GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
21 Ekim 2021 Perşembe 10:56

Bakanlık kararını verdi: Torbalı'ya yeni OSB alanı geliyor

Mevcut organize sanayi bölgesini büyütülmesi ve yeni alanlar açılması amacıyla çalışmalarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut Torbalı OSB'nin yanında yer alan 69 hektarlık alan için yapılan başvuruyu kesinleştirerek alanın OSB alanı olmasına karar verdi. Edinilen bilgilere göre alan, Mobilya OSB olarak hizmet verecek.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Torbalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yeniköy Mahallesi ile Ahmetli Mahallesi arasında yer alan 69 hektarlık alan için yapılan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) başvurusu için kararını verdi.

Başvuruyu inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 69 hektarlık alanda OSB yapılmak amacıyla gerçekleştirilen talebi kabul etti. Karar, onayın ardında İzmir Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 ay süre ile askıya çıkarıldı.

İzmir- Çeşme Otoyoluna yaklaşık 1 kilometre ve demiryolu hattına 7 kilometre uzaklıkta bulunan alanın hemen yanında ise Torbalı Organize Sanayi Bölgesi yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre alan Torbalı Mobilya Organize Sanayi Bölgesi olarak hizmete geçirilecek.

Yeni OSB yapılması planlanan alan İzmir- Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında  “tarım arazisi” niteliğinde yer alıyor.