GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Sağlık
28 Haziran 2022 Salı 12:25

Bilim Kurulu Üyesi tarih verdi: Yeni pik ne zaman?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin kaldırılması sonrası bir de yaz aylarının gelmesiyle sonbaharda vaka sayılarında artışın oluşabileceği riski üzerinde duran Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüsün pik yapmasını beklediği tarihi verdi.

Ceren KORKMAZ / EGEDESONSÖZ – Geçtiğimiz aylarda koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin birçoğu kaldırıldı. Maske zorunluluğunun son olarak toplu taşımalarda da kaldırılmasıyla vatandaşlar koronadan önceki döneme hızlı bir geçiş yaptı. Şu an sadece sağlık kuruluşlarında maske zorunluluğu olsa bile hastanelerde de bu kurala harfiyen uyulmuyor... Yaz aylarının da gelmesiyle birlikte tatile giden vatandaşlar ciddi anlamda koronavirüs gerçekliğinden uzaklaşıyor. Bu yaşanılanlar da tekrar vakalarda artışa sebep olabileceği düşüncesini akıllara getiriyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nda görev yapan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, tedbirlerin kaldırılmasının ardından oluşabilecek vaka artışına, İngiltere’de başlayan BA.4 ve BA.5 dalgasını da hatırlatarak değerlendirmeler yaptı. Koronavirüsün tekrar pik noktasına ulaşabileceğini belirten Şener, öngördüğü tarihi söyledi.

EĞER BU GERÇEKLEŞİRSE...
Koronavirüsün vaka sayılarını yaz aylarında çok fazla etkilemeyeceğini belirten Şener, asıl artışı yapacak olanın BA.4 ve BA.5 varyantlarının Türkiye’de yaygın görülmesi olasılığı olduğunu söyleyerek “Genel önlemler kaldırıldı ancak bu tehlikenin bittiği anlamına gelmemesi lazım. Örneğin 65 yaş üstü grup için risk hala mevcut. Artık zaten toplumsal önlemler yerine bireysel önlemlere geçildi. Toplu taşıma, kalabalık ortamlar vs. hepsi için alınacak önlemler bireylerin insiyatifinde. Bahsettiğimiz yaş grubu kesinlikle maskeyi takmalı. Bir diğer önemli şey ise aşılanmamış grup ve aşıdan kaçan grup... Bunlar için de tehlike geçmedi. Nitekim zaten sonbaharda yeniden yükselme olabilir. Yaz periyodunda ben anormal bir tırmanış beklemiyorum. Ancak istisnası var, o da İngiltere’de görülen kovidin BA.4 ve BA.5 varyantlarının Türkiye’de yaygın görülme olasılığı... Bu gerçekleşirse maske tekrar düşünülebilir” dedi.

BU AYLAR HASTA SAYISINDA ARTIŞIN OLDUĞU ZAMANLAR OLACAK
Ekim ayı itibariyle koronavirüsün pik yapma riskinin olduğunu belirten Şener, maske kullanımının belli alanlarda tekrar kullanıma sokulması gerektiğinin altını çizerek “Sonbaharda vaka sayılarında yeniden bir artışın olacağını düşünüyorum. Ekim – Kasım – Aralık ayları Türkiye için yeniden tırmanış, hasta sayısında artış ve hastaneye yatış risklerini içeriyor. O dönemlerde maskenin belli alanlarda tekrar kullanıma sokulması lazım. İngiltere yakın zamanda BA.4 ve BA.5 dalgası etkisinde olduklarını belirtti. Bizim de yaz periyodu içerisinde buna yönelik hazırlık yapmamız gerekir diye düşünüyorum. Bunların önüne geçilemez zaten... Önemli olan nokta bu gelen yeni varyantların hastaneye ve yoğun bakıma yatışta artış göstermemesi. Ölüm de tırmanış olmamalı. Şuan bu varyantlar bunu yapmıyor ancak hastane başvurularını artırdı. Önümüzdeki bir iki ay içerisinde bu varyantlarla ilgili Türkiye’de nasıl bir seyir olur diye bakıp değerlendirmek lazım. Önlemlerde bunların sonuçlarına göre şekillenecektir. Maske kullanımı mutlaka sağlık tesislerinde olmalı” ifadelerini kullandı.