GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
1 Haziran 2023 Perşembe 19:28

Bir davet de Başkan Tugay’a… ‘AK Parti’ye geçersem ne değişecek?’

Karşıyaka Meclisi’nde AK Partili Meclis üyeleri Başkan Cemil Tugay’ı AK Parti’ye davet ederken Başkan Tugay “Ben benim, belediye de aynı belediye. Ne olacak da, ne değişecek de bu belediye çok süper işler yapmaya başlayacak?” yanıtını verdi.

Metehan UD/ EGEDESONSÖZ – Karşıyaka Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu gerçekleşti. Başkan Cemil Tugay’ın yönetimindeki oturumda meclis üyelerinden ve başkanlıktan gelen önergeler ilgili komisyonlara gönderilirken başkanlıktan gelen önergelerden ise meclis üyelerine sunuldu.

Meclis’teki dikkat çeken gündemlerden biri de tapu kayıtlarında Şemikler Mahallesi’nde (belediye kayıtlarında Mavişehir Mahallesi) 25562 ada 2 parselde yer alan mülkiyeti belediyeye ait taşınmazla ilgili satış kararı alınması oldu.

BAKANLIK’LARDAN YANIT
İmar planlarında ‘PTT alanı’ olarak kayıtlı bu parselle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yazışma yapan Karşıyaka Belediyesi bu parsel için ‘kamulaştırma’ ve ‘hukuki el atma’ yapılmayacağı cevabını alınca satış kararını gündeme aldı.

Meclis üyeleri satış kararını Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderdi. Komisyonlardan gelen önergelerin de meclise üyelerine sunulmasının ardından meclise Plan ve Bütçe Komisyonu’nun toplanması için ara verildi.SATIŞ KARARINA OY ÇOKLUĞU
Karar komisyondan oybirliği ile geçerken yeniden başlatılan Meclis’te komisyonun kararı meclis üyelerine sunuldu. Karar AK Partili Meclis üyelerinin şerhiyle meclisten geçti.

BAŞKAN TUGAY'IN KONUŞMASI HATIRLATILDI
Dilek ve temennilerde söz alan AK Partili Meclis üyesi Ahmet Uğur Baran, ilk olarak Başkan Tugay’ın 7 ay önceki meclis toplantısında yaptığı konuşmayı dinletti. Kayıtta Başkan Tugay’ın “7 ay sonra kimin ne yapacağını göreceğiz. İşin özeti bu. Türk halkı kendisine bu zulmü yapan, bu pahalılığı, bu işsizliği, bu problemleri yaşatanlara cevabını verecektir. O zaman bu konuları görüşeceğiz.” ifadeleri yer aldı.'MİLLETİMİZ İSTİKRARI SEÇTİ'
Baran “7 ay sonra kimin ne yapacağını göreceğiz ve görüşeceğiz’ demiştiniz. 7 aylık maratonun sonuna geldik. Milletimiz seçim sürecinin sonunda hem mecliste hem de cumhurbaşkanlığında güveni, istikrarı, SİHA’ları, TCG Anadolu’yu, terörle mücadeleyi, TOGG’u, Kaan’ı, şehir hastanelerini, mazlumlara umut olan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye yüzyılını seçmiştir. Milletimiz temelsiz vaatler, HDP ile yapılan gizli ortaklık, birbirine benzemezlerin koalisyonu gibi birçok başlığa geçit vermemiştir. Milletimiz başta Muharrem İnce olmak üzere Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı duranların yaptığı baskıyı görmüş ve Türkiye’deki gerçek diktatörlüğün merkezini anlamıştır. Milletimiz Atatürkçülerin ekmeğini yiyip, ekmek yediği kapıya ihanet edercesine ‘Kemalizm ırkçılıktır’ diyenlerin kendisine reva görüldüğünü görmüş, gerçek Atatürkçülüğün sözde değil icraatla olduğunu sandıkta göstermiştir. Anlayacağınız milletimiz kendisine zulmü reva görenleri değil kendisinden olanlar seçmiştir  Bu seçimde kazanan Türk milleti olmuştur. Pensilvanya ve Kandil merkezli yayın organlarının yakarışlarına baktığımızda kazanan Türkiye olmuştur.” dedi.

