GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
17 Haziran 2019 Pazartesi

Başkan Ali Engin’le ‘beş yıldız’lı Narlıdere

Ege-Koop Yönetim Kurulu’yla birlikte %77.48 gibi yüksek bir oy oranıyla CHP’den Narlıdere Belediye Başkanı seçilen, uzun yıllardır yakından tanıdığım Ali Engin’i makamında ziyaret ederek kutladık, başarı dileğinde bulunduk.

Politikaya CHP’de adım atan Karşıyaka İlçe Başkanlığı, İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan ve bir dönem kurultay delegesi de olan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin; siyaseti bir meslek olarak değil; aktif yurttaşlığın gereği olarak gördüğünü söylüyor.

Aynı zamanda bir iş insanı da olan Engin, kamu hizmetini “israf ve gösterişten uzak, eşitlikçi, hakça paylaşımcı, kaynakları verimli kullanmak” şeklinde tanımlıyor.

Engin, bu yönetim anlayışı doğrultusunda “israf ve gösterişten uzak duracağını, kaynakları verimli kullanacağını, üretilen değerleri hakça paylaştıracağını ve daha iyiyi bulabilmek için de uğraş vereceğini” söylüyor.

Birlik-beraberlik içinde “katılımcı” bir yönetim sergileyeceğini, mega projesinin de “barış, eşitlik, kardeşlik” olacağını anlatan Narlıdere Belediye Başkanı Engin, Narlıdere’ye “kültür kenti” kimliği kazandıracağını vurguluyor.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “ne yapacaksak halka birlikte yapacağız, oluşacak (kent rantı)nı da kent halkının (hakça) paylaşmasını sağlayacağız” dedi.

EGE-KOOP’LA İŞBİRLİĞİ

Sosyal, siyasal yaşamda, politikada ve iş hayatında aktif ve başarılı bir çizgi izleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, seçimlerden hemen sonra, sorunları ve çözüm yollarını Narlıdere halkıyla paylaştığını, önceliği kentin altyapı problemlerine kentsel dönüşüme ve kent ekonomisinin gelişmesine vereceğini anlatarak, “5 yıllık görev süremde, Narlıdere ekonomisini 2 misli büyüteceğiz” dedi.

Bu arada; ortak aklı esas alan “birlikte yönetim” ve “katılımcı” anlayış yönetim modelini uygulamaya koyacağını da belirten Engin; “Narlıdere’yi kültür ve sanat merkezi yapacağız” vurgusunu yaptı.

Öte yandan; Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “kooperatif yoluyla kadınları üretim çarkına dahil edeceğini, böylece kadınlara hem gelir, hem de iş imkanı sağlayacağını” söyledi.

Ayrıca; kutlama ziyaretimiz sırasında Narlıdere Belediye Başkanı Engin’le, Ege-Koop’un tamamladığı ve yeni başladığı projelerini konuştuk. Engin; bilgi paylaşımı çerçevesinde, “Ege-Koop’un başarılarını, bitirdiği ve yeni başladığı projelerini yakından takip ettiğini, bildiğini” söyledi.

Engin; “Narlıdere’deki sağlıklı kentleşme ve kentsel dönüşüme öncelik vereceğiz. Bu çalışmalarımız sırasında Ege-Koop’un deneyimlerinden, kentsel dönüşüm konusundaki birikimlerinden ve proje üretme kapasitesinden yararlanmak, Ege-Koop’la işbirliği yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Engin; görüşmemizde Narlıdere halkıyla güçlü bir bağ kurarak çalışmalarını, kente hizmeti halkın isteği eksenine oturtacağını gösterdi.

Sonuç olarak: Engin; Belediye Başkanlığı sırasında israf ve gösterişten uzak duracak, kaynakları verimli kullanacak, kadınları üretim çarkına dahil edecek, yönetim anlayışı olarak da ortak aklı ve katılımcılığı benimseyecek.