GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
5 Ağustos 2019 Pazartesi

İnşaat sektöründe yaprak kıpırdamıyor...

Ekonomideki “türbulans”ın en çok etkilediği sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor ve inşaatta “kan kaybı” sürüyor.

Sektör adeta “durma” noktasında. İnşaat sektöründeki “kriz”; onunla bağlantılı 200’ün üzerinde “işkolu”nu, “yan sektör”ü de “kriz”e sürüklüyor.

PVC üreticileri, mutfak tezgahları, banyo ve seramik üreticileri, boya sektörü, diğerleri ve onların tedarikçileri de “zor” durumda.

Oysa; ekonominin küçüldüğü, işsizliğin arttığı dönemlerde iktisatçıların ilk aklına gelen çözüm; inşaat sektörünün desteklenerek konut üretiminin artırılması, vatandaşın konuta erişiminin kolaylaştırılması, bunun için de konut kredi faizinin düşürülmesi, ipotekli konut satışının özendirilmesi gerekmektedir.

Ekonomideki “durgunluk” ve konut kredi faizlerindeki yüksek seyrin etkisiyle konut satışlarında başlayan “düşüş” Haziran ayında da devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)nun açıkladığı Haziran ayı verilerine göre; konut satışları ülke genelinde bir önceki aya göre yüzde 33.26, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 48.6 oranında azalarak 78 bin 450 adet oldu.

Bu tablo; 2013’den bu yana aylık bazda en düşük seviyeyi gösteriyor. El değiştiren konut sayısı da ilk kez aylık bazda 70 binin altına indi.

Öte yandan; ipotekli konut satışları da Haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 84.6 oranında azalarak ülke düzeyinde 7 bin 319’a indi. Bunun bilenen nedeni; konut kredi faizlerinin yüksek olmasıdır.

Bu arada; ilk defa satılan konut sayısı Haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59.2 oranında azalarak 23 bin 265’e geriledi.

Bu rakamların oluşturduğu tablo karşısında diyebiliriz ki; “ev satışları dibe vurdu”.

BİR YILDA 4.579 İNŞAAT ŞİRKETİ KAPISINA KİLİT VURDU

Bir yandan İnşaat Sektöründe konut üretimi ve satışı bağlamında “yaprak kıpırdamıyor”, diğer yandan da; kapısına “kilit” vuran inşaat şirketleri açısından “yaprak dökümü” yaşanıyor.

Bu iki “olgu” inşaattaki “kriz”in derinliğini gösteriyor ve önlem alınmazsa; sektörün çökeceğine işaret ediyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)nin verilerine göre Haziran 2018-Haziran 2019 tarihlerini kapsayan bir yıllık dönemde 207’si anonim, 959’u limitet ve 3.413’ü de şahıs olmak üzere inşaat sektöründe bina üretimi alanında faaliyet gösteren 4.579 inşaat şirketi kapısına kilit vurarak kapandı. Son 10 yılda kapanan inşaat şirketi sayısı da 60 bin’i buldu.

Böylece; artan konut stoku “arz” ve “talep” arasındaki dengesizliği gösterirken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına neden oluyor.

Konut sektörü stratejik sektördür, buradaki kriz, ekonominin diğer sektörlerine de yansıyarak “sosyal kriz”e dönüşme potansiyelini taşır.

Olumsuz sosyal yansımaları önlemenin kestirme yolu; vatandaşın konuta erişimini kolaylaştırmak, bunun için de sektöre “can suyu” olacak kredi faizlerini aşağı çekmektir.

Sonuç olarak: Konuk sektörüne “can suyu” vererek canlandırmak; ekonomiyi canlandırmak anlamına gelir.