GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
20 Kasım 2023 Pazartesi 14:04

Gözler 31 Mart seçimlerinde… Buca’da kim/hangi partiden aday?

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için geri sayım sürüyor. Buca ilçesinde ise CHP-AK Parti rekabetinin yaşanması beklenirken çok sayıda isim partilerinden aday olmak istiyor.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ –Türkiye’de 14 ve 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından gözler 31 Mart seçimlerine çevrilmiş durumda.

İzmir’de aday adaylarının çıktığı ve mevcut başkanların yola devam etmek istediğini açıkladığı süreçte ise kulisler hareketlenmeye devam ediyor.

BUCA’DE ADAY ADAYLARI NETLEŞİYOR
Seçim heyecanının başladığı ve yoğun çalışmaların gerçekleştirildiği ilçelerden biri de Buca... İzmir’in en fazla seçmen sayısına sahip olan ve geçtiğimiz seçimlerde 296 bin 774 seçmenin oy kullandığı Buca’da seçime giren Erhan Kılıç, 143 bin 180 oy almıştı. AK Parti ve MHP ittifakının yer aldığı Cumhur İttifakı’nın adayı Mustafa Arslan 127 bin 583 oyda kalmıştı.

CHP’DE DEĞİŞİM SONRASI ADAY BOLLUĞU
Parti içinde gerçekleştirilen kongre sürecinde geçmiş dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni seçilen Genel Başkan Özgür Özel’in yarıştığı kurultayda değişimcilerin temsilcisi olarak Özgür Özel genel başkan seçilmişti.  Değişim sonrası belediye başkan adayların belirlenmesinde kartların yeniden karılması bekleniyor.

Mevcut belediye başkanı Erhan Kılıç yeni dönemde de aday olmak istediğini geçmiş süreçte açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde talihsiz bir kaza yaşayan Kılıç, bazı anketlerde Türkiye’deki en iyi belediye başkanları listesine girmişti. Kılıç, kurultay sürecinin hemen ardından Genel Başkan Özgür Özel’i ilk ziyaret eden belediye başkanlarından birisi olmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye iştiraki İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya’nın ismi Buca için de anılıyor. Adı Konak ve Karabağlar’da da geçen Kaya’nın Buca’dan aday adayı olabileceği iddia edildi.

2009-2014 yılları arasında Buca Belediye Başkanlığı yapan Ercan Tatı da 31 Mart 2024 seçimleri için kollarını sıvadı. Belediye başkanlığını tekrar istediği bilinen Tatı, geçtiğimiz süreçte aday adaylığını resmi olarak açıklamıştı.

2019 seçimlerinde belediye başkan adayı olarak gösterilen, Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen aday tanıtım töreninde dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini kaldırarak ‘adayımız’ demesinin ardından 1 gün sonra adaylıktan alınan Suat Nezir’in de ismi 2024 seçimleri için kulislerde yerini almış durumda. Geçtiğimiz dönem yaşananlar sonrası yeniden başkanlık koltuğunu isteyen Nezir’in kulis çalışmaları yürüttüğü iddia edildi.

Meclis içinden belediye başkanlığı için ismi geçen Serkan Kalmaz’da belediye başkanlığı aday adaylığı için çalışmalar yaptığı iddia edildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde de bulunan Kalmaz’ın aday adaylığı için nabız yokladığı kulislerde yer aldı.

Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın yakın çalışma ekibinden Barış Özreçber ve Eşref Çakır’ın isimleri de aday adaylığı için kulislerde yer alıyor. Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Özreçber ve Çakır’ın adaylık ile ilgili henüz karar vermediği, yeterli desteği bulabilmeleri halinde mevcut görevlerinden istifa edecekleri belirtildi

Buca için kulislerde ayrıca İlçede ticaret yapan iş insanı Zeki Karaoğlu, geçmiş dönem Buca İlçe Başkan Yardımcısı Umut Orkun Uğraş ve Şehri Tuğcular’ın isimleri de yer aldı.

AK PARTİ’DE ADAY BOLLUĞU
31 Mart 2019’da seçimlerinde olduğu gibi MHP'nin AK Parti ile ittifak yapması bekleniyor. Geçtiğimiz seçimleri yaklaşık 15 bin oy ile kaybeden Cumhur İttifakı’nda belediye başkan adayı Mustafa Arslan’ın yeniden aday adayı olması bekleniyor. 

AK Parti kanadından ismi geçen bir diğer aday adayı ise Cemil Şeboy… Sırasıyla 1994-1999 ve 1999-2004 arası olmak üzere 2 dönem DSP’den ve 2004-2009 arası ise AK Parti’den olmak üzere toplamda  3 dönem Buca Belediye Başkanlığı yapan Şeboy’un yeni dönemde de AK Parti’den aday adayı olabileceği iddia edildi.

AK Parti Geçmiş dönem İlçe Başkanlarından Hakan Kalfaoğlu, Buca İş İnsanları Platformu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet Selik ve geçmiş dönem belediye meclis üyesi  Adnan Öztekin’in isimleri de kulislerde aday adaylığı için yer alıyor.