GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
29 Temmuz 2019 Pazartesi

Volkswagen’in Torbalı’ya gelmesiyle İzmir’in ufku daha da genişler

Alman Otomotiv devi Volkswagen’in 1.3 milyar Euroluk yatırım için önceliği Türkiye’ye verdiği, ancak; yer seçiminin henüz netleşmediği, arayışın devam ettiği söyleniyor, yazılıp çiziliyor.

Kamuoyunda dillendirilen ise, öne çıkanın Torbalı ve Manisa olduğu ve Manisa’nın da bu konudaki çabalarını yoğunlaştırdığı şeklindedir.

Bilindiği gibi; Torbalı, geçmişte Alman Otomotiv endüstrisinde önemli bir “marka” olan OPEL’e de ev sahipliği yapmıştı.

Torbalı; İzmir’e olan “konum”u ve diğer endüstriyel altyapı olanaklarıyla Volkswagen’e ev sahipliği yapabilecek avantajları elinde bulundurmaktadır.

Gelinen bu noktada önemli olan; Torbalı’nın mevcut potansiyelini sonuç alacak şekilde harekete geçirecek bir mekanizmayı oluşturabilmektir.

Bu bağlamda; Ankara’nın Volkswagen’in Torbalı’da fabrika kurması, yatırım yapması konusunda “olumlu” yaklaşım içinde olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Yabancı sermaye çekmede ve sanayi yatırımlarında İzmir’i eski gücüne, parlak geçmişine kavuşturma anlamında “organize” ve “güçlü” bir “lobi” faaliyetine ve kamuoyu desteğini sağlayacak “oluşum”a ihtiyaç var.

SESİMİZ DAHA GÜÇLÜ ÇIKMALI

Günümüzde, yabancı sermayenin başka bir ülkede yatırım yapmasının “asgari” koşulu, “serbest pazar” ekonomisinin, öngörülebilir hukuk düzeninin ve güçlü bir demokratik kamuoyunun var olmasıdır.

Bunun yanında; yabancı sermayenin yatırım yapması konusunda o ülkenin, o kentin “davetkar” olması da gerekir.

Volkswagen’i Torbalı’ya davet etmek için sivil toplum örgütlerinin, basının, vakıfların, gönüllü kuruluşların, İzmir Milletvekillerinin ve başta İzmir Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere, İzmir bürokrasisinin “eşgüdüm” için de “etkili”, “sonuç alıcı” bir lobi faaliyetine girişmesine, kamuoyu yaratmasına gereksinim var.

Özellikle; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)nın, İzmir Ticaret Odası (İTO)nın, Ege Sanayici ve İş insanları Derneği (ESİAD)nin, Ege Genç İş insanları Derneği (EGİAD)nin, İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD)nin, İzmir Milletvekillerinin, Vakıfların, basın kuruluşlarının, İzmir gönüllüleri’nin “organize” olarak “lobi” çalışmalarını yürütmeleri yaşamsal önem taşımaktadır.

Sonuç olarak: Hareketsiz kalarak sonuç almak, çalışmadan başarı beklemek olası değil.