GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
10 Şubat 2020 Pazartesi

Sevgi-aşk: Zevkle yaşanır, zor anlatılır

Sevgiyi, aşkı yaşaması zevk, ancak; anlatması zor…

Sevgi, aşk; keyifle harcanan karşılıksız bir emeğin ürünüdür.

İlgisiz, duygusuz, özlemsiz, emeksiz ne sevgi olur, ne de aşk…

Sevgiyle, aşkla, özlemle, kavuşma, kucaklaşma arzusuyla yaşadığımız gün; ömürden değil.

Aşk; “var”ların ve “yok”ların paylaşılıp özümsendiği lezzete, tada dönüştüğü ruhumuzun gıdasıdır.

Bir başka anlatımla sevgi, aşk; bir çiçekçi dükkanı gibi farklı olanaklar sunar, çiçeklerden nasıl bir buket oluşturmak sevgililere, aşıklara kalmış…

Sevgi aşkın gıdası, aşk ise sevdiğinde bütünleşip kaybolmaktır.

Sevgi; kalpler arası yolculuğa çıkarak paylaşmak, bütünleşmek, mutlulukla beslenmek ve bireysellikten uzaklaşıp güzellikler dünyasında buluşmaktır.

Birlikte gülüyorsak mutluluktan, birlikte ağlıyorsak dostluktan, birlikte susuyorsak bu aşktır.

Sevgi ve aşk; vücudumuzun kimyasıdır, hayatımızı tatlandırır, yaşamımızı renklendirir, yaşadığımızı hissettirir.

Sevgi; bireysellikle başlar, “bulaşıcı”dır.Toplumsal yolculuğa çıkar, hoşgörüyle, birlikte yaşama isteğiyle dalga dalga yayılır. Sevgi; üretkendir çoğalır.

MEVLANANIN FELSEFESİ

İnsanı sevmek, doğayı sevmek, doğaya ve insana aşık olmak; duyguların, güzelliklerin en anlamlısı, toplumsal barışın ve huzurun da destekleyicisidir.

Sevgi; aynı zamanda insanları birbirine yaklaştırıp kaynaştıran, var olduğumuzu hissettiren, vücudumuzun kimyasını şekillendiren “psikolojik olgu”dur.

İnsanlığı aydınlatan, dünyaya ışık saçan Mevla’nın düşünce sisteminin, aşk felsefesinin temelini; sevgi, hoşgörü, affetme, kucaklaşma, barış, kardeşlik, hasret ve kavuşma arzusu oluşturmaktadır.

Mevlana’nın “Sevgi şifadır, sevgi güçtür, sevgi değişimin sihridir…Aşk; öyle engin bir denizdir ki ne başlangıcı var, ne sonu” sözü; aşkın ve sevginin derinliğini ve yüceliğini anlatmaktadır.

Öte yandan; “aşk” Divan Edebiyatı’nın ana teması haline getiren Fuzuli’nin “Mecnuna demişler, yahu bu kadar övdüğün senin Leyla da pek güzel değilmiş. Mecnun gülmüş; sen onu benim gözümle bir görebilsen…” sözü de aşkın kişiye özel, anlatılması ve anlaşılması zor bir duygu olduğunu ifade etmektedir.

Bu arada; “Sefiller” romanının yazarı ünlü Fransız edebiyatçı ve düşünür Vıctor Hugo, “Bir bakış, bir aşığı aşkından emin eder. Sevişenler daima gözlerle yemin eder…” diyerek aşkın ve sevginin duygusal enginliğini; heyecanını ve coşkusunu anlatmaktadır.

Aşksız, sevgisiz, özlemsiz, duygusuz, heyecansız bir hayat verimsiz, bereketsiz bir dünyayı anlatır.

Sonuç olarak: Aşkı ve sevgiyi yüreğimizden eksik etmeyelim. Aşk; ruhumuzun kimyası, insanlığın erdemi ve ortak değeridir.

14 Şubat Sevgililer günümüz kutlu olsun; sevenler, sevgisiz kalmasın.