GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
13 Eylül 2021 Pazartesi 08:43

Başkan Engin’den İnciraltı çıkışı: Zorla çiçek mi ektireceğiz?

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin planlama süreci devam eden İnciraltı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Engin, “Orada yaşayan insanların da anayasal hakları var, onları yok mu sayacağız? Zorla çiçek ekin mi diyeceğiz? Plansız kalmak diye bir şey olamaz” dedi. Engin ayrıca Narlıdere’de bulunan askeri lojmanların taşınmasını ve alanın üniversiteye devredilmesini istedi.

EGEDESONSÖZ- Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlama çalışmalarını yürüttüğü İnciraltı ve devamında bulunan alanlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Engin, plansız kalmanın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yıllardır planlanmayı bekleyen İnciraltı bölgesi hakkında açıklamalarda bulunarak sürecin sağlıklı yürüdüğüne değinen Başkan Engin, “Dernek başkanı aracılığıyla arsa sahipleri kendilerini ifade ediyor. 10 yıl öncesinin aksine ‘merak etmeyin bizde hassasiyet gösteriyoruz, fazla yoğunluk olmayacak’ diyorlar. Bu iyi bir şey. 10 yıl önce Özdilek’e, Bayraklı’ya verdiniz bize de verin diyorlardı. Tartışma iyi bir halde şu anda. Odaların itirazları da sağlıklı bir şey. İlla haklıdır demiyorum. Odalar bana da tepki gösterdi. Arazi sahipleri tarım yok diyor dediğimde, odaların da eleştirileri de sağlıklı. Bu kötü bir şey değil. Tartışmadan çözemeyiz, önemli olan bilimsel çerçevede olsun bu tartışmalar. Oranın şehrin ekonomisine, kültürel yaşamına katkı sağlayacak bir alan olmasını gerekiyor. Tarımı Bergama’da Kınık’ta yapabiliriz ama termali başka yerde yapamayız. Şehrin istihdamını yüklenebilir bu bölge. Çeşme Turizm Projesiyle bütünleşmesi ön görülüyor. Önemli olan bölgenin bir an önce planlanması” dedi.

ZORLA ÇİÇEK Mİ EKTİRECEĞİZ?
Başta Ziraat Mühendisleri Odası olmak üzere bazı oda ve STK’ların “İnciraltı tarım alanı” çıkışını değerlendiren Başkan Engin, “Bizim bir gram planlanmamış yer bırakmamız lazım. Planlamak kötü değil. Plansızlık ne demek? Başı boş bıraktım, öngörülemez demektir. Plan öngörülebilir demektir. Bizim yatırımcıyı, halkı planla yönlendirmemiz lazım. Yeni yolları açamamamızın sebebi imar planı yapamamak. Bizim imar planı yapmamız lazım. Plan yapalım, çok kat çok yapı olmasın, birçok kolu içersin bu iyi bir şey ama tartışılsın bu konular. Alman yatırımcılar AVM planlamıştı bölgede odalar da itiraz etmişti. Bu iyi bir şeydi. Geldiğimiz noktada kat çok olmasın, yoğunluk çok olmasın diyoruz. Ancak orada yaşayan insanların da anayasal hakları var onları yok mu sayacağız? Zorla çiçek ekin mi diyeceğiz? Orada sağlıklı su olsa, yaparlar ya da yatırımcılar kiralar. Gelir elde edilse zaten planlama istemezler. Arazilerinin nasıl kullanılacağı konusunda hakları yok mu vatandaşların? Odaların da görevi ayrı. Herkes görevlere, çıkarlara, misyonlara saygı duyacak. Odalar da vatandaşlara saygı duyacak” diye konuştu.

YENİLEMENİN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM
Sahilde bulunan askeri lojmanlar hakkında açıklamalarda bulunarak eski ve depreme dayanıksız olduğunu iddia eden Başkan Engin, “İçerisinde 5 katlı hassas binalar var. İstihkam ve Ege Ordu Komutanlığı’ndan bahsetmiyorum kesinlikle. Sahildeki lojmanlardan bahsediyorum… Binalar ekonomik ömrünü tamamlamış yenileme imkanı yok. Narlıdere’de farklı yerde bu ihtiyaç karşılanabilir. O alan da kamusal bir tesis, üniversite eğitim alanı yapılabilir. Kesinlikle konuta açılmadan çözülebilir diye düşünüyorum. Askeri alanların içine yapılabilir bu lojmanlar. Askeri alanlardan yol geçirilemez, kıyıdan bisiklet yolu geçiremiyoruz çünkü askeri tesis. Kapalı geçiş yasak… Askeriye de daha konforlu yer kazanabilir. Düşük yoğunluklu, katlı bir turizm okulu gelebilir mesela oraya. İstihkam okulu için söylemiyoruz. Subaylarımızın lojmanlarına da karşı değilim ama yenilemenin şehre ve onlara faydası olduğuna inanıyorum. Bunu da dürüstçe söylemenin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.