GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
26 Haziran 2019 Çarşamba

Halk değişim istiyor

Halk, Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçerek “değişim ve yeni nesil siyaset, yeni nesil siyasetçi istediğini” gösterdi.

İmamoğlu’nun çok kısa bir sürede, İstanbul’da iki kez arka arkaya, sonuncusunu da 23 Haziran’da yüzde 54 oy oranıyla, üstelik de Binali Yıldırım gibi Bakanlık, Başbakanlık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevlerinde bulunmuş “güçlü” bir rakip karşısında seçim kazanmasının sırrını halkın “değişim” isteğinde aramak lazım.

Diyebiliriz ki; bundan sonra seçim mücadelesi “eski nesil” siyaset ile “yeni nesil” siyaset arasında olacak.

Binali Yıldırım ülkenin gelişmesinde ve alt yapı yatırımlarında önemli katkıları bulunan, Türkiye’nin çehresini değiştiren hizmetlere imza atan bir siyasi “figür”dür. Aynı zamanda Yıldırım, hoşgörülü, esprili, uzlaşma kültürü olan “devlet adamı”dır.

Ne var ki; Binali Yıldırım “geçmişi, dünü” temsil ediyor.

Bu arada; Binali Yıldırım’ın oyunu kullandıktan hemen sonra yaptığı açıklamada rakibi Ekrem İmamoğlu’ndan “helallik” istemesi ve oy sayımı devam ederken seçimi kaybettiğini anlayınca, kameraların karşısına geçip rakibi İmamoğlu’nu kutlaması ve İstanbul için yapılacak “faydalı” işlerde de İmamoğlu’na yardımcı olacağını söylemesi; demokrasi kültürünü ve olgunluğunu gösteriyor.

Ekrem İmamoğlu ise halkın “değişim isteği”ne cevap veriyor, sevgiyi, barış dilini, kucaklayıcı üslubu kullanarak, umudu ve geleceği temsil eden bir “siyasi figür” portresi çiziyor.

Böylece; İmamoğlu halkın “değişim ve yeni nesil siyaset” isteğine cevap veriyor.

Bu arada; Ekrem İmamoğlu, her iki seçim sürecinde de kadınları, gençleri, çocukları ve “kent yoksulları”nı önceleyen bir strateji uygulayarak toplumun “duyarlı” kesimlerine dokunuyor; geçmişe, düne değil de; bugüne, yarına ve geleceğe baktığı mesajını veriyor.

DEMOKRASİ VE SANDIK

İktidar; her rejimde, her yönetim sisteminde var, ancak; özgür muhalefet sadece; çoğulcu, çok sesli ve katılımcı demokrasilerde var.

Demokrasinin kalitesinin en önemli göstergelerinden biri “güçlü ve özgür muhalefet”, diğeri de “özgürlük, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı”dır.

Bu arada; saydam, hesap verebilen, denetlenebilen yönetim biçimi de; “nitelikli” demokrasinin “eti-kemiği”dir.

Öte yandan seçim sandığı demokrasinin “namusu”dur, ancak; “nitelikli” demokrasi için seçim sandığı “gereklilik”dir, “yeterlilik” değildir.

Esas olan; sandıkla birlikte demokrasi, öngörülebilir hukuk düzeni, yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı ve ifade özgürlüğünün var olmasıdır.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi; Türk halkının ve özelde de İstanbul Halkının hakka, adalete, özgürlüğe ve demokrasiye olan inancını ve bağlılığını ortaya koymuştur.

16 milyon İstanbul halkı, aynı zamanda, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu da herkesin kolayca anlayabileceği bir şekilde göstermiştir.

Bu arada; İstanbul seçimleri demokrasinin olmazsa olmazı hoşgörü, uzlaşma ve toplum olarak ülke çıkarları doğrultusunda ortak paydada buluşmanın erdemini göstermiştir.

%9 oy oranı farkı ve 806 bin oy farkıyla seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu, adaylığının açıklanmasından sonra yaptığı ilk açıklamada, “İstanbul halkı beni tanıdıkça daha çok sevecektir”demişti.

Bugün gelinen aşamada İstanbul halkı Ekrem İmamoğlu’nu tanıdıkça daha çok sevdiğini göstermiştir.

Bu arada; egemenliğin sadece halka ait olduğu mücadelesinde büyük başarı gösteren CHP örgütünü, İl Başkanı Dr.Canan Kaftancıoğlu’nu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu ve binlerce gönüllüyü, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ve İYİ Parti’nin İstanbul örgütünü de bu soylu çabalarından ötürü yürekten kutluyorum.

İstanbul seçiminin İstanbul halkına ve tüm Türkiye’ye hayırlı-uğurlu olmasını diliyor, İmamoğlu’na da içten başarı dileklerimi sunuyorum.

Sonuç olarak: İstanbul seçimi halkın “değişim” isteğini ortaya koymuş, demokrasiyi soluklandırmış ve “yeni nesil” siyasetin önünü açmıştır.

Seçimlerde kazanan halkımız ve demokrasi olmuştur.