GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Erkan SEVİNÇ
YAZARLAR
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Altını çiziyorum aptalca!

CHP'li belediye başkanları bir yandan iyi şeyler yapmaya çalışırken bir yandan davalarla, saldırılarla uğraşıyorlar… Sürekli tepelerinde “Demokles’in Kılıcı” gibi kayyum atamaları… Urla Belediye Başkanı’nın başına gelenleri biliyorsunuz...

Ya Foça, ya Menemen, ya Gaziemir, ya Selçuk, ya Karaburun…

Böyle uzuyor liste... Bu listede Karşıyaka da var ve Karşıyaka Belediye Başkanı’na rakipleri kadar partililer, sol geçinenler, kendini akil adam sananlar da vuruyor…

***

Karşıyaka Belediye Başkanı doktor…

Sadece doktor olmak bile ne kadar zor bu ülkede… Hadi doktor oldun; ihtisas yapmak hele ki, gözde branşlardan plastik ve rekonstrüktif cerrahi sınavını kazanıp uzmanlık almak o daha da zor… Ha’di onu da geçtin; o branşın en hassas dalı mikro cerrahi’nin uluslararası arenada söz sahibi pozisyonda olmak zorun zoru…

Bu özelliklerin hepsi başkan Dr. Cemil Tugay’da var… Ve onu mesleğinden vuruyorlar iyi mi? Ne alakası varsa…

Karşıyaka’nın Reisi Dr. Tugay’ın şu sözleri çarpıcıdır:

“Çok kırılıyorum, çok üzülüyorum… İncitici eleştiriler... Plastik cerrah olmamla ilgili söylenenler aptalca bir şey... Altını çiziyorum aptalca... Aptal ve cahil insanlar estetikçi diyorlar... İnsanların yaralarıyla, yanıklarıyla birçok sorunuyla uğraşıyoruz... Belediye başkanı ile plastik cerrahinin de alakası yok... Hangi meslek sahibi acaba değerli belediye başkanı oluyor? Ben plastik cerrah olmadan önce de kentle ilgili, sosyal yaşamla ilgili, kültürle ilgili, sanatla ilgili bir insandım... Lisedeyken de… Mesleğimin katkısı çeşitli kongre ve toplantılarda biraz daha görgü ve bilgi birikimi sağlaması olmuştur… Özellikle kentler konusunda... Yılda 8-10 kez yurt dışına çıkan insandım…”

***

Çoğu belediye gelir-gider dengesizliği ile uğraşıyor... Göreve geldiklerinde aynı partiden de olsa önlerinde enkaz bulmuşlar... Karşıyaka Belediyesi tüm olumsuzluklara rağmen artık çalışanların maaşlarını, piyasaya vadesi gelmiş borçlarını ödeyebilen bir belediye durumunda... Nasıl bulmuş parayı? Tasarruf yaparak ve bazı gayrimenkulleri satarak... Cengiz İnşaat’a satılan bol bol dedikodusu yapılan satışla çok şey ödendiği gibi... Bu paradan 1 milyon 200 bin liraya iki adet de tanker alınmış... Satış olayını “sakız yapanlar” için bakın neler diyor hekim başkan?

“Falanca inşaat şirketi ile alakası var, dediğinde insanlar bakar… 53 yaşında bir adam... 53 yıldır girmediği böyle ilişkileri 3-5 ayda niye yapsın? Gerçekten ben bu görevi manevi olarak görüyorum... Yaptıklarımın onuruyla yaşayacağım ömrümün sonuna kadar... Karşıyaka için ne yapsam az…”

***

Pandemi döneminde ihtiyacı ve sıkıntısı olan herkese ulaşmaya çalıştı belediye; bizzat şahidim… O kadar güzel bir sistem kurdular ki, 30-40 kişi 7 gün 24 saat telefon başındaydı… Özellikle yaşlı insanları yalnız bırakmadılar…

***

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’la ilgili bir eleştiri konusu da atamalar… Sözü, Başkan’a bırakalım:

“Yaptığımız atamalara bakılırsa liyakata göre adam aldığımız görülür... Genel merkezden herhangi bir talep olmadı... Partili arkadaşlardan gelen tekliflere de uygun değilse (Üzgünüm, yapamam!) dedim... Ekibimden memnunum ancak daha aktif ve daha genç olmalı… Gençleri yetiştireceğiz... Tecrübe ile onları harmanlayacağız... Çok fazla iş talebi oluyor… Maalesef kimseye yardımcı olamıyoruz, mevcut sayımız bile fazla... Pahalılık da var... Her şeyin fiyatı anormal arttı... Sosyal adaleti sağlamakta bizlere de çok iş düşecek… CHP olarak tüm bileşenlerimiz ve sivil toplumla birlikte toplumun ezilen büyük kesimine ağırlık koymalıyız... Geçenlerde bir araya geldiğimiz genel başkanımız da bir kez daha belirtti... Gerçekten iktidar olacağımıza inanıyoruz... Kararsızları belediye çalışmaları ile bize çekeceğiz... Tüm başkanlar bunun bilincindeyiz…”

***

Tamam da…

Genel Başkan’la fotoğraf çektirmediği için o görüşme de dillere dolanmıştı… Bir de Kurultay konusunda ne düşünüyor CHP Genel Başkanı?

“Tekrar bir araya gelince ilk işim fotoğraf çektirmek olacak... Sayın genel başkanım diyerek lafa girecek önce haberleri göstereceğim ve çok özür dilerim ama önce (Fotoğraf çektirelim…) diyeceğim… Genel başkanımız ya da yardımcılarıyla Kurultay’la ilgili konuştuğumuz tek kelime yok... Sayın Tunç Soyer’in aldığı kararları destekleyeceğim... Net olarak söylüyorum; Tunç Başkan kimi söylerse benim için aday odur… Onun da şöyle bir bakış açısı var… Uzlaşmacı ve birleştirici isimler MYK ve PM’de olmalı…”

Başkan Tugay’ın, Karşıyaka’ya neler kattığını göreceğiz… Fanatik derecesinde Karşıyakalı olan başkandan son söz:

“Belediye başkanı olduğum ilk günden bugüne iyi bir mesafe aldım… Şimdi daha huzurlu, daha mutluyum... Her şey Karşıyaka için çok güzel olacak... Bunu bozmak isteyen insanlara tavsiyem kendilerini çok yıpratmasınlar... Kulaklarımı kapadım, işime bakıyorum…”