GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
İş Dünyası
20 Ocak 2022 Perşembe 12:26

'Taşımacılıktaki artış rekabeti olumsuz etkiledi'

Akaryakıt ücretlerindeki artışa dikkat çeken İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Erol Avni Bozkurt “Küresel navlun fiyatlarının artışı tüm dünyadaki ihracatçıları benzer şekilde etkilerken, yurtiçi taşımacılık fiyatlarındaki artış ihracatçı firmalarımızın rekabet gücünü olumsuz etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Erol Avni Bozkurt pandemi döneminde ihracatın ekonominin lokomotifi olduğuna değindi. Yazılı açıklama yapan Bozkurt, “Nitekim Ticaret Bakanlığı’nın GTS (Genel Ticaret Sistemi) verilerine göre 2021 yılında toplam ihracatımız yüzde 32,85 oranında artarak 225 milyar doların üzerine çıktı ve tarihi bir rekor kırdı. Yeni ihracat bağlantılarının sürdürülebilir olması ve önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşmasında itici güç olacaktır. Bu nedenle ihracatçı firmalarımızın küresel rakipleri karşısında kalite rekabetinin yanı sıra fiyat rekabeti de büyük önem taşıyor.” dedi.

AKARYAKITTAKİ TAŞIMACILIĞA FAZLA ŞEKİLDE YANSIDI
Pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de firmaların üretim maliyetlerinde önemli bir artış olduğunu dile getiren Bozkurt, “İhracatçı firmalarımızı zorlayan önemli sorunlardan birisi de yurtiçi liman konteyner taşımacılığında artan fiyatlar. Son 3-4 ayda akaryakıt fiyatlarında önemli artışlar yaşandı ancak, taşımacılık fiyatlarına bu çok daha fazla şekilde yansıdı. Piyasada bu dönemde nakliye fiyatlarının %100’ün üzerinde artığını söyleyebiliriz. İhracatçı firmaların taşımacılıkta ortaya çıkan bu fiyat artışını ihracat birim fiyatlarına yansıtma şansları ne yazık ki her zaman ve/veya her sektörde mümkün olmuyor.” diye konuştu. 

'İHRACATIN ÖNÜNDE ENGEL'
Küresel navlun fiyatlarındaki artışın tüm dünyadaki ihracatçıları benzer şekilde etkilediğini, yurtiçi taşımacılık fiyatlarındaki artışın ise firmalarımızın rekabet gücünü olumsuz etkileyerek sürdürülebilir ihracatın önünde bir engel oluşturduğuna dikkat çeken Bozkurt, “Bu nedenle özellikle ihracatçı firmalarımızın yurtiçi liman konteyner taşımacılık maliyetlerini düşürmek amacıyla akaryakıttan alınan ÖTV’nin düşürülmesi veya benzeri uygulamaların hayata geçirilmesi uygun olacaktır.” dedi.