GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Gümrükçü ile “Gülümseyen Çiğli”

31 Mart 2019 seçimlerinde “toplumsal muhalefet”in de desteğiyle yaklaşık yüzde 62 oyla CHP’nin Çiğli Belediye Başkanı seçilen İnşaat Mühendisi Utku Gümrükçü’nün çocukluğu, öğrenciliği, gençliği, erginliği Çiğli’de, Ege-Koop’un 8 bin 548 konutluk Egekent-1 modern, yeşil çevre dokulu, planlı yerleşim alanında geçti. Başkan Utku Gümrükçü; Ege-Koop Ailesi’nin seçkin bir üyesidir.

18 yaşından itibaren siyasal ve toplumsal yaşamının tümü CHP’de Çiğli ve İl örgütünde geçen Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, ödünsüz, katıksız Atatürkçü; sivil toplumcu ve halk yararına olan tüm eylemlerin ve Atatürkçü örgütlerin içinde “etkin” bir figür kimliğiyle tanınmaktadır.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü; bu niteliklerinin yanında aynı zamanda gazeteci-yazar, radyo programcısı ve “düşün” insanıdır.

Ege-Koop Yönetim Kurulu’yla birlikte Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye “tebrik” ziyaretinde bulunduk.

Başkan Gümrükçü; söze “Ben de Ege-Koop Ailesi’ndenim. Ege-Koop’un bugün yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı 4 ayrı muhtarlığın olduğu Egekent-1 projesinden sahibi olduğumuz evin kurasını ben çocukken siz bana çektirmiştiniz. Halen evimiz orada duruyor. Çiğli için projemiz çok, enerjimiz çok” diyerek başladı ve “Çiğli’de kentsel dönüşüm zamanıdır” diyerek kentsel dönüşüm operasyonunda “Ege-Koop’un deneyimlerinden yararlanmak ve işbirliği yapmak istediğini” söyledi.

VATANDAŞ ODAKLI, KATILIMCI, YÖNETİM… KENTSEL DÖNÜŞÜM

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü; “Çiğli’nin kentsel dönüşüm ve altyapı sorunları olduğunu” vurgulayarak “Çiğli’de kentsel dönüşüm zamanı. 9 mahallemizde imar sorunu var. 1 mahallemizde Bakanlığın onayladığı kentsel dönüşüm var… Çiğli’nin geleceğini planlayacak çalışmaları yapmadan önce, geniş kapsamlı toplumsal katılımla yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

Gümrükçü; “vatandaş odaklı ve katılımcı yönetim anlayışıyla Çiğli halkı’na hizmet götürmeyi amaçladığını, bu doğrultuda belediyeyi yeniden organize edeceğini “anlattı.

Bu bağlamda; “mahalle meclislerini ve kent konseyini oluşturacağını” söyleyen Başkan Gümrükçü; “hizmeti Çiğli halkının ayağına götüreceğiz. Vatandaş belediyeye gelmeden hizmeti yerinde alacak. Personel takviyesiyle muhtarlıkları belediye birimi fonksiyonuna kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

20 yıldır Çiğli’de siyaset yapan, Çiğli’yi ve toplumsal yapısını iyi tanıdığını belirten Gümrükçü; “GÜLÜMSEYEN ÇİĞLİ” hedefine uygun kentsel ve kurumsal dönüşümü gerçekleştireceğinin de altını çizdi.

Sonuç olarak: Belediye Başkanı Gümrükçü’nün katılımcı, vatandaş odaklı, yönetim anlayışı ve gülümseyen Çiğli hedefi; aynı zamanda çoğulcu, demokratik yerel yönetim felsefesidir.