GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
10 Haziran 2019 Pazartesi

Serdar Aksoy’un siyasetin mutfağından Menemen belediye Başkanlığı’na giden yolculuğu…

Millet İttifakı’nın adayı olarak 31 Mart 2019’da CHP’den yüzde 55 oy oranıyla Menemen Belediye Başkanı seçilen Serdar Aksoy; 3 dönem İzmir Milletvekili seçilen, CHP Genel Sekreter Yardımcısı, Parti Meclisi Üyesi görevlerinde bulunan siyasetçi baba Veli Aksoy’un oğlu olarak siyasetin içinde büyümüş, siyasetin mutfağından Belediye Başkanlığına giden yolculuğunun her aşamasında halkın gücüne güvenmiş.

Menemen Belediye Başkanı Aksoy; sosyal demokrat ideolojiyi özümsemiş, bu konuda çok sayıda makale yazmış, alan çalışması ve uygulamalar yapmıştır".

Halkla İlişkilere önem veren, ülkeyi ve dünyayı tanımaya açık “sosyal kişilik” olan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy; sivil toplum örgütlenmelerinin dayanışmayı, barışı ve demokrasiyi güçlendireceğine inanıyor.

Bu bağlamda Aksoy; Türk Kadınlar Birliği’nin ve Pir Sultan Abdal Derneği’nin “eylemli” üyesidir.

Aksoy; Menemen’de 65 mahallede birer temsilciden ve muhtarlardan oluşacak 130 kişilik “Halk Meclisi” kuracağını anlatarak, “Şeffaf bir yönetim uygulayacağım. Bürokratlar da, Belediye Başkanı da halka hesap verecek. “Halk Meclisi”yle aynı zamanda “toplumsal barış”ı sağlayacağız. Menemen Belediyesi’nde yönetim anlayışını değiştireceğiz. “Yönetimsel devrim”i gerçekleştireceğiz. Kadro hareketiyle “ben” değil; “biz” merkezli yönetim anlayışını gerçekleştirip, “dar kadrocu” yönetim anlayışına son vereceğiz, emeği; emekçiyi ve liyakatı önceleyeceğiz” dedi.

Menemen’de her alanda değişimin fitilini ateşleyeceğini anlatan Aksoy; “zenginliğimiz olan farklı değerleri, inanç ve kültürleri ortak payda ekseninde buluşturacağız” şeklinde konuştu.

KÖY VE KÖYLÜ KALKINACAK

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy; kalkınmayı kırsaldan başlatacağını, Tarım ve Hayvancılık Kooperatifleri kuracağını, hayvan üreticilerine yardımcı olacağını anlatarak “köylüye destek olmak için (köylü pazarları) oluşturacağız, köylünün kalkınmasını sağlayacağız. Böylece; bir marka değer yaratılacak, köylünün ürettiği ürün değer kazanacak, tüketici de kaliteyi ucuza alacak” dedi.

Kadın ve Gençlik “Dayanışma Merkezi” kuracağını da söyleyen Aksoy; “Kadınlar üretecek, Belediye üretilenleri kooperatifler aracılığıyla satın alacak, bunun sonucunda kadınlar ekonomik özgürlüğe kavuşacak, kimlik kazanacak. Kadın özgürleştikçe, erkek de özgürleşecek. Kadın ekonomide ve siyasette var oldukça; o toplum gelişir, ilerler.”vurgusunu yaptı.

EGE-KOOP’LA İŞBİRLİĞİ; YATAY YAPILAŞMA

Ege-Koop yönetimiyle birlikte Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’u ziyaret ederek seçimde gösterdiği başarıdan dolayı kutladık.

Ege-Koop olarak 1417 konutluk Egekent-2 projemizle, daha sonra da 2 milyon m2’lik bir alanda 2 bin bahçeli konut projemizle Villakent mahallesini gerçekleştirdik. Bu arada; tamamlanma aşamasında olan 190 konutlu Gedizkent-2 projemizle de Menemen’de sağlıklı, yaşanabilir kentleşme anlamında toplam 10 bin kişinin yaşadığı 250 milyon doların üzerinde 3 önemli yatırımı hayata geçirdik.

Böylece; Menemen’in sağlıklı, altyapılı, çevre dokulu, sosyal donatılı kentleşmesine önemli ölçüde katkı sağladık.

Menemen Belediye Başkanı Aksoy; görüşmemizde, Hıdırtepe’de planlanan kentsel dönüşüm konusunda Ege-Koop’la işbirliği yapmak ve Ege-Koop’un bu alandaki birikimlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Ayrıca; Aksoy Villakent-Bahçekent yerleşim alanını ziyaret edeceğini, proje içinde Menemen Belediyesi’ne terk edilen yerleri göreceğini, Villakent’deki üzüm bağının ve meyve bahçesinin bakımının belediye tarafından yapılacağını söyledi.

Verimli geçen bu “kutlama” ziyaretinin Menemen’in kentsel gelişimine katkı sağlayacak bir işbirliğine dönüşeceğine inanıyorum.

Öte yandan; Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy; Kentleşmede “dikey” yapılaşmaya değil; Ege-Koop’un Villakent projesi gibi “yatay” yapılaşmayı esas alacağının altını çizdi.

Menemen’in “otantik” yapısının korunması için çaba göstereceğini de anlatan Aksoy; “dikey yapılaşma şehri katletmektir. Otantik yapı kentin karakterini yansıtır” dedi.

Sonuç olarak: Menemen Belediye Başkanı Aksoy; kalkınmayı kırsaldan başlatacağını, kadınları üretken hale getirerek ekonomik özgürlüğe kavuşturacağını, belediye yönetimini saydam ve hesap verebilir hale getireceğini, sivil toplum örgütlenmesine önem vereceğini ve kentleşme de “yatay” yapılaşmayı esas alacak yol haritası yapacağını taahhüt ediyor