GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
11 Şubat 2024 Pazar 21:30

Gençler sordu, Cumhur'un adayı Dağ yanıtladı: Şato'da oturmayacağım!

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Av. Hamza Dağ, seçilmesi halinde Şato'da oturmayacağını belirterek " Ben Şato’da oturmayacağım. Şato’yu öğrencilerin bu şehrin hanımlarının ve ailelerin gelip sosyal tesis olarak kullanacağı çok uygun fiyatlı bir yer haline getireceğiz. Bunun da sözünü buradan vermiş olalım." dedi.

EGEDESONSÖZ – Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Av. Hamza Dağ, gençlerle bir araya geldi. Gençlerin sorularını cevaplayan Aday Dağ, önemli açıklamalarda bulundu. 

‘GÜL SOKAĞA İLK DEFA GİTMEDİK’
Dağ ‘Geçenlerde sizi Gül Sokak’ta gördük. Bu bir reklam çalışması mıydı? Seçildikten sonra da sizi yine Gül Sokak’ta görecek miyiz?’ sorusuna “Biz o gün ilk defa Gül Sokağa gitmedik. Kıbrıs Şehitlerine de Kordon’a da daha önce gittik. Kafeleri dolaştık. Çok da güzel oldu. Gençlerin ilgi alakası bizi çok memnun etti. Ben o gün çok da yorgun olmama rağmen uyuyamadım. O bana inanılmaz bana enerji verdi. Biri oradan bağırıyor ‘Oyum sana Hamza abi’. Diğeri oradan bağırıyor ‘Bu sefer oyum senin Hamza kardeşim’. Bu heyecan verdiği gibi üzerinizdeki sorumluluğu da artırıyor. Biz ilk defa gitmedik, son defa da gitmeyeceğiz. İzmir Kordonsuz, Karşıyaka’sız olmaz. İzmir bunlarla güzel” dedi.

'ÖZGÜRLÜKLERDEN VAZGEÇERSEM BENİ DÜZELTİN'
Dağ bir gencin ‘İzmirli gençlerin vazgeçilmezi bir şey varsa o da özgürlüklerdir. Eğer başkan seçilirseniz bu özgürlüklere müdahale edecek misiniz?’ sorusuna  “Arkadaşlar özgürlük herkesin vazgeçilmezidir. Yıllar önce özgürlüklerle ilgili hep çalışmalar yapılmış. Özgürlük dediğimiz herkesin vazgeçilmezidir. Globalleşen dünyada yani özgürlük konusunda farklı bir durum içine girmek ve girebilmek ihtimal dahilinde değil. Zaten bu konuda ülkemizde Allah'a şükür büyük oranda bir rahatlama söz konusu. Bir belediye başkanının da bu konuda müdahale etme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Yani ben İzmir’i bilen biriyim. İzmir’in bir evladı yani dolayısıyla İzmir'de yaşayan biri olarak  kastettiğiniz farklı bir düşünce içinde olabilme ihtimalim söz konusu değil. Böyle bir şey yok. Yani gençler belirli kalıplara hapse edilmemeli. Birileri siyasi rant için gençleri belirli bir siyasi kalıba hapsetmek düşüncesinde olabilir. Biz buna fırsat vermeyeceğiz hep beraber.  Hazreti Ömer ‘Ben adalet terazisindne vazgeçtiğim an beni kılıcınızla düzeltin’ der. Ben de özgürlük terazisinden vazgeçersem buradaki herkes beni de şahsen belirler, beni düzeltsinler.  Kuldur şaşar diyelim. Bizi sonuna kadar düzeltsinler zaten de bir sıkıntı olmaz inşaallah’ dedi.

İZMİR CUMHURİYETİN KALESİ
Bir gencin de ‘CHP nin İzmir'in Kalesi olduğunu söylüyorlar. Sizce doğru mu? 31 Mart gecesi bu seçimi kazanabileceğimizi inanıyor musunuz?' sorusuna da Dağ “Arkadaşlar hep birlikte başaracağız, hep beraber başaracağız. 31 Mart’tan sonra bu şehirde samimiyet kazanacak. Birilerinin bu şehri çantada keklik görmesine fırsat vermeyeceğiz. Yani bunun böyle olmadığını göstermek durumundayız. Ben kendi mücadelemi bu konuda veriyorum ve gençlerin hepsinden destek istiyorum. Bu siyaset değil. Siyaset rasyonel yapılır.  Burası bir partinin kalesi değil. Burası cumhuriyetin kalesi, Anadolu’nun kalesi. Öyle bir siyasi partinin kalesi falan değildir” yanıtını verdi.

‘ŞATO’DA OTURMAYACAĞIM’
Seçilmeleri takdirde İzmirli öğrencilerin ders çalışabileceği ve sosyal aktivitelerde bulunabileceği mekanlar kuracaklarını ifade eden Dağ “Ben bunun İzmir’de olmamasından dolayı buna üzülüyorum. İzmir’de bunu yapacağız. En öncelikli işlerimizden olacak. Şimdi tabii bu konuda da üniversiteye yakın yerlerde belediyenin işleteceği sosyal tesisler oluşturmamız gerekiyor. Bir süredir ötelediğim bir sözü burada vermiş olayım. İzmir’in de gündemine oturacağını düşündüğüm bir konu. Mevcut Büyükşehir Belediye başkanı biliyorsunuz Şato’da oturuyor. Ben Şato’da oturmayacağım. Şato’yu öğrencilerin bu şehrin hanımlarının ve ailelerin gelip sosyal tesis olarak kullanacağı çok uygun fiyatlı bir yer haline getireceğiz. Bunun da sözünü buradan vermiş olalım. Bu uzun süredir aslında aklımdaydı ama Büyükşehir Belediye başkanımız rencide olur mu acaba diye endişe içindeydim. Ben de bu sözü buradan vermiş olayım Büyükşehir Belediye Başkanı şatoda değil yine şu anda halkın işte nasıl oturuyorsam o şekilde oturmaya devam edeceğim” dedi.

GENÇ İZMİRİM KART MÜJDESİ
Dağ “Size şunun burada müjdesini vermiş olayım. İzmirim Kart, Genç İzmirim Kart, Öğrenci İzmirim Kart 1 Nisan’dan sonra sizlerin emrinizde olacak. Onları o kadar çok kullanacaksınız ki eskiyecek. Size bir çok alanda katkı sağlayacak. Lansmanımızda size ayrıntılarını anlatacağız.” dedi.

KÖRFEZ TURKUAZ OLACAK
Körfez ve Harmandalı’nın ana gündem maddeleri olacağını ifade eden Dağ “hem Harmandalı hem de Körfez’in temizlenmesi ana gündemlerinden birisi olacak. Hava kirliliği de ilgili olarak doğalgazı şehrin tamamına hakim kılarak çözebileceğimiz bir iş.  4-5 senede doğal gaz oranını yüzde 90’a çıkaracağız. Körfez her halükarda turkuaz renkte olacak. ‘Yüzeceğim’ deyip Güzelbahçe’de yüzmek gibi bir duruma düşmeyeceğiz. İddialılar laflar etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dağ, öğrencilerin yaşadığı kira sorunuyla ilgili “İzmirim Kart çalışmasıyla bu konuda hamlelerimiz olacak. Hane gelirine, giderleri azaltarak katkımız olacak” dedi.