GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
22 Temmuz 2019 Pazartesi

Doktoralı gençler iş kuyruğunda...

Ekonomide yaşanan “durgunluk”; yaşlısından gencine, kadınından erkeğine toplumun her kesimini vurdu, adeta ülkeyi kavurdu.

Tüm olumsuzlukların, kötülüklerin kaynağında işsizlik var. İşsizlik; bütün geriye gidişlerin, olumsuzlukların temel nedenidir.

Unutmayalım ki; işsizlik problemini çözmeden ne ekonomiyi düzlüğe çıkarabiliriz, ne insanları huzurlu ve mutlu kılabiliriz, ne de demokrasiyi “esenlik” içinde sürdürebiliriz.

İşsizlik; aynı zamanda “yoksulluk”, “umutsuzluk”tur ve “toplumsal barış”ın önündeki en büyük “engel”dir.

Yatırımı ve üretimi artırmadan, “katma değeri yüksek” mal üretip ihraç etmeden, yeniden kendi kendine “yeter” bir tarım ülkesi haline gelmeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız, daralan, büzülen ve küçülen bir ekonomide de işsizliği önleyemeyiz.

Ülkeyi yönetenlerin en başta gelen görevi; vatandaşının “mal” ve “can” güvenliğini sağlamak, işsize iş bulmak, yoksulluğu önlemek olmalıdır.

Ülkelerinin ve insanlarının önüne huzurlu ve mutlu bir gelecek “vizyon”u koyamayan siyasal iktidarlar, zaman içinde “beklenti”leri karşılayamazlar ve böylece toplumdan uzaklaşarak yalnızlaşırlar.

Siyasi tarih bize göstermiştir ki; başarı “güç” ve sürdürülebilirlik; başarısızlık da “zafiyet” ve “çözülme” getirir.

İŞSİZLİK; CAN YAKIYOR, ÜLKEYİ KAVURUYOR

İşsizlik; “nitelikli” eğitim almış gençlerde “alarm” veriyor, toplumun her kesimini derinden sarsıyor, can yakıyor, ülkeyi kavuruyor, aileleri dağıtıyor, yuvaları yıkıyor ve “sosyal doku”yu zedeliyor.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)nun Haziran 2019 verilerine göre; “kayıtlı” işsizlerin 899’u “doktora” derecesine sahipken, 20 bin 592’si “yüksek lisans” ve 664 bin 507’si de 4 yıllık üniversite “lisans” mezunu.

Bu tablo; hepimizin “uykusunu kaçıracak” bir tablodur.

Türkiye’de “kayıtlı” işsiz sayısı; “ürkütücü” boyuta ulaştı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)nun Haziran 2019’da “kayıtlı” işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 8.1 artarak 4 milyon 417 bine çıktı.

İş bulmaktan umudunu kestiği için iş aramaktan vazgeçen “kayıtsız” işsizlerle birlikte işsiz sayısının 8 milyona ulaştığı değerlendiriliyor.

Bu arada; Haziran 2018’de 2 milyon 621 bin olan “kayıtlı” işsiz sayısı bir yılda yüzde 69’luk bir artışla 4 milyon 417 bine yükseldi.

Sonuç olarak: Doktora derecisine sahip gençlerin “iş kuyruğu”nda olduğu bir toplumda “huzur” sağlanamaz, gelecek vizyonu oluşturulamaz, umut canlı tutulamaz.