BAŞKAN TUGAY'A SÜRPRİZ TEKLİF
Yerel seçime 1 yıldan az kaldığını hatırlatan “Zaman hızla akıp geçiyor. Temel atmadığınız, açılış yapmadığınız, maaş ödeyemediğiniz, her gün Karşıyaka’nın kaybolan yıllarına dönüşüyor. Bahsettiğim tüm eksiklerinize rağmen sizi sever ve sayarız. Seçim sürecinde Karşıyaka’yı bırakıp ilçe ilçe gezdiniz. İktidar belediyesi olursanız borçlarınızın silineceğine inandınız. Şurada kaldı 8-9 ayımız. İktidar belediyesi olmadan başkanlıktan ayrılmanıza gönlümüz razı değil sayın başkanım. Bu nedenle gelin son 9 ayınızı AK Parti çatısı altında geçirin böylelikle hem siz siyasi yaşamınız bitmeden iktidar partisi belediye başkanı olma emellerinize erişmiş olun hem de Karşıyakalılar hizmetle tanışsın. AK Parti’nin kapıları herkese açık olduğu gibi size de açıktır” dedi.

TUGAY'DAN YANIT
Davete yanıt veren Başkan Cemil Tugay da  “Biz hükümetimizle hangi noktada uyuşmazlık yaşadık? Onu ben bilmiyorum. Karşıyaka’ya hizmet gelsin diye bir şeyler rica ettik, yazılar yazdık. Karşıyaka’nın hangi menfaatine olan projeye hayır dedik. Bugüne kadar hükümetin hangi yatırımına olumsuz bir bakış açımız oldu. Hadi ben geçtim AK Parti’ye. Ben benim, belediye de aynı belediye. Ne olacak da, ne değişecek de bu belediye çok süper işler yapmaya başlayacak? Ben belediye başkanlığı koltuğunda otururken herkese eşit bir şekilde hizmet vermeye çalıştım.” ifadelerini kullandı.

'BUNDAN SONRA HİZMET ODAKLI BAKMALIYIZ'
Seçim sonuçlarına da değinen Başkan Tugay “Seçimlerde Erdoğan yüzde 52, Kılıçdaroğlu yüzde 48 oy aldı. Yani iki kişiden biri Erdoğan’a biri Kılıçdaroğlu’na oy verdi. İnsanların bu kadar ayrışması, seçim sonrası öfkeyle galibiyet coşkusu yaşaması doğru mudur? Değildir. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederim. Görüş ayrılıklarımız var ve AK Parti’ye oy verenlerin demokratik görüşlerine saygı duyuyorum. Bundan sonra hizmet odaklı bakmamız lazım. Benim o sözlerdeki eleştirilerim ekonomik şartlardaki olumsuzluğa ve Karşıyaka’ya yeterli hizmet gelmemesi ile ilgiliydi. Hükümet değişince olumsuzlukların düzeltilmesi için bir şeyler yapacağımız umudundaydı. Asla ve asla AK Partili bir arkadaşımızdan başka bir milletin evladı gibi bahsedemem. Bundan sonraki dönemde Karşıyaka için, İzmir için, tüm Türkiye için her beraber çalışmayı diliyorum. Sorunlarımızdan kurtulmak hepimizi mutlu eder. Takım tutar gibi parti tutmuyoruz. Ama bu ülkenin tüm vatandaşları bizim kardeşimizdir. Onların iradelerine saygı duyuyoruz. Aynı saygıyı seçimi kaybetse de 48 oy almış olan partililerimize de gösterilmesini bekliyoruz. Siyaset bir hizmet yarışıdır, biz de hizmet yarışı için mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu.