GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
1 Temmuz 2019 Pazartesi

Atatürk sevdalısı, mücadele insanı: Yaşar Okuyan

Tüm yaşamı vatan-millet bütünlüğüne karşı “tertip” ve “tehdit”lerle, mücadeleyle geçen katıksız Atatürkçü, Atatürk sevdalısı Yaşar Okuyan, son yıllarda AK Parti ve Lideri Erdoğan’a muhalefetiyle öne çıkmaktadır.

Atatürk Cumhuriyeti’nin yürekli savunucusu Okuyan, “bugün Atatürk’ü anlama, Atatürk’ün yolunda birleşme günüdür”diyor.

Bu arada; Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini getiren, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni etkisizleştiren, kuvvetler ayrılığı ilkesini zayıflatan AK Parti’nin Anayasa değişikliği konusunda “etkili” mücadele veren ve “Cumhuriyet Mitingleri”nin düzenlenmesinde de “aktif” rol üstlenen Yaşar Okuyan; tüm eylem ve söylemlerinde, siyasi parti bağlamının ötesinde hep kamu yararını ve “toplumsal vicdan”ı temsil etmiştir.

31 Mart Yerel Seçim sürecinde ve İstanbul özelinde de tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminde, gerek televizyon programlarında, gerekse CHP’nin seçim kampanyası kapsamında, ancak kendi olanaklarıyla gece-gündüz demeden etkili ve güçlü çalışma yürütmüştür.

Milliyetçi camianın önde gelen isimlerinden olan Okuyan; mücadele insanı, deneyimli ve etkili bir “siyasi figür”dür.

Öte yandan; politikacı kimliğinin yanında, Gazeteci-Yazar da olan Yaşar Okuyan, seçim sürecinde HALK TV’de moderatörlüğünü yaptığı canlı yayınlanan “GÜNDEM ANKARA” programında çeşitli dönemlerde bakanlık görevlerinde bulunan konukları ağırlayarak CHP’ye ve özellikle de Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na güçlü destek verdi.

AKTİF POLİTİKA VE CEZAEVİ GÜNLERİ
MHP Genel Başkanı Merhum “Başbuğ” Alpaslan Türkeş’le birlikte siyaset yapan Yaşar Okuyan; 12 Eylül 1980 askeri darbesinde, MHP Genel Sekreter Yardımcılığı görevi sırasında tutuklanıp Mamak Askeri Cezaevine konuldu, MHP Genel İdare Kurulu Üyesi Gazeteci-Yazar Taha Akyol’la birlikte aynı hücreyi paylaştı.

12 Eylül askeri darbesine giden süreçte Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı da yapan Yaşar Okuyan; MHP’de Ülkücü hareket içinde, “aşırı sol fraksiyonlar”a karşı çetin bir mücadele verdi.

Okuyan, 12 Eylül sonrasında, bir süre iş yaşamına atıldı, fuarcılık ve tanıtım alanında faaliyet yürüten İMBAT Şirketler Grubunun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Öte yandan; Yaşar Okuyan, Mesut Yılmaz liderliğindeki ANAP’dan Yalova Milletvekili seçildi, Genel Başkan Danışmanlığı, Basın Propaganda Başkanlığı ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Milliyetçi camianın “sembol” isimlerinden olan Yaşar Okuyan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak da birçok başarıya imza attı.

Yaşar Okuyan; Atatürk Cumhuriyeti’ne, ülke ve ulus bütünlüğüne, laikliğe ve demokrasiye saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine CHP’ye üye oldu, parti rozetini de, Grup toplantısında Genel Başkan Kılıçdaroğlu taktı.

Temiz Seçim Platformu’nun Kurucusu ve Başkanı olan Yaşar Okuyan; önceki dönemlerde TBMM Başkanlığı, Parti Genel Başkanlığı ve Bakanlık görevlerinde bulunanlarla, 130 akademisyen, 350 kişilik aydın grubu ve Sivil Toplum Örgütleri Başkanlarından oluşan Temiz Seçim Platformu’nun amacının “demokrasinin sağlıklı işlemesi ve seçimlerin her türlü şaibe’den uzak, Milli egemenliği hakim kılan bir dürüstlük ve eşitlik ortamında yapılmasını sağlamak olduğunu” söyledi.

Bu arada; Okuyan; 31 Mart seçimlerinden önce, önceki dönemlerde görev yapan 28 Bakanla birlikte CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’yla, CHP Seçim ve Hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in de bulunduğu kapsamlı bir değerlendirme toplantısına katıldı.  Daha sonra da, 31 Mart ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinde “saha”da aktif ve etkili görev yaptı.

Okuyan, CHP’nin İstanbul başarısında önemli bir paya sahip siyasi “figür”dür.

Sonuç olarak: Yaşar Okuyan; cesaretiyle, mücadele ruhuyla ve Atatürk Sevdalısı olarak, her koşulda, millet menfaatini öncelemiş ve “kamu vidanı”nı temsil etmiştir