GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Nuray ÖTGÜNÇ
YAZARLAR
10 Mayıs 2013 Cuma

Yarabbi şükür…

Beni millet seçti kalkanının arkasına sığınarak, milletin değil de kendi isteklerini ön planda tutan kişiler topluluğu yine nalıncı keseri gibi kendilerine yontmaya devam ediyorlar.
Yani vekiline şapur şupur milletine yarabbi şükür durumları…
Ne yazık ki eski ve mevcut milletvekillerine yeni haklar getiren TBMM Üyeliği Teklifi, Meclis’e sunulduktan iki gün sonra Plan-Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek hızla kabul edildi.
 
İşin dramatik yanı ise düzenlemeyi komisyonda savunan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Milletvekilinin bir statüye ihtiyacı var. Bir ‘ayrıcalık’ edebiyatıdır tutturuldu gidiyor. Beni koruyan polisin bir statüsü var, benim statüm yok” demiş...
Statünüzü seveyim sizin…
İsterseniz hep beraber bakalım poliste olup da vekilde olmayan statünün maddeciklerine.
Milletvekillerinin temsil niteliği bulunan programları için yapmış oldukları giderler TBMM bütçesinden karşılanacakmış.Karşılansın tabi şunun şurasında aldıkları maaş ne kadar ki.
 
Bir kez seçilen milletvekili, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanabilecekmiş. Pazara değil mezara kadar durumları yani. Başkent protokol listesinde 22’nci sıra olan yerleri 9 basamak yükselerek. 13’üncü sıraya çıkacakmış. Protokolde durduğunuz yer önemli tabi. Ne öyle 22. sıralar falan. Bu arada 13 uğursuz rakamdır benden söylemesi siz onu iyisi mi bir basamak daha yükseltip 12 yapın. Hani ne olur ne olmaz.
 
Evet devam. Vekillerimiz resmi ziyaret ve programlarında araçlarına, ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü tanınacakmış. E kolay mı tabi. Bizim yani millet için kan ter içinde oradan oraya koşturuyorlar yazık değil mi?
 
Sadece görev sırasında kırmızı pasaport kullanan milletvekilleri ve aileleri, teklifle ömür boyu bu haktan yararlanabilecekmiş. Neden? Çünkü emekli olduktan sonrada SOS denilerek acilen Amerika’dan ya da bilmem hangi ülkeden çağrılabilir kendileri. Sonuçta önemli insan olmak zor tabi ki.

Aylık peşin maaş uygulaması sürecek olup ancak ölüm, cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacakmış.
Sağlık deseniz yedi sülalesinin tırnak uçlarından saç tellerine kadar malum.

Ha bu arada milletvekillerinin alacağı para aylık 25 bin TL’ye çıkarak, toplamda 3 ayda bir 75 bin TL alacaklarmış. Yakışır benim vekilime değil mi ama?

Yakışır.
Ben çünkü vekilimi ;
- Kürsüde bardak kırsın ,
- İğrençsiniz diye bağırsın,
- Bırakın gelsin diye birbirinin üzerine yürüsün,
- Spor yorumculuğu yapsın,
- Beğenmeyen çeksin gitsin desin,
- Bu topraklar üzerinde yaşayanları o, bu, şu diye ayırsın,
Ve daha nice bunların ve bunların benzeri olan şeyler için seçtim!

Ha bu arada milletvekillerine yeni ayrıcalıklar tanıyan yasa teklifine gelen eleştirilere ve tepkilere yönelik Bülent Arınç "Bu da unutulur" demiş.

Doğru söylemiş.
Bu millet bunu da unutur ve hazmeder
Neler yenilip yutulmadı ki.
Kıssadan hisse bir fincan kahvenin kırk yıl hatırını unutmayan insanların son durumu yani...