GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Oya DEMİR
YAZARLAR
6 Aralık 2019 Cuma

İzmir’de iyilik var

‘Hepimizin Bir Annesi Var: Toprak’ Victor Hugo

İzmir’de İyilik Var, Dünya Gönüllüler Günü nedeniyle iyiliği bir kez daha İzmir sokaklarına, İzmir’den Türkiye’ye taşıyor. Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve İzmir Sivil Toplum Ağı, Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliğiişbirliği ile gönüller ‘iyilik’ etrafında birleşiyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 15. Hedef Karasal Yaşam ve Ormansızlaşmayı tema olarak belirleyen İzmir’de İyilik Var; #gelecekiçinsöz ver sloganıyla; her bireyi ve kurumu ekolojik bir yaşam için tercihlerini değiştirmeye, doğayla bağlarını güçlendirmeye davet ediyor. Daha yaşanabilir bir dünya için ‘ekolojik ayak izi’mizi düşünmemizi ve doğaya bıraktığımız kötü izleri nasıl azaltacağımız konusunda yapabileceklerimizi gözler önüne seriyor.

Bu kapsamda Kasım ayı ve Aralık ayının ilk haftası boyunca kentin farklı noktalarında sivil toplum kuruluşlarının girişimleri ile söyleşiler, gösteriler, atölyeler ve birbirinden ilgi çekici etkinlikler düzenlendi.

SEN DE #GELECEKİÇİNSÖZVER
‘Ormanlar Yerküre’nin yüzeyinin %30’unu kaplıyor; milyonlarca tür için hayati önem taşıyan yaşam alanları ve önemli temiz hava ve su kaynakları sağlıyor. Aynı zamanda iklim krizi ile mücadele açısından da kritik önem taşıyor.Ormanların sürdürülebilirkullanımı, çölleşme ilemücadele, karasalbozulmanın durdurulması veiyileştirilmesi ve biyoçeşitlilikkaybının engellenmesi gerekiyor.’

 

İzmir’de İyilik Var’ın dikkat çektiği ‘ekolojik ayak izi testini’ yapanlar gördü ki; yaşadığımız hayatı aynı şekilde yaşamaya devam edersek, bir kaç tane daha dünyaya ihtiyacımız var. Evet, tek bir dünyamız olduğunu düşünürsek bu sonuç oldukça ‘korkutucu’…

Peki biz ne yapabiliriz? Çok basit: Alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Suyu kullanırken dikkat etmekten, sokağa atacağımız çöpü dönüştürmeye, beslenme alışlanlıklarımızdan alışveriş alışkanlıklarımıza kadar pek çok şeyi ufak dokunuşlarla değiştirmek böylece doğaya bıraktığımız kötü ve zararlı izleri azaltmak mümkün.

Ne olursa olsun, yapacak çok şey var... Denemek, öğrenmek, öğrendiklerimizi paylaşmak, uygulamak ve yayılmasını sağlamak. Günden güne değişen dünyamızda dünü ve bugünü düşünmek ve geleceğe ne götürmek istiyoruz? Karar vermeliyiz: Çocularımıza ve onların çocuklarına ne bırakacağız…

Ne olursa olsun, yapacak çok şey var… İlk adım ve en önemli ilk adım : durup düşünmek…

Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Programı Koordinatörü Öğr.Gör. Kevser Çimenli öncülüğünde yürütülen İzmir’de İyilik Var; bir kez daha düşünmemizi, fark etmemizi, yapabileceklerimizi görmemiz için bir yol açıyor.

Dünya gönüllüler günü nedeniyle düzenlenen buluşma bu yıl 7 Aralık Cumartesi günü saat 12:00-14:00 arası Gündoğdu Meydanında; düşünenler, düşündüklerini hayata geçirenleri ‘iyilik’ ve ‘gönüllülük’ ile yine bir araya geliyor. Yüzlerce sivil toplum kuruluşu, inisiyatif, girişim, platform yanı sıra yerel yönetimler ve özel sektör gönüllüleri bir kez daha tek bir yürek olacak.

İzmir’de İyilik Var; 7 Aralık buluşmasına gelirken getirebileceğiniz kitap, oyuncak ve kırtasiye malzemelerini Kozak Yaylası Yukarıbey Köyü’nde kurulacak kütüphane ve İzmir’in farklı köylerinde oluşturulacak oyun odaları ve ilköğretim okullarına gönderilmek üzere bekliyor.

Evet; yapacak çok şey var… Sen de iyilik gönüllüsü ol ve #Gelecekiçinsözver…