GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
27 Ocak 2023 Cuma 13:39

'Nükleer enerji alanı bulunan tematik lise açılacak'

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Nükleer enerji alanı bulunan bir tematik mesleki ve teknik Anadolu lisesi açılması için çalışmalara başladık." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'ye nükleer enerji alanında genç iş gücü yetiştirmek amacıyla tematik bir lise kurulacağını bildirdi. Türkiye’de enerji yatırımlarının gelişmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi ve Titan IC İctaş İnşaat Anonim Şirketi ile iş birliği içinde olduklarını kaydeden Özer, iş birliği içerisinde mesleki ve teknik eğitim veren okullarda nükleer enerji alanında çalışmalar yapılacağını belirtti.

Özer, "Çalışmalar kapsamında ilk olarak Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nde görevli iki fizik dersi öğretmeni Akkuyu Nükleer Güç Santralinde düzenlenen 60 saatlik Nükleer Enerjiye Giriş Eğitimi kursuna katıldı. Bu eğitimlerin yanı sıra Akdeniz Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erdemli Ertuğrul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gülnar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Toroslar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Toroslar Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tarsus Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde ‘nükleer enerjiye giriş’, seçmeli ders olarak verilmeye başlandı. Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10 öğrencimiz halihazırda nükleer enerjiye giriş dersini almaya başladı. Bu çalışmaların daha da özellikli hale gelmesi için Bakanlık olarak bünyesinde nükleer enerji alanı bulunan bir tematik mesleki ve teknik Anadolu lisesi açılması için de çalışmalara başladık. Türkiye’de kurulacak olan nükleer enerji santrallerinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücü, inşallah, bu okulda yetişecek ve buradaki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz geleceğin inşasına katkı sunacak" diye konuştu. (DHA)