GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
13 Nisan 2024 Cumartesi 10:31

İZSU’dan derelerde dip çamuru temizliği

İZSU Genel Müdürlüğü’nün Meles Çayı ve Arap Deresi'nde yürüttüğü temizlik çalışmaları, çevre hassasiyeti gözetilerek akşam ve gece saatlerinde gerçekleştiriliyor. Sadece Ramazan Bayramı döneminde, dere yataklarından 12 bin tonun üzerinde dip çamuru toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Çok sayıda araç ve personelin görev aldığı temizlik seferberliğinin, ay sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen; Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından kapsamlı bir temizlikten geçiriliyor. Ramazan Bayramı da dahil olmak üzere akşam ve gece saatlerinde çalışılan alanda, 28 iş makinesi, 42 kamyon ve 64 personel hazır bulunuyor. Çalışmalar kapsamında günlük ortalama 2 bin 300 ton malzeme susuzlaştırılarak bölgeden taşınırken, sadece Ramazan Bayramı boyunca 12 bin ton dip çamuru dere yataklarından toplanarak sahadan uzaklaştırıldı. Bu sayede, 4 gün gibi kısa bir sürede temizlik işinin yüzde 50’si tamamlanmış oldu. Vatandaşların konforlu bir yaz sezonu geçirmesi için tüm hızıyla devam eden temizlik seferberliğinin, nisan ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

“Dere yataklarının temizliği, İzmir için çok önemli”
Sel sularını İzmir Körfezi’ne ulaştıran Meles Çayı ve Arap Deresi’nin temizliği, İzmir için büyük önem taşıyor. Hem kırsal alanlarda oluşan rüsubat hem de yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türlerdeki atıklar, Meles Çayı ve Arap Deresi yataklarına ulaşıyor. Rüsubat ve söz konusu diğer atıklar, dere yataklarının denize bağlandığı liman ve Halkapınar bölgesinde birikiyor. İZSU Genel Müdürlüğü her yıl düzenli olarak Halkapınar mevkiinde temizlik çalışmaları yürütüyor. Bu yıl da hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte çalışmalarına başlayan İZSU, temizlik seferberliğini Ramazan Bayramı boyunca da devam etti. Vatandaşlarımıza rahatsızlık vermemek adına çalışmalar 20.00-08.00 saatleri arasında sürdürülüyor. Akşam saatlerinde sahada görev alan İZSU personeliyle bir araya gelen İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, çalışmaları yerinde denetledi.