GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ege
10 Eylül 2021 Cuma 12:45

Akbelen için istifa çağrısı: Zedelenen biz değiliz yargının kendisi!

EGEÇEP, düzenlediği basın toplantısıyla Akbelen Ormanları’ndaki mahkeme keşfi sırasında hakim tarafından avukatlara sarf edilen hakaret vari sözleri kınadı. Toplantıda konuşan ve hakimin hakaretine maruz kalan Av. Arif Ali Cangı, hakimi istifaya davet ederek “O yargıcın tavrını alandaki basın, köylüler duydu. Herkesin önünde olan bu tatsız olaylar izleyenlerin yargıya olan güvenini ortadan kaldırdı. Zedelenen biz değiliz, yargının kendisidir. İlgili hakim hakkında soruşturma açılmasını diliyorum”

Menduha CEYLAN / EGEDESONSÖZ- Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Akbelen Ormanları’ndaki mahkeme keşfi sırasında hakimin, Avukat Arif Ali Cangı ve İsmail Hakkı Atal’a sarf ettiği hakaret içerikli sözleri düzenledikleri basın toplantısıyla kınadı ve hakimin görevden alınmasını talep etti. Online yapılan toplantıya birçok çevreci avukat katılım sağladı.

Muğla’nın Milas ilçesinde Yeniköy Termik Santrali tarafından İkizköy sınırları içerisindeki Akbelen Ormanları’ndaki 700 dönümlük ormanlık alanın kesilerek maden ocağı açılmasına karşı 2 aydır nöbet tutan köylüler ve çevreciler mahkeme heyetinin yapacağı keşif öncesinde Akbelen ormanlarının girişinde toplanmıştı. Mahkeme heyetinin keşif yaptığı sırada hakimin, köylülerin avukatlarına "Lan ruh hastası" ve "Şov yapmayın” sözleri gerginlik yaşanmasına neden olmuştu.

EGEÇEP tarafından yapılan basın açıklamasında hakaretleri sarf eden hakim hakkında soruşturma açılması talep edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“İkizköy’ün suyunu, zeytinlerini ve Akbelen’in kızılçamlarını yok edecek maden projesine karşı açılan davada, 07.09.2021 günü Akbelen Ormanı’nda gerçekleşen keşif ve bilirkişi incelemesi esnasında, Muğla İdare Mahkemesinden bir hakimin hakaret içeren davranışlarına maruz kalan EGEÇEP Hukuk Kurulu Üyesi avukatlarımıza ve İkizköy’lülere geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Mahkeme heyetindeki bu hakimin hakaret içeren sözleri ve davranışları kabul edilemez. EGEÇEP olarak avukatlara ve yöre insanlarına yapılan hakaretleri kınıyoruz. Bu hakim, yurttaşların hak arama özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik tutum ve davranışları ile hukuka olan güveni sarsmıştır. Nitekim bu davranışları ve sözleri nedeniyle keşif esnasında hakimin reddi talep edilmiştir.

Hakimler ve Savcılar Kurulunu göreve davet ediyor ve bu hakim hakkında soruşturma başlatılarak görevden alınmasını talep ediyoruz.
07.09.2021 günü Akbelen Ormanı’ndaki keşif sırasında gerçekleşen bu hakaretamiz sözlerle hukuki güvenliği hiçe sayan Mahkeme hakiminin davranışlarını kınadığımızı ve İkizköy için, Akbelen Ormanlarını korumak için, hukuk kurulu üyesi avukatlarımızın ve İkizköy’lülerin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile bildiririz.”

YARGININ GELDİĞİ DURUMUN SOMUT GÖSTERGESİ!
Basın açıklamasının ardından konuşan ve keşif esnasında hakimin hakaretlerine maruz kalan Av. Arif Ali Cangı, “28 yıldır avukatlık yapıyorum. 29 yıldır da bu işlerle mücadele ediyorum. Çok fazla gergin keşifler yaşadık. Ancak hepsinde tartışarak işi yoluna koyarak işleri tamamlamıştık. İlk kez bir hakimin hakaretine maruz kaldık. Bu mesleğe başladığımdan bu yana böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Aslında bu durum yargının ne hale geldiğinin göstergesi. Bu hakaretlere sadece üzüldüm. Yargının bu hale gelmiş olmasına üzüldüm... Hakimin olağan insan ilişkilerindeki iletişimi kurmaması, sokak ağzıyla konuşması içimi yaktı. Yargının ne hale geldiğinin somut göstergesi bu durum. Buna en çok tepkiyi kendi meslektaşlarının vermesi gerektiğini düşünüyoruz. O yargıcın tavrını alandaki basın, köylüler duydu. Herkesin önünde olan bu tatsız olaylar izleyenlerin yargıya olan güvenini ortadan kaldırdı. Zedelenen biz değiliz, yargının kendisidir. İlgili hakim hakkında soruşturma açılmasını diliyorum. Ben kendi adıma suç duyurusunda bulunmayacağım bunun kendiliğinden olması gerekiyor. Bu iş herkesin başına gelebilir. Bu aşamada dava dosyasıyla ilgileniyoruz. Her ne kadar gerilim olsa da keşfi yaptık. Eksiğimiz kalmadı. Uzmanlarımız alana kabul edilmediği için görüşlerini aktaramadık” diye konuştu.