GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
11 Haziran 2024 Salı 13:24

Havalar ısındı... Kordon boş kaldı!

İzmir'de mevsim normallerinin üzerine çıkarak, gölgede 38 dereceyi bulan sıcak hava nedeniyle kentin Kordon gibi işlek cadde ve sokaklarının boş kaldığı görüldü. Kavurucu sıcakta dışarı çıkmak zorunda olanlar, ağaç altlarında ve gölgede kalan yerlerde oturarak serinlemeye çalıştı.

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce Ege Bölgesi genelinde hava sıcaklıklarının halen mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bildirildi. İzmir'de de etkisini gösteren sıcaklıklar vatandaşları bunalttı. Gölgede 38 dereceyi bulan sıcak hava nedeniyle kentin Kordon gibi işlek cadde ve sokaklarının boş kaldığı görüldü. Son meteorolojik değerlendirmelere göre çarşamba, perşembe ve cuma günleri bölge genelinde mevsim normallerinin 8 ila 12 santigrat derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiği bildirildi.

Önümüzde 11-14 Haziran tarihlerinde İzmir hava sıcaklıklarının 38 ile 40 derece arasında olacağını tahmin edilirken, sıcak hava nedeniyle kavrulan kentte, bugün sıcaklık gölgede 38 dereceyi buldu. Nemin de etkisiyle sıcaktan bunalan İzmirliler, ağaç gölgelerinde oturup, serinlemeye çalıştı. Kentin en yoğun yerlerinden biri olan Alsancak Kordonboyu ile işlek caddeler boş kaldı.

VATANDAŞ SERİNLEMEK İÇİN AĞAÇ GÖLGELERİNİ TERCİH ETTİ
Çöl sıcaklarından bunalarak ağaç gölgesinde oturmayı tercih eden, Azize Oktay, “Diş tedavisi için hastaneye geldim ancak hava çok sıcak. Randevu saatimize de biraz vakit var. Bizde hastaneden dışarıya attık kendimizi. Hava da çok sıcak olduğu için, gölgede oturup serinlemeye çalışıyoruz" dedi.

Balık tutmak için sahiline gelen Kadri Canlı ise "Balık tutma zevkinin sıcağı, soğuğu olmuyor, burada deniz havası alıyoruz ve kafamızı dinliyoruz. Önemli olan o. Sıcaklar etkilese de idare etmeye çalışıyorum. Çok sıcak bastırdığı zaman yanımdan eksik etmediğim buzlu suyumu içiyorum" diye konuştu.

Fatih Aydın da arkadaşıyla balık tutmaya geldiğini belirtip, " Hava çok sıcak. O edenle oltayı denize attıktan sonra, ağaç gölgesine geçerek serinlemeye çalışıyoruz" dedi.(DHA)