GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
17 Kasım 2017 Cuma

Plastiklerle doğayı katleden insanoğluna İSYAN ediyorum

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon haberinde Norveç'te karaya vurarak ölen balinanın midesinden 30 adet plastik poşet çıkarıldı ile plastik çöpleri yem sanıp yiyerek ölen on binlerce yavru albatrosun görüntülerini izlerken yüreğim sızlatmıştı. Bu gün yine bir gazetede benzer bir haber okudum. İSYAN ediyorum artık. İngitere’nin Newcastle Üniversitesi Pasifik okyanusunda yaptığı araştırmada 11 kilometre derinliklerde bile plastik atıklar bulunduğunu açıkladı. Uzmanlar denizlerdeki canlı türlerinin bir bir yok olduğunu söylüyor. Dünyayı yönetenler kendi keyifleri için başka canlıları öldürmek zorundalar mı?. Bu insanların içinde Allah veya Tanrı sevgisi, korkusu yok mudur?. Bakın kutsal kitaplar, düşünme yetisi olmayan canlıları koruma görevi insanlara düştüğünü söylüyor.

İnsan yaşamı için diğer canlılar çok önemli

Her yıl 500 milyar ila 1 trilyon arasında naylon poşet üretiliyor, bunların üretimi esnasında 200-400 milyon varil petrol kullanılırken dünyanın ve denizlerin temiz kalması mümkün mü? Bu miktar 2,5 milyar arabanın bir yılda kullandığı yakıta eşit. Yaşamın ve varlığımızın kaynağı olan suyun kirleniyor olması bizim de kirleniyor olmamız anlamına geliyor. Deniz canlıları da ekosistemdeki kirlenme ve bozulmayla birlikte tükeniyor. Oysa denizlerden elde edilen canlılar insanlara her yıl 90 milyon ton gıda sağlıyor. Üstelik dünya üzerinde yaklaşık bir milyar insan balıkçılığa bağımlı bir hayat sürdürüyor. Bu balıkçılıktan geçinen bir milyar insanın da bildiği yaşam biçimleri yavaş yavaş yok oluyor.

Ahmet Gürel’in söylediklerine kulak verin

 “Sayın Akansu 2010 yılında kurulan İzmir Platformu, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile ortak hazırladığı “Naylon Poşet” zararlarının azaltılması ve yasaklanması konusu 26 Ocak 2012 günü İzmir Valiliği Mahalli İdare Kurulu’nda gündeme getirildi ve bu konuda bir komisyon kuruldu. Ben kısa bir konuşma yaparak, İzmir’de belediyelerin yaptığı çalışmanın bu komisyon kararıyla bilimsel bir tabana oturacağını ve kurulan komisyondan İzmir’e yakışır bir sonuç çıkacağını belirttim. 2012 yılında görev alan bu kurul, aradan geçen 5 yıl içinde hiçbir çalışma yapmamıştır. Günümüzde naylon poşetlerin sadece yüzde biri geri dönüştürülmekte ve yüzde 99’u doğaya bırakılmaktadır. “Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar / Herkes için Sağlık” olarak İzmir’in teması seçilmişken, tüm dünyada neredeyse ince naylon tamamen yasaklanmışken, AB ülkelerinden de yasaklama kararı alınmışken, biz niye 3-5 naylon tekelini esiri oluyoruz. Bu nedenle Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve İzmir Platformu olarak İzmir ilinde naylon poşet kullanımının bir an önce bir hareket planı belirleyerek yasaklanması ve bez- kâğıt torba, file kullanımını benimsenmesi gerektiğini önemle bir kez daha belirtiyoruz”