GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
23 Kasım 2022 Çarşamba 15:37

'Hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kağıthane’de kentsel dönüşümle yenilenen ev ve işyerlerinin hak sahiplerine teslim töreninde konuştu. Bakan Kurum, "Depremden hemen sonra 37 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Düzce'de 5,9 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, “Düzce’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremden hemen sonra 37 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımızın güvenliği için evlerine girmemelerini rica ediyoruz. Yapı izleme cihazlarımızı, mobil laboratuvarlarımız ve koordinasyon araçlarımızı bölgeye sevk ettik. Hasar görmüş binalarımız olsa da yıkılan bir binamız yok. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar” diye konuştu. 

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından 688 daire ve 57 iş yeri noter huzurunda hak sahiplerine teslim edildi. Yahya Kemal Spor Tesisi'ndeki törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, siyasi partilerin il temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda hak sahibi katıldı.  

HASAR GÖRMÜŞ BİNALARIMIZ OLSA DA YIKILAN BİR BİNAMIZ YOK
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Düzce’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremden hemen sonra sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 37 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapı izleme cihazlarımızı, mobil laboratuvarlarımız ve koordinasyon araçlarımızı bölgeye sevk ettik. Hızlı bir şekilde ekiplerimizle hasar tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımızın güvenliği için evlerine girmemelerini rica ediyoruz. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Tabi şunu özellikle vurgulamak istiyorum. 1999’daki Düzce Depremi''nden sonra başlatılan kapsamlı deprem dönüşümünün bugün olumlu sonuçlarını görüyoruz. Özellikle son 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle beraber yüzde 80’i yenilenmiş yapı stoğumuz sayesinde hamdolsun bugün yaşadığımız Düzce depreminde hiçbir vatandaşımız hayatını kaybetmedi. Burada çok şükür bir yıkım olmadı. Hasar görmüş binalarımız olsa da yıkılan bir binamız yok. Biz, şehirlerimizi depreme hazırlamaya devam edeceğiz. İnşallah bu programımızdan sonra Düzce’ye gidecek, depremin merkez üssünde incelemelerde bulunacağız. Rabbim ülkemizi, milletimizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin. Bir kez daha vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.  

‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ hedefiyle çalıştıklarını dile getiren Kurum, “Bugün mutluyuz, heyecanlıyız, coşkuluyuz. Çünkü bugün, Kâğıthane’nin değerine değer katıyoruz. Çünkü bugün, Sâdabat bölgesinin siz değerli insanlarının yeni yuva, yeni işyeri sevincini, mutluluğunu paylaşıyoruz. Sizler de bu müjdeli, bu güzel güne, bu özel güne hoş geldiniz, şeref verdiniz, safalar getirdiniz. Bugün Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ hedefiyle ülkemizin dört bir yanında riskli yapıları dönüştürüyor, şehirlerimizi adeta yeniden imar, inşa ve ihya ediyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızın en süratli şekilde devam ettiği şehirlerimizin başında da hiç şüphesiz aziz İstanbul’umuz geliyor. Bu güzel şehrin birçok noktasında devam eden çalışmalarımızın en önemlilerinden biri de Kâğıthane’deki dönüşüm projelerimiz” ifadelerini kullandı.  

OCAK AYI İTİBARİYLE KONUT VE İŞ YERLERİMİZİ TESLİM ETMEYE BAŞLIYORUZ
Dönüşümün geçmişine yönelik bilgi veren Kurum, “Hatırlayacaksınız Yahya Kemal Mahallemizde, şu anda bulunduğumuz bu alanda istinat duvarı ve bir binamız çökmüştü. Olayın ardından, bu alandaki 757 bağımsız bölümden oluşan 134 yapıyı hemen tahliye etmiş, yıkımlarını gerçekleştirmiştik. Daha sonra hak sahibi vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımlarında bulunduk. Alanı enkazdan tamamen temizledik. Sonra sizlerle el ele, omuz omuza vererek sayın Cumhurbaşkanımızın Temmuz 2019’daki kararı ile bölgeyi riskli alan ilan ettik ve bölgeye değer katacak dev bir kentsel dönüşüm sürecini hep birlikte başlattık.  Toplam 688 konut ve 57 dükkân olmak üzere 745 bağımsız bölüm için çalışmalara başladık. Hamdolsun bugün projemizi nihayete erdirdik. Mahallemizi, diğer mahallelerimize de örnek olacak bir şehircilik eserine, güzelliğe kavuşturduk. Bugün tüm yeni yuvalarımızın ve dükkânlarımızın kuralarını çekiyor, hak sahibi kardeşlerimizi belirliyoruz. İnşallah ocak ayı itibariyle konut ve iş yerlerimizi teslim etmeye başlıyoruz. Hak sahiplerinin ortalama borçlanması 220 bin lira, diğer kardeşlerimizin ise 320 bin lira olacak. Ödemeler ise 2023 Haziran ayında başlayacak. 15 yıl vadede kira öder gibi borçlarını ödeyecekler. İnşallah yavrularımız bu sıcacık evlerde geleceğe umutla bakacak. Bu dükkânlarda nice bereketli alışverişler yapılacak” dedi.  

