GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
15 Temmuz 2019 Pazartesi

Ege Üniversitesi gurur kaynağımız...

64. Onur yılını kutlayan Ege Üniversitesi; ülkemizin gelişmesinin, kalkınmasının, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamasının, halkımızın refah düzeyinin yükselmesinin demokrasi standardımızın üst seviyeye çıkmasının en önemli ve etkili “güç kaynağı”dır.

Üniversite; aynı zamanda barış, hoşgörü, uzlaşma, aklı ve bilimi egemen kılma ortamında çoğulcu, çok sesli ve katılımcı özelliğiyle uygarlığa açılan aydınlık penceremizdir.

Bu nedenle; üniversitelerimizdeki en ufak bir “zafiyet”, “yetersizlik”, “kalite eksikliği” ve “bilimden uzaklaşma”; toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkiler.

Bu bağlamda; Ege Üniversitesi sadece İzmir’in, Ege’nin değil; ülkemizin “gurur kaynağı”dır.

Ege Üniversitesi; Türkiye’nin 4’üncü üniversitesi olarak kurulmuş, ülkemiz ve evrensel bilime önemli katkılar yapmış, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok ilke imza atmış ve başarılar elde etmiştir.

Ege Üniversitesi; üniversite-sanayi ilişkilerinde, sektörle üretimi, kaliteyi ve verimliliği artırma bağlamında yakın bir işbirliğini sürdürülebilir kılmıştır.

Aynı şekilde; tarım sektöründe üretimi, kaliteyi, verimliliği artırma ve çiftçilerin eğitiminde öncülük yapma işlevini başarıyla yerine getirmektedir.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi; ülkemizde en kaliteli eğitimi veren ve yetiştirdiği Ziraat Mühendisleriyle Türk tarımına önemli katkı sağlayan bilim kuruluşumuzdur.

REKTÖR PROF.DR.NECDET BUDAK’I ZİYARET

Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek üniversitedeki uygulamaları ve gelişmeler hakkında bilgi alma olanağını buldum.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olan, yüksek lisansını “tohumluk üretimi” konusunda aynı fakültede yapan Prof.Dr.Budak; ABD Nebraska Üniversitesi’nde “Bitki Islahı ve Genetiği” konusunda “doktora” derecesi aldı, Hollanda Hükümeti’nin bursu ile Hollanda da “Tohum Bilimi ve Teknolojisi” konusunda çalıştı.

Bu arada; Profesörlük ünvanını da mezun olduğu Ege Üniversitesi  Ziraat Fakültesi’nde alan Rektör Necdet Budak’ın; tarım konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda makale, proje ve kitaptan oluşan 80 çalışması var.

Öte yandan; 22’nci ve 23’üncü dönem Edirne Milletvekili seçilen Rektör Prof.Dr.Necdet Budak, TBMM’de Tarım ve Köy işleri Komisyonu, Plan ve Bütçe komisyonu ile Avrupa Birliği uyum komisyonlarında da görev aldı.

Ekim 2017’de Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof.Dr.Budak’ın görev döneminde Ege Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 125 basamak birden yükseldi, TUBİTAK’tan projeler için alınan bütçe, 2018’de bir önceki yıla göre 2 kat arttı.

Öğrencisine, çalışanına ve kampüsüne değer veren gecesini gündüzünü kampüste geçiren Rektör Prof.Dr.Budak’ın görev döneminde bilimsel alanda olduğu gibi sporda da başarılı sonuçlar alınmış, üniversite Gençlik ve Spor Kulübü yeniden yapılandırılmış, basketbol ve futbol takımları bir üst lige çıkmıştır.

Bu arada; Rektör Prof.Dr.Budak döneminde Üniversite Kampüsü’nde yeni yürüyüş yolları ve rekreasyon alanları oluşturulmuş, sıfır atık projesi de uygulanmaya başlanmıştır.

Sonuç olarak: Ege Üniversitesi; aydınlık geleceğimizde yolumuzu ışıklandıran projektör işlevi yapmaktadır.