GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
27 Ocak 2023 Cuma 19:23

AK Partili Kaya'dan 6'lı Masa'ya yanıt: Erdoğan'ın adaylığının önünde engel yok!

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, 6’lı Masanın Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasaya göre yeniden Cumhurbaşkanı adayı olamaz açıklamasını eleştirdi. Kaya 6’lı masaya, “6'lı masanın hezeyanları, yaşayacakları seçim mağlubiyetine şimdiden kılıf hazırlama gayretinden başka bir şey değildir” dedi.

EGEDESONSÖZ- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihinde yenilemeye gitmesinin ardından toplanan 6’lı masa, Erdoğan’ın adaylığına itiraz edeceklerini açıklamıştı. ‘Erdoğan Anayasaya göre 3. Kere Cumhurbaşkanı adayı olamaz’ diyen 6’lı masaya tepki AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’dan geldi. Sosyal Medya hesabından açıklama yapan kaya 6’lı masanın çağrısını, “Seçim mağlubiyetine şimdiden kılıf hazırlamak” olarak değerlendirdi. 

Kaya, 2017’deki referandumu hatırlatarak, “Milletimizin oylarıyla, 2017'de Anayasamız değişmiş ve yeni hükümet sistemine geçilmiştir. Yeni sistemdeki Cumhurbaşkanı, eski parlamenter sistemdeki Cumhurbaşkanı ile aynı değildir. Anayasamız gereğince, yeni sistemde her vatandaşımıza iki kez seçilme hakkı verilmiştir” dedi. 

İLK DÖNEMİDİR, ADAYLIK ÖNÜNDE ENGEL YOKTUR!
“Cumhurbaşkanımızın yeni hükümet sisteminde ilk dönemidir, aday olmasının önünde engel yoktur. Anayasa Komisyonu raporunda da bu durum açıkça yazılmıştır. 6'lı masanın hezeyanları, yaşayacakları seçim mağlubiyetine şimdiden kılıf hazırlama gayretinden başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.