugün gerçekleştirilen ihaleye yine katılan olmadı. Bu doğrultuda süreç iptal edilirken, gözler İzmir Valiliği’nden yeniden bir fiyat güncellemesi yapıp yapmayacağına çevrildi.

YENİ VALİLİK KOMPLEKSİ YAPILACAK
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yıkılacak yapıların sonraki süreçleri hakkında ise, "Hükümet Konak'ının arkasındaki yıkılacak yere de İzmir' Valiliği'nin çeşitli yerlere dağılmış olan yapılarını toplarlayacağız. Orada 3 kat tarihi dokuyla uygun ters L biçimde ortada avlu kalacak şekilde estetik bir bina yapacağız ve İzmir'e yakışır valilik kompleksi de ortaya çıkmış olacak " açıklamasında bulunmuştu.