GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Nuray ÖTGÜNÇ
YAZARLAR
14 Mart 2012 Çarşamba

Boş alan…

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması ile birlikte 5+3 olarak uygulanan zorunlu eğitim sistemi 4+4+4 olarak uygulanacak artık.
 
İlköğretimin 4. sınıfından sonra öğrenciler yönlendirmeli eğitime tabi tutularak, İlköğretimin 4. sınıfından sonra yeteneklerine göre mesleki eğitime yönelecekler.
 
Hedef ise mesleki eğitimi arttırmakmış.
 
Bak sen.
Geç bunları anam babam geç…
Asıl amaç imam hatip liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılmasıyla geçilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son vermek.
Biliyorsunuz 28 Şubat sürecinde 1997-1998 Eğitim Öğretim Yılı’nda kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim uygulaması başladığı için imam hatip liselerinin ortaokul bölümü kapanmış, daha önce 12 yaşında ilkokuldan mezun olduktan sonra imam hatip lisesine kaydını yaptıran öğrenciler, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim nedeniyle sadece 15 yaşında lise bölümlerine kayıt yaptırabilir hale geliyorlardı.
Bu durumda 8 yıllık kesintisiz eğitimde çocuklar imam hatibin orta kısmına gidemiyorlar, lise çağına geliyorlardı.
 
Ağaç yaşken eğilir misali iş işten geçiyor olduğundan,  dolayısıyla da bu durum bazılarının işine gelmiyordu.
 
Bu işin çözümü için ehillerin oturup düşünerek, ne yapmaları gerektiğine karar vermeleri gerekiyordu.
 
Düşündüler düşündüler düşündüler.
 
Derken ünlü fizikçi, matematikçi ve filozof Arşimet'in nidasıyla evreka evreka diyerek bu dahiyane 4+4+4 eğitim sistemini buldular.
 
Artık 10 yaşında çocuk kendi iradesiyle mesleğini seçecek ayağına imam hatibe yönlendirilebilecek nice yeni kutlu nurlu nesiller, tinerci olmayan gençler mini mini oy depoları yetiştirilebilecekti.
 
Bu olayın başka bir başka ayağı da 4’üncü sınıftan sonra öğrencilerin açık öğretim yaparak okula devam edebilecekleri ön görülen eğitim sistemi bölümü.
Düşünsenize doğuda, güneydoğuda 4’üncü sınıftan sonra okula giden kız çocuğun sayısını.
Hiç hem de kocaman bir hiç…
Dahası, ‘’Haydi kızlar okula’’,’’ Baba beni okula gönder’’ benzeri kampanyalarıyla eteklerinin boyları uzatılmaya çalışılan eksik eteklerin durumunu.

İşin acı tarafı bu sistemle bir ülkenin eğitim sistemini sil baştan değiştirmelerine rağmen kimseye haber vermeden yangından mal kaçırır gibi bir gece ansızın getirdikleri yasa tasarısıyla bütün dünyanın kabul ettiği okul öncesi eğitimi de şak diye yok ettiler.
 
Açıkçası bu sisteme karşıyım.
 
Nedeni; her şeyden önce bu sistem iyi de olsa, kötü de olsa, tartışmaya açılmadan, fiziksel güçle, kavgayla, diktatörlükle kabul ettirilmeye çalışıldı.
 
Karşıyım çünkü jet hızıyla, cebren ve hile ile geçirilen saçmalık olduğu için.
 
Sözün özü
 
4+4+4 sistemi derhal 5+4+3 taktiğine dönüşmeli.
 
 
Zira 4 forvetli bir eğitim sistemi arkada çok boş alan bırakır, benden söylemesi.