GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Tayfun MARO
YAZARLAR
27 Mayıs 2020 Çarşamba

Bozuk psikolojime dokunmayın!

Sistemin parametreleriyle hemhal ruh hali ne zaman sistem normalinden sapma gösterse, “bozuk psikoloji” yaftasıyla kategorize edilen insana kendimi daha yakın hissediyorum.

Teamüllere göre, psikolojisi bozuk kategorisindeki insan, rehabilite olarak topluma uyum sağlamalı veya toplumsal yaşamın kıyılarında eyleşmeli...

Gerçekten tecrit gerektiren ağır vakalar elbet bu yazının konusu olamaz. Onlara hekimler bakıyor.

Fakat bizleri korkularımızdan yakalayıp virütik salgın nedeniyle evlere kapatmak suretiyle gözaltına alan büyük efendilerin bozduğu psikolojimiz sorun olacak gibi… Bu kadar da koşulsuz itaat insanı bozar.

Neyse, benim derdim, ortalıkta dolanan, çatlak patlak durumu idare edenlere sahip çıkmak. Onları seviyorum.

Bozuk psikoloji, kanımca, gündelik hayatın akışı içinde, toplumsallığı gereği kamusal alana hapsolan kişinin karşı durma arzusunun tezahürüdür. Sistemleştiren akılla başı hoş olmayan insanın aykırı halleridir.

Nereden mi biliyorum? Bir yerlerden okumadım. Kendimden biliyorum. Bilimsellikle yakından uzaktan ilgisi yok. Hayat bilgisi…

İyi ki psikolojim bozuk da 7/24 beni hizaya sokmak için “üst ben” kılığında tepemde dikilen sosyal muhafızla baş edebiliyorum.

Psikolojisi düzgün insan, sistemin makbul insanı olma potansiyeli taşıyor olup bir de yeterince ılımlı ve munis ise, ideal yurttaştır.

Fakat aynı zamanda, sistemin nimetlerinden olanca enerjisiyle yararlanmaya odaklanmış kişi, psikolojisi düzgün, ılımlı ve munis görünse de; hırs, ihtiras, doyumsuzluk gibi karakterini belirleyen örtülü özellikleri vardır. Ancak bu durum, sistemin makbul insanı olmasına engel değildir. Çünkü gözünü tüketim bürümüş kişi, sistemin iyi insanıdır. Paradoks.

Sıradan bir insanın toplumsallaşma adı altında dayatılanlara tahammüllü olması, iyi psikolojidir; tahammülsüz olması, kötü psikolojidir.

“İyi olan kötüyü kovalar” ilkesinden hareketle, toplumsallıkla müsemma sistemle uyumsuz olanlar, sistemin kıyısına itilir.

Tam burada, toplumsal düzen ve değerler, ahlak normları, kamu düzeni devreye girerek, kovalama eylemini başarılı kılar.

Boyun eğmeyi sevmeyen uyumsuz kişi, toplumsal alanda maruz kaldığı baskı sonucu hizaya girmiyorsa, aykırı durumunun gereğidir. İnsanın sistemle uyum sağlamaya niyeti yok ise, bozuk psikoloji iyi bir sığınaktır.

Dokunmayın bozuk psikolojimize!