GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Fatih YAPAR
YAZARLAR
14 Aralık 2017 Perşembe

Kocaoğlu ne yapacak?

Ülkenin sıcak gündeminde siyasi partilerde değişimler yaşanıyor.

Yaşanıyor yaşanmasına da kimisi “sessiz” kimisi ise “gürültülü” oluyor.

Şu sıralar; sosyal medyada, televizyon ekranlarında, radyolarda vatandaş “parti içi yarışın” kıran kırana geçtiği kimilerine göre “demokrasi ve çok sesliliğin” gereği yapılan CHP kongrelerini görüyor. Bizzat izlemese de ya bir yakını anlatıyor ya da sosyal medya platformunda önüne çıkıyor.

Çizik operasyonları, liste tartışmaları, yazılanlar/yazılamayanlar, karşılıklı söylenen onlarca sözler…

Partinin Türkiye’de en güçlü olduğu illerin başında gelen, Büyükşehir ile birlikte 23 belediye başkanlığı koltuğunda “altı oku” temsil eden isimlerin oturduğu İzmir’de şu sıralar ibre en tepeye, zirveye çevrilmiş durumda.

Yani il kongresine!

Çünkü, 2019 seçim süreci geliyor.

Erkene alınma ihtimalinin konuşulduğu yerel-genel ve başkanlık seçimi gibi önemli süreçlerden geçecek ülkede aktif çalışmaları yürütecek kadrolar kongrelerde belirleniyor.

Bu süreçte kim ne derse desin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tartışmasız sürecin en önemli ismi olacak!

Siyaseten en yakın yol arkadaşı eski İl Başkanı Alaattin Yüksel’in yanında durarak Bornova’dan yani evindeki eski yol arkadaşı Nevzat Kavalar’a bir önceki kongreyi kaybettiren başkanın “tavrı” siyasi arenada halen sıcaklığını koruyor.

Kocaoğlu’nun yeni döneme ilişkin tek talebi var. O da üzerinde uzlaşılacak tek adayı bulmak!

Bu konuda yaptığı açıklamada, “Şu anda benim kafamda il başkanlığı için hiçbir aday yok. Arkadaşlarla beraber, müşterek çalışma yapılmasını önemsiyorum. Belediye başkanlarıyla, ilçe başkanlarıyla, milletvekilleriyle çalışma yapılmasını istiyorum. Herkesle konuşur, mutabakata varırız. Delegasyon yapısından tek aday çıkar. Suyun akıp doğru yolu, mecrasını bulacağını düşünüyorum. İzmir’de geçen kongrede yapılan hatalar bu kongrede yapılmaz” diyen Kocaoğlu’nun durduğu nokta henüz değişmiş değil.

Parti kulislerine yansıyan bilgiye göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara’da görüşen Kocaoğlu’nun da bu çerçevede değerlendirmelerde bulunduğu belirtiliyor.

Yani; “bir isim üzerinde uzlaşalım, kavgasız-gürültüsüz ayrılalım”

Büyükşehir belediye başkanlığından kaynaklı “ağabey” ağırlığı ilçe belediye başkanlarının üzerinde oldukça fazla hissedilen Kocaoğlu’nun kafasında oturmuş bir ismin henüz netleşmediği biliniyor. Siyaseten birçok kararı birlikte verdiği eski İl Başkanı Alaattin Yüksel ile yeni döneme ilişkin yoğun mesai harcayan Kocaoğlu’nun parti örgütünün tüm katmanlarını dinlediği, bizzat kulak verdiği de görünüyor.

Kocaoğlu’nun da daha önce şifrelerini verdiği uygulanacak yöntem aslında belli. Birincisi belediye başkanlarına ve ilçe başkanlarına “kimi il başkanı görmek istedikleri” sorusu yöneltilecek. Burada henüz netleşmeyen duruma göre eğilim yoklaması için isimler önerilebilir. Başkanlar bu isimler arasından tercih yaparken kafalarında oluşan dengelere göre tavırlarını belirleyebilir. Buradan çıkacak isimler genel merkeze de sorularak “mutabakat” sağlanabilir.

Tabi ki, gelinen durum, oluşan delegasyon yapısı itibarıyla kongrenin tek adaylı gitmeyeceğini düşünenler de var. Çünkü bazı belediye başkanlarının yanında özellikle milletvekilleri düzeyinde “genel merkezdeki bazı noktalardan güç alan” isimlerin Kocaoğlu karşıtlığını bilmeyen yok. Bu karşıtlığın arka planında tabi ki 2019 süreci de var

Aslında her şey birkaç hafta içinde netleşecek!

Kulislere göre aday olmayı düşünen birçok isim var. Alaattin Yüksel’in koltuğu emanet etiği mevcut İl Başkanı Asuman Ali Güven’in genel merkez ve İzmir iradesi gözünde “belirginleşme” çabaları henüz fark edilmiş değil.

Güven’in ikinci bölgeden sorumlu yardımcısı Okan Karlıdağ’ın da gönlünde il başkanlığı yatıyor. Birinci bölgeden sorumlu yardımcısı Ednan Arslan’ın şu sıralar Gaziemir’de kongrede aday olmayan fakat “ileriye dönük” mesajlar veren eski İlçe Başkanı Umut Tekin’e açık desteği ise dikkat çekiyor. Karabağlar, Bornova, Gaziemir gibi ilçelerden aldığı desteğin yanında il genelinde Tekin adına nabız yoklayan Arslan’ın “adayımıza destek verin” çağrısı farkındalık yaratıyor!

Yine il yönetiminde bulunan Salih Özçiftçi de süreçte durumunu “taçlandırmak” isteyenlerden.  Partinin özellikle İzmir Ticaret Odası merkezli “iş dünyası” bağlantısını sağlayan isimler arasında bulunan Özçiftçi de şu sıralar bu konuda ciddi mesai yapıyor.

Daha önce “Aziz başkan ile görev yaptığım dönemde hiç karşı karşıya gelmedik. Hep uyumlu çalıştık” diyerek sürece yeşil ışık yakan deneyimli isim eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da “uzlaşı” adayı olmak niyetinde.

Kongre sürecinin en başından bu yana saha çalışmalarını aksatmayan, her ilçe kongresinde bulunan eski İl Başkanı Yardımcısı Altan İnanç da bu döneme ilişkin fark yaratanlardan. Kocaoğlu’na yakınlığı ile bilinen İnanç’ın Buca başta olmak üzere birçok ilçedeki delegasyon yapısını yanına alarak kısa süre içinde karar verici makamlara “ben de varım” demesi bekleniyor.

Bu arada ilçeden başlayarak ileriye yürümek isteyen İl Yönetim Kurulu Üyesi Utku Gümrükçü’nün de çalışmaları var. Hafta sonu yapılacak Çiğli kongresinde aday olan Gümrükçü’nün zafer kazanması halinde hedefi de belli. O da il başkan adaylığı…

Sürpriz olur mu? Neden olmasın…

Kadın il başkanı dahil birçok faktörün masada olduğu hareketli süreçte kulislere düşen son isim ise İZFAŞ eski Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs.

Ne diyelim?

Adayların yolu açık olsun.