GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Tayfun MARO
YAZARLAR
1 Haziran 2020 Pazartesi

Eleştiri yıkmadığı zaman değerli

Tunç Soyer’i oldukça görünür kılan etkinlikleri eleştirmek, sosyal medyada adeta moda oldu.

Moda olunca da haliyle eleştiride ölçü zaman zaman kaçıyor.

Eli taşın altında olmayanların çenesi hiç durmuyor.

Hâlbuki tarım, hayvancılık ve kooperatifçilik konularında yaptıkları ve yapmak istedikleri, İzmir öncülüğünde Ege’nin ülke ekonomisine yapacağı büyük katkıların önünü açıyor.

İZFAŞ öncülüğünde (1-3 Haziran) gerçekleştirilen sanal fuar organizasyonu “Shoedex-Ayakkabı, Çanta ve Deri Aksesuarları Fuarı” ülkede bir ilk oldu.

Bunlar bir hafta içinde gördüklerim. Daha sırada turizm için harcanan büyük çaba var; yakında sonuçları ortaya çıkmaya başlar. Yardımlar bahsine hiç girmiyorum.

Tunç Soyer, katıldığı bir programda, bakın neler söylemiş;

“…siyasetten uzak durdukça gördüğümüz pisliklerin çirkinliklerin onları yaratanlar tarafından değiştirilmesini bekler duruma düşüyoruz. Bu çok irrasyonel bir durum… Bir şeyden şikayet ediyorsunuz, o değişmiyor diye öfkeleniyor, sinirleniyor veya üzülüyorsunuz ama yaratanı tarafından değiştirilmesini bekliyorsunuz. Böyle bir şey olmaz. İyi ve temiz insanlara söylüyorum ancak ve ancak siz siyasete girerseniz bu siyasetin değişmesi mümkün olacak. Sizler uzak durdukça bu siyasetin çirkefi, çamuru, pisliği, kirliliği devam edecek. O nedenle gençlere seslenmiş olayım. ‘Kızlarına da sesleniyor.’ Siyasetten uzak durmayın. Evet, zorlu, çetrefilli yollar var ama bunu aşmalıyız. Aksi halde bu canım memleket farklı noktalara gidiyor. Memleketi siyaset enstrümanıyla dönüştüreceksiniz. Siyaset temiz insanlarla yapılır.”

Tunç Soyer, iyi şeylerin önün açmak söz konusu olduğunda, risk hesabı yapmıyor. Siyasetin orta yerinde, kendisine vereceği zararı hiç umursamadan bunları söyleyebilecek kadar idealist ve yürekli…

Ve bu hesapsız, açık, duru halini sevdiğim için hep yanında oldum.

Tunç Soyer’in yaptıklarını veya yapmaya çalıştıklarını orasından burasından çekiştirmek yerine bir ucundan tutmak, bu şehrin hayrına olacaktır.

Yapılan işlere katılım gerçekleştiği ölçüde, eleştiri konusu olan alanlarda değişim mümkündür. Tunç Soyer sekter davranan bir insan değil.

Gençlere, iyi ve temiz insanlara yaptığı çağrıda, gidişata dair duyduğu endişeyi, “Canım memleket farklı noktalara gidiyor.” sözleriyle dile getiren Tunç Soyer’in siyasi tavrı çok net; İyi insanlarla iyi şeyler yapmak.

Dünya yeni bir çağa doğru yol alırken ve bir paradigma çökmesinin bütün alametleri ortaya çıkmışken, bu şehri yönetmenin zorluklarını göz ardı etmek, iyi niyetle bağdaşmaz.

Sorunlar ile imkânlar arasında bozulan dengede, imkânlar azalırken sorunlar çığ gibi büyüyor. Ve Tunç Soyer hiçbir bahanenin ardına sığınmadan mücadele ediyor. Biraz empati…

Yaşadığımız bu zor yıllarda, Tunç Soyer’in olumlu ve yapıcı tutumu, toplumu bunaltan sorunları bir ölçüde hafifletecektir. Gittikçe çetrefilleşen sorunları elbirliğiyle aşmak için, varlığı bir şans olabilir.

Dayanışma ve yardımlaşmayı büyütmek gerek.