GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
1 Ekim 2022 Cumartesi 14:08

CHP'li Polat'tan imama 'MHP' tepkisi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, uzun yıllardır Dikili’de imamlık yapan Bayram İşbilen’in MHP istişare toplantısına katılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Polat, “Bu fotoğraf kokuşmuş düzenin, parti devleti anlayışının fotoğrafıdır” dedi.

KUTSALLARIMIZ SİYASET MALZEMESİ DEĞİLDİR ;
Mahir Polat, “Milliyetçi Hareket Partisi Dikili İlçe Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdiği istişare toplantısına Dikili’de imamlık yapan Bayram İşbilen’in de katıldığı sosyal medya ve basına yansımıştır.

Bu fotoğraf; kokuşmuş düzenin, parti devleti anlayışının fotoğrafıdır. Son dönemde Cumhur İttifakı’nın siyasi etkinliklerinde kamu çalışanları sıkça görülmektedir. Bu durum Cumhur İttifakı’nın yarattığı siyasi iklimin yansımasıdır. Bu fotoğraflarda boy gösteren kişiler kimden cesaret almaktadır?  MHP toplantısına katılan imam neyi istişare etti? Tek adam rejiminin bu çürümüşlüğüne son vereceğiz. Yarının Türkiye’sinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da defalarca vurguladığı gibi camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. İbadethanelerimizde görevli kişilerin, kutsallarımızın siyasete malzeme edilmesi canımızı yakıyor. Kutsallarımızı artık siyasete malzeme etmeyin” diye konuştu.

CHP'li Polat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

-Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin siyasi toplantılara katılma hakkı ve yetkisi var mıdır?

-Söz konusu hak ve yetkinin hukuki dayanağı nedir?

-633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun’un “Siyasetle İlgilenme” başlıklı 25. Maddesi yürürlükten kaldırılmış mıdır?

-Söz konusu madde yürürlükten kaldırıldıysa neden ilan edilmemiştir?

-Söz konusu madde yürürlükteyse neden uygulanmamaktadır?

-Dikili imamı Bayram İşbilen’in siyasi parti toplantısına katılması Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde midir?

-Dikili imamı Bayram İşbilen’in siyasi parti toplantısına katılması Makamınızın bilgisi dahilinde midir?

-Dikili imamı Bayram İşbilen hakkında konuya ilişkin olarak başlatılan bir soruşturma var mıdır?

-Son 5 yılda, yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle, “Siyasetle İlgilenme” sebebiyle işine son verilen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli sayısı kaçtır?