İSTANBUL’DA 695 BİN KONUTUMUZUN DÖNÜŞÜMÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİK
İstanbul’a büyük bir vefa borçları olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, büyük ve güçlü Türkiye mesajı verdi. Kurum, “İstanbul’umuzu deprem dönüşümüne hazırlamak için özel sektörümüzle beraber tam 695 bin konutumuzun dönüşümünü gerçekleştirdik. Yine bugün kangren haline gelen Fikirtepe’de kentsel dönüşümü yeniden başlattık. Gaziosmanpaşa’da binlerce yeni yuvamızın çalışmalarını başlattık.  Esenler’imizde 60 bin konutluk, Türkiye’nin ilk akıllı şehrini inşa ediyoruz. Çamlıca Cami ve çevresinde, Kirazlıtepe, Ferah ve Mehmet Akif Ersoy mahallerindeki kentsel dönüşüme hızla devam ediyoruz. Üsküdar’ımızın yanı başında Ataşehir’de; Şerif Ali Çiftliği’nde yıllardır beklenen kentsel dönüşüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.  Zeytinburnu Beştelsiz ve Telsiz mahallelerinde, Bağcılar Demirkapı Mahallesinde, Güngören Tozkoparan Mahallesinde, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesinde kentsel dönüşümüne olanca hızımızla devam ediyoruz. Yine daha birkaç hafta önce Beykoz Tokatköy Mahallemizde 776 yeni yuvamızın ve 47 dükkânımızın, Beyoğlu Okmeydanı’nda 778 konut ve 161 dükkânımızın temellerini attık” diye konuştu.  

SOSYAL KONUT PROJESİNİN KURA ÇEKİMLERİ 2023 MART AYINDA TAMAMLANIYOR 
Sosyal konut projesindeki son duruma ilişkin de konuşan Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini, 500 bin sosyal konut, 1 milyon altyapısı tamamlanmış konut yapılacak arsa, 50 bin iş yeri projemizi milletimizle paylaşmıştık. Konut kampanyamıza gençlerimizden emeklilerimize, engelli kardeşlerimizden şehit yakını ve gazilerimize kadar 5 milyon 135 bin geçerli başvuru yapıldı.  Allah’a hamdolsun bu sayılar vatandaşlarımızın projeye sahip çıktığını, ne kadar doğru bir iş yapıldığını gösteriyor. İlk etapta inşa edeceğimiz 250 bin sosyal konutumuzun 50 binini İstanbul’umuza, bu aziz şehrimize kazandırıyoruz. Yine 50 bin arsamızı da İstanbullu kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz. İnşa edeceğimiz sosyal konutlarımızın ilk temellerini 25 Ekim’de sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle attık. İlk kuralarımız da 7 Kasım’da başladı. Kura çekimlerimizin tamamını inşallah 2023 Mart ayında tamamlayacağız. İnşallah tüm yuvalarımızı, konut arsalarımızı, iş yerlerimizi en geç 2 yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.  

KURUM’DAN BELEDİYELERE
Belediyelerin kentsel dönüşüme hassasiyetle yaklaşması gerektiğini ifade eden Kurum açıklamasının devamında şunları söyledi: 

“Hiçbir afette kimseyi açta, açıkta bırakmadık. Devlet ve millet el ele vererek tüm sorunların üstesinden geldik. İşte bugün Düzce’de meydana gelen ve çevre illerde hissedilen bir depremle uyandık. Türkiye bir deprem ülkesidir. Biz bu gerçekten hareketle son 20 yılda gerek yapı denetimi anlamında gerekse deprem dönüşümü anlamında büyük adımlar attık. Kira ve taşınma destekleri verdik. Milyonlarca insanımızı güvenli konutlara yerleştirdik. Deprem hayatımızın bir gerçeğidir ve siyaset üstü bir konudur. Bu meseleye 85 milyon olarak aynı hassasiyetle yaklaşmalıyız. Biz depreme hazırlık noktasında yapılacak bütün çalışmalara, her zaman olduğu gibi bugün ve yarın da öncü olmaya, destek vermeye hazırız. Beklentimiz bütün belediyelerimizin bu konuya, kentsel dönüşüme, deprem dönüşümüne aynı hassasiyeti göstermesidir. Bu yüzden belediyelerimizin aziz milletimize vaat ettiği, taahhüt ettiği dönüşüm sözlerini, kentsel dönüşüm projelerini ivedilikle hayata geçirmeleri gerekmektedir. Deprem ihmale gelmeyen ve telafisi olmayan bir gerçektir."  

