GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
8 Aralık 2021 Çarşamba 18:11

İmamoğlu'ndan adaylık açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, "adaylık konusunun gündeminde olmadığı" yanıtını verdi.

Reuters'a konuşan İmamoğlu, geçen bir yılda kentte tüketici fiyatlarının yüzde 50'nin üzerinde arttığına dikkat çekerek, hayat pahalılığını ülkenin en büyük sorunu olarak niteledi ve belediyenin bunu telafi etmek amaçlı yardımlarının süreceğini söyledi.

"Ekonomide var olan sorunları, enflasyon ve hayat pahalılığını hükümetin yönetememe krizinin yansıması olarak gördüğünü" ifade eden İmamoğlu, Reuters ile söyleşisinde bu krizin Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) belirttiği gibi seçimler ile aşılabileceğini ifade etti.

'EN BÜYÜK KONUM VATANDAŞIN EKONOMİNİN ALTINDA EZİLMESİ'

İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı'nın (İPA) hafta sonunda açıkladığı enflasyon verilerine atıfta bulundu.

Türkiye'nin resmi istatistik kurumu TÜİK'e ait veriler kasım ayında tüketici fiyatlarının geçen yıla yüzde 21.3 artarak üç yılın en hızlı artışını kaydettiğini gösteriyor olsa da, belediyenin kent sorunlarına çözüm önerileri üretmek amacıyla kurduğu İPA'nın yaptığı araştırma İstanbul'da fiyatların kasımda yıllık bazda keskin artış kaydeden kira, gıda ve temel tüketim malzemeleri öncülüğünde yüzde 50.2 arttığını söyledi.

İmamoğlu, "Şu anda konuşulması gereken birinci konu aslında... Ülkedeki vatandaşın alım gücü, vatandaşın ekonominin altında ezilmesi. Benim şu anda en büyük konum bu" diyerek gıda ve ulaşımdaki sübvansiyonlardan sosyal yardımlara kadar olan belediyenin destek programlarının devam edeceğini ifade etti.

Belediyenin sübvanse ettiği ekmeği halkın yaşadığı geçim sıkıntısı için bir örnek olarak veren İmamoğlu, günlük ekmek üretimini iki yılda iki katına çıkarmalarına rağmen, fırınlara kıyasla daha ucuza satılan İstanbul Halk Ekmek önündeki sıralara atıfta bulunarak, "Yani yetmiyor aslında. Bu çok net fakirliği gösteriyor. İnsanlar keyif almazlar kuyruğa girip ekmek almaktan... Kuyruğa giriyorsa bir sebebi vardır. Demek ki ayda biriktireceği 100 lira bile o vatandaş için büyük bir para" dedi.

'AYNI ZAMANDA SİYASAL KRİZ'

İmamoğlu, ucuz temel gıda kuyruklarını, ekonominin hükümet tarafından yönetilememesinin bir belirtisi olarak niteleyerek "Şu andaki bu sürecin tek başına bir ekonomik kriz değil aynı zamanda bir siyasal kriz olduğunun altını çizmek isterim. Yani ekonomiden daha ziyade aslında bir yönetememe krizinin yansıması olarak görüyorum" dedi.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna adaylık konusunun gündeminde olmadığını, görevinin İstanbul'u en iyi şekilde yönetmek olduğu, adayın kim olacağına Millet İttifakı'nın karar vereceğini söyledi.

'BELKİ DE ÖNÜMÜZDEKİ ON YILI ETKİLEYECEK'

"Türkiye'deki değişimin aslında yereldeki başarımızdan sonuçlanacağını bilen birisiyim. Dolayısıyla benim tek ilgilendiğim şey İstanbul'a hizmet etmek" diyen İmamoğlu, söyle devam etti:

"Şu anda Türkiye'de siyaset üstü bir atmosfer yani bilindik politik kuralların üzerinde bir anlayış (mevcut). Millet İttifakı ve onunla temas içinde olan partilerin ortaya koyacağı uzlaşma Türkiye'nin belki de önümüzdeki on yılını etkileyecek... Günü geldiğinde, en doğru kararın ittifak sürecini yöneten genel başkanlar tarafından verileceğini düşünüyorum" dedi.

YÜZDE 10'U 12'Sİ SÜBVANSİYON VE SOSYAL YARDIM

İmamoğlu belediyenin, ekmek gibi fiyatı sübvanse edilen ürünlerin yanı sıra vatandaşa gıda, eğitim gibi sosyal yardım ödemelerinin payının göreve geldiği 2019 yılından bu yana hızla arttığını ifade etti.

Belediyenin verdiği bilgiye göre bir önceki yönetim dönemi olan 2017-2018 yıllarında belediye harcamaları içinde yüzde 1.5-2 pay alan sosyal yardım ve sübvansiyonların payı bu yıl yaklaşık 25 milyar lira olan harcamalar içinde yüzde 10-12'ye yükseldi.

Sosyal yardımlar bu tutarın yaklaşık 2 milyar lira tutarındaki kısmını oluştururken, sübvansiyonlarla birlikte tutar 2.5-3 milyar lira seviyesine geliyor.

İmamoğlu, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ve İstanbul halkı olarak hem dayanışmayla hem de bütçesinden yapabildiği oranda en üst seviyedeki sosyal yardım bütçelerini arttırarak İstanbul'luya destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

YENİ ALTYAPI PROJELERİNİ NASIL FİNANSE EDECEK?

İmamoğlu, İstanbul'un 580 milyon dolarlık Eurobond satışını tamamlamasından bir yıl sonra belediyenin yeni altyapı projelerini finanse etmek için olası bir uluslararası tahvil üzerinde çalıştığını söyledi.