GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Oya DEMİR
YAZARLAR
30 Aralık 2019 Pazartesi

Bir şeyler ve her şeyler

‘Temel olarak umut bir şey bilmek istemez, o yalnızca inanır. İnanmak, düşlemek ve umut etmek; tüm edinilmiş bilgileri, alınmış dersleri ve geçmişi hiçe sayar.Frédéric Gros

Saniyeler ve saatler… Günler ve haftalar… Aylar ve yıllar… Geçip gidiyor zaman.

Öylece, hızlıca akıp gidiyor…

Aldıkları, verdikleri bir yanda, soruları ve cevapları, cevapsız soruları diğer yanda…

Bir yanda; akıp giden zaman, geçen kocaman bir yıl. Diğer yanda; yaşananlar, yaşanamayanlar. Anladıklarımız ve anlamadıklarımız bir yılın içerisinde.

Bir yanda öğrendiklerimiz, diğer yanda öğrenmemek için direndiklerimiz…

Planladıklarımız, planlayamadıklarımız, hayallerimiz, istediklerimiz, istemediklerimiz… Bazen unuttuklarımız, bazen de boşverdiklerimiz.

Değişenler ve değişmeyenler, yenilikler, eski kalanlar, biriktirilenler, atılıp gidenler, gitmemekte, bitmemekte inat edenler ya da bitmemesi ve gitmemesi için inat ettiklerimiz…

İnsanlar, eşyalar, olaylar, her ne olursa olsun, hayatımızın içinde olan birşeyler ve herşeyler.

Kocaman bir yıl, geçip gidiyor ve ‘birşeyler’ ve ‘herşeyler’ sessizleşiyor. Aksi gibi tam da o anda; o geçen zamanın sonunda; içimizden bir ses ayaklanıp karşımıza çıkıyor; kocaman bir gülümseme ile en yüksek tonda soruyor… Sen kimsin? Ne istedin? Ne buldun? Ne için çalıştın? En önemlisi kimin için ne yaptın? Hayat amacın neydi? Ne oldu? 

Zaman hızla akıp giderken, milyonlarca yazılı, görsel, dijital, sözel mesaja maruz kalırken, sosyalleşirken, hayatta kalmaya çalışırken, günlük rutinlerle uğraşırken (vs vs vs), acaba kaç defa ‘birşeyler’ ve ‘herşeyler’ ile yoğun ve çok yoğunken durup düşünüyoruz? Acaba kaç defa o sesin, bize anlatmaya çalıştıklarını dinliyoruz?

Evet, bir yıl daha gelip geçti… ‘Birşeyler’ ve ‘herşeyler’ içinde geçip giden zaman…Şimdi yeni bir sayfa açılıyor… Acaba bu yeni sayfalara yazarken kaç defa durup düşüneceğiz, hatırlayacağız; Biz kimiz? Hayat amacımız ne?

Güle güle 2019 Hoşgeldin 2020

İçimizdeki sesin bize söylediklerini, hatırlatmak için çabaladıklarını, en önemlisi gerçekten bu dünyada neden olduğumuzu unutmadığımız bir yıl olsun… Umut, Sağlık, Huzur, Barış, Özgürlük, Adalet, Arkadaşlık, Dostluk, Kardeşlik, Empati, İyi Niyet, Anlayış, Mutluluk, Gülümseme, Neşe, Sevinç, Şaka, Sağduyu, Özgüven, Uyum,Başarı, Saygı, Hayal, Sevgi, Aşk… Olsun her anımız…