BULUT: DEPREMLERE KARŞI GÜVENLİ VE NİTELİKLİ KONUTLAR ÜRETİYORUZ
TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise “11 Temmuz 2020 tarihinde bakanımız Murat Kurum’un teşrifleriyle temeli atılan 688 konut ve 57 dükkânın yapımını iki yıl gibi bir sürede tamamlayarak verdiğimiz sözü yerine getirmenin, vatandaşlarımızın da yeni dairelerine kavuşmasının heyecan ve mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. TOKİ olarak, dönüşümü sadece eski ve kaçak binaların veya afet riski taşıyan yapıların yenilemesi olarak görmüyor, aynı zamanda ülke konut stokunun yenilenmesi noktasında bütün il ve ilçelerde geliştirdiğimiz projelerle; kaliteli, depremlere karşı güvenli, yatay mimariye uygun ve nitelikli konutlar üretiyoruz. İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde ve pek çok şehirde başlatılan bu projelerle, özellikle afet riski yüksek, sosyal ve ekonomik olarak köhnemiş alanlar iyileştirilmekte, yeni konut alanları kazandırılmaktadır. Bu kapsamda TOKİ olarak 185 bin konutun dönüşümünü sağlayarak, güncellenmiş rakamla 206 milyar liralık yatırım yaptık” dedi.  

DAİRELERİN BÜYÜK BİR KISMI 2+1 VE 3+1 OLARAK İNŞA EDİLDİ 
İstanbul’a yakışır bir yaşam alanı oluşturulduğunu aktaran Bulut, “Bilindiği üzere istinat duvarının çökmesi neticesinde yıkılan binayla birlikte bazı binalar da hasar görmüş; yapılan incelemeler sonucunda, hasarlı binalar yıkılmış, yeni bir planlamayla mahalle ölçeğinde bir dönüşüme karar verilmişti. Bu kapsamda idaremizce yapımına başlanan 688 konut,  57 ticari ünite ile 548 araçlık otopark, 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlama aşamasına getirilerek, yeşil alanlarıyla, çocuk oyun gruplarıyla cepheleriyle İstanbul’a yakışır bir yaşam alanı oluşturulmuştur. Bugün kurası çekilecek bu dairelerin büyük bir kısmı 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilmiş olup, hak sahibi vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olmasını diler, huzur ve güven içinde oturmalarını temenni ederim” diye konuştu.  

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ GEÇMİŞİ
Yahya Kemal Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm süreci Akıncı Sokak’ta, 22 Nisan 2019’da saat 14.00 sularında istinat duvarının çökmesiyle başladı. Hemen yanında bulunan 4 katlı bir binanın temelinde toprak kayması meydana geldi. Yıkılma tehlikesi bulunan binadaki vatandaşlar ivedilikle tahliye edildi. Bölge ilk andan itibaren güvenlik çemberine alındı. Tahliye işleminin bitmesinden birkaç dakika sonra 4 katlı bina büyük bir gürültüyle yıkıldı. Çökme olayının hemen ardından ekiplerimizin acil müdahalesi sonucu bina yıkılmadan önce boşaltıldığı için can kaybı ve yaralanma yaşanmadı. 

30’AR BİN TL EŞYA YARDIMI YAPILDI
Aynı gün alanın çevresinde ciddi risk taşıyan 19 bina ise önlemler kapsamında boşaltılıp sonraki günler kontrollü şekilde belediyenin ekipleri tarafından yıkıldı. İstinat duvarı çökmesi sonucu yıkılan binada oturan her bir aileye 30’ar bin TL eşya yardımı yapıldı. Ayrıca boşaltılan binalarda oturanlara ise ilk olarak 5’er bin TL nakdi yardımda bulunuldu. 

11 TEMMUZ 2020’DE TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yahya Kemal Mahallesindeki alan riskli alan ilan edildi. 15 Eylül 2019 tarihinde riskli alan içerisinde kalan 123 bina ve 706 bağımsız birim depreme dayanıksız riskli olduğu gerekçesiyle ekiplerce kontrollü şekilde yıkıldı. İstinat duvarı çökmesi öncesinde yıkılan 40 bağımsız birim ile bu sayı 746 oldu. 11 Temmuz 2020 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla yıkılan binaların yerine yenileri yapılmak üzere temel atma töreni gerçekleştirildi. 

Bölgede evi bulunan vatandaşlara 36 ay boyunca her ay bin 500 TL kira yardımı, kiracılara ise taşınma işlemleri için 3 bin TL yardım yapıldı. 2022 yılı eylül ayından itibaren kira yardımı aylık ödemesi bin 950 TL’ye yükseltilmiştir. Riskli alandaki binalar yatay mimari dikkate alınarak tasarlanarak proje tamamlandı ve kura çekiliş töreni yapıldı.  (DHA)