GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
22 Eylül 2022 Perşembe 09:44

Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyordu... Savcıdan ceza istemi!

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda yönelik ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davanın bugün görülen duruşmasında Facebook’tan linkin bulunamadığı şeklinde yazı geldi. Mütealasını açıklayan Savcı Başkan Arda hakkında Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Metehan UD/EGEDESONSÖZ - Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olduğu 2019 yerel seçimlerinde Gaziemir Belediye Başkanı olarak seçilen Halil Arda'nın  kendisine ait olduğu iddia edilen Facebook sayfasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilmişti.

Hakaret içerikli paylaşımlar nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan hakkında dava açılan Arda'nın yargılanmasına ise başlanmış, Başkan Arda'nın avukatı paylaşımlarının müvekkiline ait olmadığını öne sürerken ilgili adres için ABD'de bulunan Facebook'tan teyit talep etmişti.

Talep üzerine mahkeme heyeti nihai karar için Facebook'tan bilgi isterken, davanın 6'ıncı celsesi bugün Bayraklı Adliyesi 34'ncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirildi. Mahkemeye Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda katılmazken sadece Başkan Arda'nın Ayşe Zübeyde Aydın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Gülsen Gezici hazır bulunduğu görüldü.

FACEBOOK: LİNK BULUNAMADI
Önceki celsede, Hakim, Facebook'un ABD'deki merkezinden yazı geldiğini ancak gelen yazıda söz konusu hesap adresine ulaşılamadığını ifade etmişti. Hakim, Facebook'a yeni bir URL adresi iletildiğini kaydetmişti.

İlk olarak söz verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Gülşen Gezici, Facebook’tan bilgi gelmesine gerek olmaksızın dosyada yer alan deliller üzerinden karar verilebileceğini belirterek karar verilmesini talep etti.

Celseyi açan hakim Facebook’tan yazının geldiğini yazıda linkin bulunamadığı belirtildi.

Başkan Arda'nın avukatı Ayşe Zübeyde Aydın  'bilişim suçları birimi hesabı tespit edemedi, Amerika'dan tespit edilmesini istedi. Gelen cevap da böyle bir hesabın bulunamadığı bildirildi. Ekran görüntüleri ile suç tespit edilemez. Beraat talep ediyoruz' dedi.

HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA SEVK ETMEKTEN BERAAT, HAKARETTEN CEZA TALEBİ...
Müteealasını açıklayan Savcı, Başkan Arda  hakkında halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama', 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'  kamu davası açılmışsa da söz konusu paylaşımlar da bu suçların yasal unsurların oluşmadığı anlaşılmak bu suçlar yönünden beraatine verilmesini talep etti. 

Savcılık ayrıca Facebook hesabından Cumhurbaşkanı hakkında iddianamede belirtilen sözleri hakkında zincirleme şekilde paylaşımlarda bulunduğu belirterek Cumhurbaşkanına hakaretten cezalandırılmasını talep etti.

Başkan Arda’nın avukatının süre talep etmesi üzerine duruşma 20 Aralık 2022'ye ertelendi.

MÜTALAADA “ERDOĞAN DA EŞCİNSELLER GİBİ DÖNMÜŞ” İFADESİ
Savcılık mütalaasında ise Arda’nın paylaşımlar hakkında bilgiler verildi. Mütaalada şu ifadelere yer verildi:

"Sanığın Facebook hesabından Cumhurbaşkanı hakkında iddianamede belirtilen 'Erdoğan da eşcinseller gibi dönmüş. Kısaca bunlara dönme diyoruz’ diyerek ve resmini paylaşarak ‘Ha gayret Hitler' e az kaldı, cumhurbaşkanı müsvettesi, ‘uydum imam Tayyip'e, niyet ettim tükürdüğümü yalamaya’, ‘paylaşın dostlar daha çok rezil olsun yazan videoyu namussuzmuş şeklinde yorumla' paylaşmak üzere… Ayrıca yine cumhurbaşkanının fotoğrafını paylaşarak ‘Durmak yok, soymaya devam', yine fotoğrafını paylaşarak 'Ali İsmail Korkmaz'ın katilinin robot resmidir' şeklinde paylaşım yaparak, ‘demokrasi nöbeti saçmalığı yerine milyonların istifa diye bağırması lazım. Tabii benim dediğim demokratik ülkeler için geçerli. Koskoca devleti FETÖ'ye peşkeş çekenler için değil' şeklinde cumhurbaşkanına hakaret içeren paylaşımlarda bulunduğu, sanığın üzerine atılan suçları işlediğini gelen ihbar ve şikayetler üzerine incelediğimizde, tanık ifadelerinden hareketle suçu işlediğini anlamakla birlikte sanığın TCK'ya göre cezalandırılmasına kadar verilmiştir" dedi. 

NE OLMUŞTU?
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'ya ait olduğu öne sürülen sosyal medya hesaplarında, iki  yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı iddiasıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı.Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Arda'nın, 'cumhurbaşkanına hakaret', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama', 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçlamalarıyla cezalandırılması talep edilmişti.