GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
15 Mayıs 2024 Çarşamba 21:01

EMEP'ten Filistin halkı ile dayanışma çağrısı!

Nakba’nın 76’ncı yıldönümünde Filistin halkıyla dayanışma çağrısı yapan EMEP üyeleri İsrail devletiyle askeri ve diplomatik bütün ilişkilerin kesilmesini istedi.

Emek Partisi İzmir İl Örgütü, Nakba’nın 76’ncı yıldönümünde Filistin halkıyla dayanışma için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

“Filistin’de katliama ve soykırıma sessiz kalmayalım. Nakba’nın yıldönümünde Filistin halkı ile dayanışmaya” yazılı pankartın açıldığı açıklamada sık sık, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. 

Basın açıklamasına DİSK/Gıda-İş, Eğitim Sen İzmir 1 ve 4 No’lu, Sağlık-İş İzmir, Tüm Bel-Sen İzmir 1 ve 2 No’lu, BES, İletişim-İş, Türkiye Yazarlar Sendikasının şube yöneticileri, BEKEV ve BORKAD yöneticileri de destek verdi. 

Basın metnini okuyan Emek Partisi İzmir İl Başkanı Elif Çuhadar, “Nakba Filistin için 1948 yılında kalmış bir katliam değildir. Geçen 76 yıl boyunca Filistinliler’in aşama aşama topraklarından sürülmesi ve kıyımı devam etti. Dünyadan yalıtılmış ve İsrail devletinin zulmü altında yaşamaya zorlanan, ülkesi ikiye bölünmüş Filistin halkı bedeniyle, taşla, tüfekle kıyımlara karşı intifada adını verdiği direnişleri örgütlediler” dedi. 

“İSRAİL BU CÜRETİ ARKASINA ALDIĞI EMPERYALİST DEVLETLERDEN ALDI”
Bugün Nakba’nın bir benzerinin gelişmiş silahlar ve katlanmış bir acımasızlıkla sürdürüldüğünü söyleyen Çuhadar, “İsrail’in Siyonist yönetimi dünya halklarının kınama eylemlerine, protestolarına rağmen çocuk, yaşlı demeden halkın üzerine bombalarını yağdırmakta ısrar ediyor. İsrail devleti bu cüreti arkasına aldığı, saldırılara başladığı ilk andan itibaren çocuk katili Netanyahu’nun yanına giderek sırtını sıvazlayan ABD ve Avrupalı emperyalist devletlerden aldı. Çünkü İsrail Ortadoğu’nun jandarması olarak görülmektedir” diye ekledi. 

Petrolün, enerjinin, yeraltı ve yerüstü kaynaklarının, Hindistan’dan Avrupa’ya kadar uzanacak Amerikan kanalının kârlı açık deniz ve kara ticaretinin, pazarların, tedarik zincirlerinin güçlendirilmiş hakimiyeti için uğraşan emperyalizme ve ‘bölge jandarması’na sessiz kalan bölge devletlerinin de bu kıyımın ortağı olduğunu ifade eden Çuhadar, “Ancak Filistin halkı yalnız değildir. Dünyanın her yerinde, kendi ülkelerinin devlet ve hükümetlerinin baskılarına rağmen halkların İsrail katliamlarına yönelik protestoları devam ediyor” dedi. 

“EMPERYALİST DEVLETLER BÖLGEDEN ÇEKİLMELİDİR”
“Avrupa devletlerinin ve üniversite yönetimlerinin tüm baskılarına rağmen üniversite öğrencileri direnişlerini sürdürüyor. Üniversite kampüsleri Filistin halkıyla dayanışmanın kalesi oldu. ABD'de birçok üniversitede öğrenciler ve öğretim üyeleri Filistin'e destek eylemleri örgütlüyor” diyen Çuhadar, yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı; 

•    İsrail’in saldırıları durmalı, emperyalist devletler bölgeden çekilmelidir. Gazze halkının ihtiyacı olan her türlü yardım acil olarak yapılmalıdır.

•    Sürekli Nakba’ya son verecek olan, Filistin halkının mücadelesi kadar onu yalnız bırakmayacak olan halkların uluslararası dayanışmasıdır.

•    Patronlar, emperyalistler ve onların iki yüzlü işbirlikçileri kâr için katillerin cebini dolduruyor. İşçiler, emekçiler ise kendi sınıf kardeşleriyle Filistin halkına destek olmalıdır. 

•    İsrail devletiyle askeri ve diplomatik bütün ilişkiler kesilsin.

•    Netanyahu savaş suçlusu olarak yargılansın.