GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
27 Ocak 2023 Cuma 21:19

ABD'den Türkiye-İsveç-Finlandiya açıklaması!

İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreci kapsamında iki ülkeyle yürüttüğü üçlü mekanizma toplantısını ertelemesine ABD'den ilk yorum geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadığı, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecini değerlendirdi.

Kirby, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadıklarını, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusundaki endişelerinin farkında olduklarını belirten Kirby, iki ülkenin NATO'ya üyeliklerini güçlü bir biçimde desteklediklerini ancak diğer taraftan Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında halledilmesi gerektiğini savundu.

ÜÇLÜ MEKANİZMA TOPLANTISI ERTELENMİŞTİ
İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Ankara'nın talebi üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü mekanizma toplantısı ertelenmişti. Bir sonraki toplantının Şubat ayında Brüksel’de yapılması planlanıyordu.

İsveç Başbakanı Kristersson, ülkesinin NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa geri dönmek istediklerini belirtmiş, "Bu olmazsa İsveç'in NATO'ya katılması zorlaşacak, bunun da İsveç güvenliği için sonuçları olacak" demişti.